Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów: radny Tadeusz Mazur skarży uchwałę

Andrzej Skórka
Tadeusz Mazur (z prawej) i Grzegorz Światłowski inaczej interpretują wydarzenia styczniowej sesji
Tadeusz Mazur (z prawej) i Grzegorz Światłowski inaczej interpretują wydarzenia styczniowej sesji Andrzej Skórka
Od początku marca tarnowianie zapłacą drożej za wodę i ścieki. Mimo braku akceptacji rady dla stawek i protestów radnego Tadeusza Mazura. Wiceprzewodniczący rady sprawę zaskarżył do wojewody małopolskiego. Problem w tym, że kwestionuje nieistniejącą uchwałę.

Czytaj także: Radni przyjęli budżet Tarnowa na 2012 rok

Niespełna miesiąc temu radni debatowali nad zatwierdzeniem nowych taryf Tarnowskich Wodociągów dotyczących zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków. W głosowaniu przeciwko jej przyjęciu było 17 radnych, a 6 kolejnych wstrzymało się od głosu.
Tymczasem Tadeusz Mazur, wiceprzewodniczący rady, domaga się od wojewody małopolskiego stwierdzenia nieważności uchwały.
Zaskoczenia nie ukrywa przewodniczący rady Grzegorz Światłowski. - Nieprawdą jest, że radny skarży do wojewody małopolskiego uchwałę rady miejskiej, gdyż nie ma takiej uchwały - napisał w oficjalnym oświadczeniu. Jak wyjaśnia, brak poparcia projektu dokumentu oznacza, że nie przyjął on formy uchwały.

- Być może moja skarga uznana zostanie za bezzasadną, ale chcę w ten sposób zwrócić uwagę na błędy w trakcie jej przygotowania, popełnione przez urzędników prezydenta i przewodniczącego rady - wyjaśnia autor skargi. Według wiceprzewodniczącego Mazura ceny w mieście powinny być niższe od stawek TW obowiązujących w podtarnowskich gminach. Spółka tymczasem ustala je na identycznym poziomie na całym terenie swojego działania. - My, jako gmina, mamy prawo podejmować decyzje dotyczące tylko i wyłącznie majątku gminy - podkreśla. I dodaje, że ustalając ceny w Tarnowie należałoby brać pod uwagę wyłącznie przychody i rozchody dotyczące 47,5 proc. majątku Tarnowskich Wodociągów należącego do miasta.

Tarnowskie Wodociągi twierdzą, że to niemożliwe. Przede wszystkim z uwagi na decyzję zgromadzenia wspólników spółki (miasto Tarnów, gmina Tarnów, gmina Skrzyszów i Zakłady Azotowe) sprzed kilku lat. Podjęli oni wówczas decyzję o ujednoliceniu taryf na obszarze działalności TW. Tego stanu rzeczy nie można ponoć zmienić przez kilka najbliższych lat.

- Takie zobowiązanie było jednym z warunków uzyskania dużego grantu unijnego na modernizację sieci - twierdzi Tadeusz Rzepecki, prezes Tarnowskich Wodociągów. - Zmiana tej reguły groziłaby nam utratą stumilionowego dofinansowania.
Skarga Tadeusza Mazura trafiła już do urzędu wojewódzkiego. - Jeśli uchwała nie została podjęta, to nie ma przedmiotu oceny z punktu widzenia nadzoru prawnego - mówi Mirosław Chrapusta, dyrektor wydziału prawnego i nadzoru MUW.

Nowa taryfa wchodzi w życie 1 marca
Rada miejska nie zatwierdziła taryf Tarnowskich Wodociągów ale to nie znaczy, że podjęła uchwałę o jej odrzuceniu. Dlatego podwyżka wejdzie w życie. - W systemie prawa nie ma terminu uchwał negatywnych - tłumaczy Mirosław Chrapusta z MUW. - Jeśli podczas sesji nie przechodzi jakaś uchwała, nie oznacza to automatycznie podjęcia uchwały o treści przeciwnej. Projekt odrębnej uchwały o odrzuceniu taryfy nie powstał, bo w uzasadnieniu podwyżek TW magistrat nie dopatrzył się naruszeń prawa. Od 1 marca za metr sześc. wody zapłacimy 2,89 zł brutto (teraz 2,75 zł), a za odprowadzenie ścieków 5,45 zł (dotąd 5,27 zł).

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Tarnowa. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto