Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Robot bojowy "Perun" wyprodukowany w Zakładach Mechanicznych przeszedł testy na poligonie w Giżycku

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Nazwa "Perun" nawiązuje do słowiańskiego boga piorunów
Nazwa "Perun" nawiązuje do słowiańskiego boga piorunów archiwum ZM Tarnów
Autonomiczny robot bojowy - dzieło inżynierów z tarnowskich Zakładów Mechanicznych jest już po pierwszych testach na poligonie. "Perun" w przyszłości ma wspierać, a nawet zastępować żołnierzy na polu walki.

FLESZ - Polska na liście krajów niebezpiecznych

"Perun" to dzieło inżynierów pracujących w tarnowskich Zakładach Mechanicznych. Wyposażany został w sztuczną inteligencję. Ta pozwala mu na pokonanie różnych przeszkód, które napotyka na drodze, aby dotrzeć z punktu A do B, bez angażowania do tego ludzi. Ci jednak, dzięki systemowi zamontowanych w nim kamer mogą śledzić z oddali (do 3 km) to, jak robot radzi sobie w terenie.

Nowoczesne wyposażenie

"Perun" powstał dzięki pozyskanym blisko 6,5 mln zł w ramach konkursu dla młodych naukowców, który ogłosiło Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Tarnowskie zakłady są liderem projektu, w którym uczestniczą też naukowcy z firmy Stekop z Białegostoku oraz z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

Testowany prototyp wyposażony jest w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia z karabinem maszynowym 7,62 lub 12,7 mm oraz nieletalne systemy odstraszania. Wyposażony jest też w zestaw sensorów m.in. detektor kierunku strzału, stację meteo, detektor skażeń i detektor promieniowania. Układ zasilania pozwala na jego pracę przez nie mniej niż 10 godzin.

To przyszłość pola walki

Nowoczesny robot bojowy przeszedł ostatnio testy na poligonie wojskowym w Giżycku. Eksperci chwalą po nich "Peruna" zwracając uwagę na jego wysoką jakość oraz precyzję obsługi.

- Autonomiczne platformy to niewątpliwie przyszłość pola walki. Uszkodzony pojazd da się wyremontować czy też pozyskać nowy, ludzkie życie jest natomiast bezcenne. Wpisując się w ten przyszłościowy trend, nasze Konsorcjum realizuje projekt stworzenia autonomicznej platformy, która zdejmie z barków piechoty coraz to cięższe wyposażenie indywidualne, pozwoli na wzięcie na misję więcej amunicji i specjalistycznego wyposażenia oraz wspomoże ich w realizacji zadań patrolowych czy też rozpoznawczych. Produkt wzbudza coraz to większe zainteresowanie naszych żołnierzy i liczymy, że Siły Zbrojne RP również identyfikują potrzebę posiadania sprzętu tej kategorii – podkreśla Henryk Łabędź, Prezes Zakładów Mechanicznych w Tarnowie.

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto