Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów-Ryglice. Fundacja AntySchematy2 wspólnie z uczniami przywraca pamięć o pochowanych na cmentarzu żydowskim

Paulina Marcinek-Kozioł
Paulina Marcinek-Kozioł
Udało się zinwentaryzować 275 macew na cmentarzu żydowskim w Ryglicach
Udało się zinwentaryzować 275 macew na cmentarzu żydowskim w Ryglicach archiwum Fundacji AntySchematy2
Walcząca ze stereotypami Fundacji AntySchematy2 po raz kolejny prowadzi inwentaryzację żydowskiego cmentarza. Tym razem wzięła pod lupę kirkut w Ryglicach. Pomagają uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych w Tarnowie. Do akcji zaangażowano również uczniów ze szkoły podstawowej w podtarnowskich Ryglicach.

FLESZ - Płaca minimalna znowu w górę?

Fundacja AntySchematy2 w poszukiwaniu śladów przeszłości udała się tym razem na cmentarz żydowski w Ryglicach. Do akcji zaangażowano uczniów z Zespołu Szkół-Ekonomiczno- Ogrodniczych, którzy przez kilka dni pracowali tam pod czujnym okiem prezesa Fundacji AntySchematy2 i profesora Leszka Hońdo z Instytutu Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Zadaniem młodych ludzi było najpierw wykonanie drobnych prace porządkowych na cmentarzu oraz oczyszczenie z mchu macew i ich sfotografowanie.

- Chcemy przywrócić pamięć o pochowanych na cmentarzu żydowskim w Ryglicach, ale nie tylko. To przede wszystkim świetna lekcja historii dla tych młodych ludzi. Cieszymy się, że z tak wielkim zaangażowaniem podeszli do tematu – podkreśla Tomasz Malec, prezes fundacji AntySchematy2

.

Lekcja historii dla uczniów z Ryglic

Na tym jednak nie koniec w ramach projektu odbyły się także warsztaty ornamentyki namacewnej na cmentarzu żydowskim dla uczniów klas 7-8 szkoły podstawowej w Ryglicach. Poprowadził je Tomasz Malec, a wspierali go wolontariusze fundacji z ZSEO w Tarnowie.

- Cieszymy się, że udało nam się wziąć udział w tym projekcie. Żydzi stanowią ważny fragment historii Ryglic, a dzięki tym warsztatom nasi uczniowie mogli zgłębić wiedzę na temat życia i kultury żydowskiej - podkreśla Agata Sus, dyrektor Szkoły Podstawowej w Ryglicach.

Fontanny ozdobą Tarnowa. Która najpiękniejsza? [ZDJĘCIA]

Teraz czas na katalogowanie

W sumie udało się zinwentaryzować 275 macew. Teraz pałeczkę przejmą studenci judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, którzy z powodu pandemii koronawirusa i ograniczeń nie mogli pojawiać się na miejscu. Ich zadaniem będzie skatalogowanie i przetłumaczenie umieszczonych na nagrobkach inskrypcji.

Mimo, że prace na cmentarzu zostały zakończone współpraca z podstawówką w Ryglicach będzie trwała nadal. - Podpisaliśmy porozumienie ze szkołą i burmistrzem Ryglic.Będziemy się tam chętnie pojawiać również z innymi projektami, choćby związanymi z mniejszościami narodowymi czy tolerancją -zaznacza Tomasz Malec.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto