Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Rok szkolny za pasem, a w Małopolsce brakuje nauczycieli. Zniechęcają ich niskie pensje, zdalna nauka, kusi własna działalność

Paulina Marcinek-Kozioł
Paulina Marcinek-Kozioł
Na stronie Kuratorium Oświaty w Krakowie znajdziemy ponad 1,5 tysiąca ofert pracy dla nauczycieli. W samym Tarnowie brakuje ponad 30
Na stronie Kuratorium Oświaty w Krakowie znajdziemy ponad 1,5 tysiąca ofert pracy dla nauczycieli. W samym Tarnowie brakuje ponad 30 archiwum
Do rozpoczęcie nowego roku szkolnego zostało zaledwie dziesięć dni, tymczasem sporo małopolskich szkół nerwowo poszukuje nauczycieli. Na stronie Małopolskiego Kuratorium Oświaty figuruje ponad tysiąc ofert pracy. Najwięcej problemów z zapełnieniem vacatów mają szkoły w Krakowie i Tarnowie. Kuratorium zapewnia jednak, że braki kadrowe nie zagrażają procesom nauczania.

FLESZ - Kolejna próba oszustwa w sieci

od 16 lat

Nowy rok szkolny za pasem, a nauczycieli brak

Pierwszy dzwonek za półtora tygodnia, w szkołach dobiegają końca remonty i trwa już wielkie sprzątnie, a dyrektorzy przygotowują plany lekcji. Tymczasem na stronie Kuratorium Oświaty w Krakowie znajdziemy rekordową liczbę ponad 1,5 tysiąca ofert pracy dla nauczycieli.

W samym Tarnowie (na dzień 19.08) brakuje kilkudziesięciu nauczycieli. Poszukiwani są m.in. biolodzy, informatycy, wuefiści, fizycy, geografowie czy fizjoterapeuci.

Skąd takie braki?

- Jeśli chodzi szkoły publiczne, w większości są to umowy na zastępstwo na rok czy pół roku albo na kilka godzin w tygodniu. Wielu takie oferty nie zachęcają, bo przy pracy w takim wymiarze godzin nie mają możliwości zrobienia choćby awansu zawodowego. Nie mówię już o zarobkach, bo są śmieszne – komentuje Iwona Oleksy, wiceprezes Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Tarnowie.

Za mało nauczycieli przedmiotów zawodowych

W tarnowskich technikach coraz większym problemem jest znalezienie nauczycieli przedmiotów zawodowych. Technikum nr 1 im. Ignacego Mościckiego w ZST Tarnowie poszukuje kadry do prowadzenia zajęć w zawodzie technik elektryk i elektronik.

- Liczymy, że do września znajdą się specjaliści, w innym przypadku będziemy musieli stosować doraźne zastępstwa – mówi Jacek Różycki, wicedyrektor placówki. W grę wchodzi skorzystanie z pomocy emerytowanego nauczyciela, a także z pracowników naukowych tarnowskiej PWSZ.

Powody kłopotów zdaniem dyr. Różyckiego są co najmniej dwa. - Wielu ludzi z Tarnowa wyjeżdża studiować do większych miast i później tam zostaje, bo mają większe możliwości rozwoju i znalezienia dobrej pracy. Nie zachęca także system wynagrodzeń dla początkujących nauczycieli. Zarobki są nieadekwatne do pracy i do odpowiedzialności – podkreśla.

Nauczycieli przedmiotów zawodowych poszukują także krakowskie szkoły. - Kadrę na rok szkolny 2021/2022 już skompletowaliśmy, ale są to nauczyciele, zatrudnieni na godziny, a nie na pełny etat, co oczywiście ratuje sytuację, ale nie jest dla nas satysfakcjonujące – mówi Bogusława Firlit, wicedyrektor Technikum Energetyczno-Elektronicznego nr 9 w Krakowie.

Zdaniem urzędników Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krakowa, problemy kadrowe mogą wynikać głównie z mniejszych stawek wynagrodzenia, niż te, na które liczyć mogą wykwalifikowani specjaliści w innych miejscach pracy.

Nauczyciele w liceach też poszukiwani

Od kadrowych problemów wolne nie są licea. W krakowskich poszukują nauczycieli m.in. muzyki, plastyki, języków obcych czy - tak jak w przypadku III LO im. Jana Kochanowskiego w Krakowie – informatyka.

Wśród ofert na stronie kuratorium można znaleźć oferty dla nauczycieli m.in. języka hiszpańskiego, informatyki czy wychowania fizycznego w Zespole Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych w Tarnowie. W placówce mają jednak nadzieję, że kadrowe niedostatki uda się niedługo rozwiązać - Mamy kilka podań więc myślimy, że nowy rok szkolny uda się rozpocząć z kompletem nauczycieli – zapowiada Jolanta Chmura, wicedyrektor ZSEO w Tarnowie.

Praca zdalna też odstrasza

Trudna sytuacja panuje w niektórych krakowskich podstawówkach, gdzie dyrektorzy poszukują od dwóch do nawet pięciu osób. Głównie pod uwagę brani są nauczyciele oligofrenopedagogiki, języków obcych, pedagogiki specjalnej, nauczania początkowego, czy chemii i fizyki.

I tak np. w Szkole Podstawowej nr 58 w Krakowie poszukiwani są nauczyciele: chemii (11 godzin), języka hiszpańskiego (14 godzin), angielskiego (17 godzin), wychowawca świetlicy (16 godzin) i nauczyciel wspomagający (10 godzin).

- Moim zdaniem potrzeby wynikają z braku możliwości zatrudnienia nauczyciela w pełnym wymiarze czasu pracy. Nauczycieli niepokoi także trochę sytuacja pandemiczna i niełatwa praca związana z edukacją on-line – mówi w rozmowie z nami Jerzy Zychal, dyrektor szkoły.

W Szkole Podstawowej Integracyjnej nr 11 w Tarnowie poszukiwany jest m.in. fizjoterapeuta, a zgłaszający się kandydaci nie spełniają wymagań, bo brakuje im wykształcenia pedagogicznego.

Nauczyciele zmieniają fach albo zakładają własne firmy

Braki mogą się z czasem pogłębiać, bo odpływ nauczycieli z zawodu postępuje. Kto ma możliwości podjęcia lepszej pracy, rezygnuje. Jedni się przebranżawiają, drudzy zakładają własny biznes. Zachęca ich nienormowany czas pracy, wyższe dochody, a także bycie samemu sobie szefem.

Tak kilka lat temu zrobiła pani Iwona z Tarnowa, wcześniej wuefistka w szkole średniej. - Kiedy wróciłam z urlopu dla poratowania zdrowia zaproponowano mi pół etatu albo zwolnienie. Decyzja była bardzo trudna, bo lubiłam tę pracę, ale ostatecznie tak niewielka liczba godzin mnie nie przekonała – opowiada. Decyzji nie żałuje, została trenerką personalną i prowadzi małe studio treningu personalnego.

We wrześniu do pracy nie wróci też jedna z nauczycielek tarnowskich podstawówek, która postanowiła założyć firmę zajmującą się finansami.

Dane Powiatowego Urzędu Pracy w Tarnowie potwierdzają, że przybywa nauczycieli, którzy chcą założyć własną działalność. - Są to głównie nauczyciele języków obcych czy wychowania fizycznego, którzy starają się o dofinansowanie na wyposażenie sali do korepetycji czy ćwiczeń - podkreśla Stanisław Dydusiak, dyrektor PUP w Tarnowie.

Małopolskie Kuratorium Oświaty w Krakowie uspokaja, że nauka w nowym roku szkolnym będzie odbywała się bez zakłóceń.

- Pojawiają się braki kadrowe w zależności od przedmiotu i regionu. Jednak na obecnym etapie nie zagrażają one procesom nauczania – czytamy w krótkim komunikacie przesłanym do redakcji "Gazety Krakowskiej".

Według informacji podanych przez Wydział Edukacji Urzędu Miasta Krakowa na początek sierpnia liczba wolnych etatów wynosiła 214,5. Zdaniem urzędników ruch kadrowy trwa do końca miesiąca, w związku z czym nie dostrzegają większego niż do tej pory zagrożenia związanego z nieobsadzonymi wakatami, które ich zdaniem stanowią niewielki odsetek ogólnej liczby nauczycieli zatrudnionych w krakowskich szkołach samorządowych.

Nie wszędzie aż tak źle

Nie wszędzie widać jednak kryzys, choćby w sądeckich szkołach sytuacja kadrowa wygląda lepiej. - Na dzień dzisiejszy (wypowiedź z czwartku 19 sierpnia – przyp. red.) nie ma wakatów w nowosądeckich szkołach. Praca odbywa się zgodnie z planem, co nie oznacza oczywiście, że taka sytuacja nie ulegnie zmianie. Póki co wszystko jest jednak w porządku – zapewnia w rozmowie z „Gazetą Krakowską” Beata Studzińska – Oracz, wiceprezes oddziału miejskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego w Nowym Sączu.

W Zakopanem na razie też nie ma problemu z kadrą. - W szkołach podstawowych i przedszkolach, dla których organem prowadzącym jest Gmina Miasto Zakopane nie występują braki kadrowe - zapewnia Agata Pacelt-Mikler z urzędu miasta w Zakopanem.

Współpraca: Ewa Wacławowicz, Remigiusz Szurek, Łukasz Bobek

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto