Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Ruiny młyna to zabytek - piszą konserwator i minister kultury. Właściciel Młyna Szancera będzie się procesować? [ZDJĘCIA]

Paulina Marcinek-Kozioł
Paulina Marcinek-Kozioł
Pozostałości XIX-wiecznego kompleksu budynków przemysłowych przy ulicy Kołłątaja w Tarnowie, które pięć lat temu strawił pożar, są antywizytówką dla miasta
Pozostałości XIX-wiecznego kompleksu budynków przemysłowych przy ulicy Kołłątaja w Tarnowie, które pięć lat temu strawił pożar, są antywizytówką dla miasta archiwum
Paskudne ruiny Młyna Szancera nadal będą szpecić centrum Tarnowa. Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu podtrzymał decyzję Małopolskiego Konserwatora o wpisie do rejestru zabytków zniszczonego przez czas i pożary obiektu przy ulicy Kołłątaja. Właściciel młyna zapowiada, że sprawa zakończy się w sądzie.

FLESZ - Lockdown w kolejnych województwach

Młyn Sznacera wpisany do rejestru zabytków

Odwołanie do Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu właściciel Młyna Szancera napisał po tym, jak Małopolski Konserwator Zabytków zdecydował o wpisaniu ruiny do rejestru zabytków.

- Z przeprowadzonej przez nas ekspertyzy wynika, że stan techniczny obiektu jest zły, ale nadaje się do remontu i część substancji zabytkowej da się uratować – przekonuje Paulina Obara, szefowa tarnowskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie. Do rejestru został wpisany spichlerz, kaszarnia i mury obwodowe.

Właściciel Młyna Szancera uważał, że z zabytkowych elementów uda się zachować najwyżej spichlerz. Potwierdziła to - jego zdaniem - ekspertyza, której wykonanie zlecił na własną rękę. Wynika z niej, że budynek jest ruiną i nie da się go uratować. Pomocy postanowił poszukać w resorcie kultury. Miał nadzieję, minister podzieli jego zdanie. Tak się jednak nie stało. Minister zaakceptował stanowisko Małopolskiego Konserwatora Zabytków

- Minister stwierdził, że pozostałości dawnego zespołu młyna przy ul. Kołłątaja 11, stanowią jeden z nielicznych w Tarnowie przykładów zabudowy poprzemysłowej o dziewiętnastowiecznej metryce. Obiekty te, pomimo zachowania niepełnej struktury budowlanej, zachowały czytelny wyraz architektoniczny i stanowią dokument historii industrialnego rozwoju Tarnowa – czytamy w komunikacie przesłanym do naszej redakcji z MKDNiS.

Wpis młyna do rejestru zabytków oznacza sporo nowych obowiązków dla właściciela. Musi dbać o jego zabytkową strukturę i poddawać ją konserwacji. Konserwatorowi zaś daje możliwość większej kontroli nad obiektem.

- Decyzja nie jest jeszcze prawomocna. Jeśli się uprawomocni, a właściciel nie będzie się od niej odwoływał, na początek chcielibyśmy pojawić się na miejscu, przeprowadzać kontrolę i zalecić zabezpieczenia obiektu. Wpis do rejestru pozwoli nam podjąć konkretne kroki – przyznaje Paulina Obara.

Właściel Młyna Szancera zamierza odwoływać się od decyzji ministerstwa

Piotr Kudelski z decyzją ministra się nie zgadza. Nie ukrywa, że pokrzyżowała ona mocno jego plany. Chciał, by w miejscu młyna powstał hotel. Przekonuje, że znalazł już nawet inwestora.

- Na razie zablokowano mi wszystkie pomysły inwestycyjne i mam związane ręce– mówi. Zapewnia jednak, że sprawy nie odpuści i odwoła się do sądu administracyjnego. - Będę dalej walczył o to miejsce i o rozwój Tarnowa. Liczę, że sąd zmieni decyzję – podkreśla.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto