18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Ryszard Ścigała przerywa milczenie

Andrzej Skórka
Nie odsuwałem i nie pomijałem swojego zastępcy od spraw związanych z remontami drogowymi - twierdzi Ścigała.
Nie odsuwałem i nie pomijałem swojego zastępcy od spraw związanych z remontami drogowymi - twierdzi Ścigała. Andrzej Banaś
Specjalna komisja tarnowskiej rady od lutego usiłowała przepytać prezydenta Ryszarda Ścigałę na okoliczność spartaczonego remontu ulicy Krakowskiej. Ten, mimo zawieszenia w obowiązkach, zdecydował się teraz odpowiedzieć pisemnie na część zadanych pytań.

Twierdzi m.in., że pełny nadzór nad inwestycjami drogowymi powierzył Henrykowi Słomce-Narożańskiemu. Komisja zamierza remontem reprezentacyjnej ulicy zainteresować teraz prokuraturę.

W lutym radni z komisji prosili Prokuraturę Okręgową w Krakowie o zezwolenie na spotkanie z przebywającym wówczas w areszcie Ryszardem Ścigałą. Odmówiono im. Prezydent zapewniał wówczas listownie, że będzie gotowy odpowiedzieć na pytania, gdyby otrzymał zgodę prokuratora na spotkanie. Po wyjściu z aresztu i ponowieniu pytań, odmówił odpowiedzi na pytania. Argumentował to ciążącym na nim zakazem pełnienia funkcji.

A jednak w połowie maja prokuratura stanęła na stanowisku, że prezydent nie naruszy tego zakazu udzielając komisji odpowiedzi na pytania w sprawie ul.Krakowskiej.

Kilka dni temu Ryszard Ścigała zdecydował się odpowiedzieć. Nie na wszystkie pytania, ale głównie na tę ich część, która dotyczyła nadzoru nad inwestycjami drogowymi.

Jednoznacznie wskazuje, iż takie kompetencje posiadał obecny p.o. prezydenta Henryk Słomka-Narożański.
- Mamy prawo w to uwierzyć, ponieważ prezydent dołączył do odpowiedzi jeszcze korespondencję, w której pisze do swojego zastępcy, by jeszcze wzmocnił nadzór nad tymi zadaniami - mówi Jacek Łabno, przewodniczący speckomisji.
Ścigała zapewnia ponadto, że nie odsuwał ani nie pomijał swojego zastępcy od spraw związanych z inwestycjami i remontami drogowymi, ze szczególnym uwzględnieniem ul. Krakowskiej.

Kiedy w grudniu ub.r. Platforma Obywatelska zrywała z "Tarnowianami" koalicję Słomka-Narożański mówił, że był przez prezydenta pomijany przy podejmowaniu niektórych decyzji w mieście.

- Zacząłem dostrzegać, że jestem w pewnych sprawach marginalizowany - mówił. Wczoraj na temat rewelacji uzyskanych przez komisję już nie chciał rozmawiać.

- Wszystko co w tej sprawie miałem do powiedzenia, zostało już powiedziane. Nie chciałbym wchodzić w polemikę z osobami, którymi interesują się organy ścigania. Dałoby to jedynie pole do kolejnych politycznych awantur w i tak niełatwej sytuacji miasta - skomentował krótko. Mówi, że od dziewięciu miesięcy stara się skupiać tylko i wyłącznie na merytorycznej pracy.
- Polityczne harce pozostawiam innym - dodaje. Po lekturze odpowiedzi Ścigały komisja ukończy raport dotyczący modernizacji ul. Krakowskiej.

- Prześlemy ten materiał do prokuratury wraz z zawiadomieniem o podejrzeniu popełnienia przestępstwa - zapowiada radny Łabno.

Liczy, że śledczy wyjaśnią, dlaczego w dokumentach przetargowych dopuszczono zamianę granitu na nawierzchnię chodników na materiał równoważny jedynie pod względem kolorystycznym (miasto stracić miało na tym ok. 700 tys. zł). Radni oczekują także ustalenia w jakich okolicznościach doszło do ułożenia na jezdni ul. Krakowskiej porfiru o grubości znacznie mniejszej niż przewidywał to projekt.

- Komisja wskaże z imienia i nazwiska te osoby, które - jej zdaniem - dopuściły się co najmniej zaniedbań lub naruszeń prawa - zapowiada Łabno.

Fakty

Fatalny remont
Modernizacja ul. Krakowskiej kosztowała ponad 8 mln zł. Zakończony ponad dwa lata temu remont budzi liczne kontrowersje. Główny mankament to rozsypująca się nawierzchnia jezdni. Problem wypadających kostek i kruszących się spoin pojawił się już krótko po oddaniu ulicy do użytku. Mimo kilku napraw, wciąż nie udało się go wyeliminować. Coraz głośniej mówi się o tym, że problem rozwiązać może dopiero zerwanie całej nawierzchni i ułożenie jej od nowa. Miasto zleciło przygotowanie programu naprawczego, ale ekspertyzy jeszcze nie ma.

Radni na tropie
Komisja rady badająca największe inwestycje Tarnowa z lat 2007-13 ma do remontu na Krakowskiej liczne zastrzeżenia. Począwszy od tego, że dokumentacja przetargowa oraz związana z realizacją remontu była słabo zabezpieczona przed ingerencją osób trzecich, po okoliczności zamiany granitu na nawierzchnię chodników, zastosowany materiał na jezdni oraz niewłaściwy - zdaniem radnych - nadzór nad inwestycją. Chcą, by kwestie te prześwietliła prokuratura. Śledczy z Tarnowa już raz zajmowali się przetargiem. Sprawę jednak umorzyli.


Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto