Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów przygotowuje się do obchodów 150-lecia rocznicy urodzin Jana Szczepanika. Wystąpi m.in. zespół Pectus z braćmi Szczepanikami

OPRAC.:
Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
W 2022 roku będzie obchodzona 150 rocznica urodzin Jana Szczepanika
W 2022 roku będzie obchodzona 150 rocznica urodzin Jana Szczepanika archiwum
Rok 2022 w Tarnowie został niedawno ustanowiony rokiem Jana Szczepanika. W przyszłym roku w mieście zaplanowano wiele imprez w związku ze 150-rocznicą urodzin "polskiego Edisona". Główne uroczystości mają odbyć się w czerwcu.

FLESZ - Polska gospodarka rośnie. Co z inflacją?

od 16 lat

Jan Szczepanik swoje młodzieńcze lata spędził w Krośnie, ale od 1902 roku związany jest z Tarnowem. W mieście pod Górą św. Marcina poślubił Wandę Dzikowską, córkę miejscowego lekarza. W Tarnowie znajdowały się również jego pracownie, w których tworzył swoje wynalazki.

Tarnowscy radni ustanowili 2022 rok w mieście, rokiem Jana Szczepanika. Będzie wtedy obchodzona 150 rocznica urodzin wybitnego mieszkańca Tarnowa. W ich organizację angażują się władze samorządowe, szkoły i różne organizacje z Tarnowa oraz Krosna.

- Główne obchody Roku Szczepanika obchodzić będziemy w Tarnowie w czerwcu. W każdym miesiącu chcemy jednak zorganizować w naszym mieście jakieś wydarzenie, związane z postacią „polskiego Edisona”. Podobnie, jak w Krośnie planujemy również postawić ławeczkę Jana Szczepanika oraz wykonać mural przedstawiający jego postać. Wydana zostanie także publikacja poświęcona wynalazcy, ukierunkowana głównie na jego mniej znane odkrycia - mówi Renata Łabędź, prezes zarządu Naczelnej Organizacji Technicznej - Rada w Tarnowie.

Bracia Szczepanikowie wystąpią w Roku Jana Szczepanika

Główne wydarzenia związane z Rokiem Jana Szczepanika rozpoczną się w niedzielę 12 czerwca. W Tarnowie planowany jest wtedy plenerowy koncert zespołu Pectus, który tworzą... bracia Szczepanikowie z podtarnowskich Bogoniowic.

Następnego dnia w Sali Koncertowej odbędzie się jubileuszowa gala, podczas której nastąpi wręczenie fundowanych przez Izbę Przemysłowo-Handlową nagród Jana Szczepanik oraz medali Jana Szczepanika przyznawanych przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Wstępem do gali będzie powitanie Jana Szczepanika w Tarnowie, w trakcie którego zaplanowany jest m.in. jego przejazd przez Tarnów, zdjęcie z drona na tarnowskim Rynku oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem wynalazcy. Imprezie towarzyszyć ma kiermasz fotograficzny.

- W tym dniu planujemy również wystawienie dwóch sztuk o Janie Szczepaniku, w których zagra młodzież z Krosna i Tarnowa - dodaje Renata Łabędź.

14 czerwca w tarnowskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej odbędzie się konferencja naukowa, mająca charakter targów innowacyjności. Na ten dzień zaplanowano również nadanie imienia Jana Szczepanika auli w PWSZ.

Geniusz i wspaniały wynalazca z Tarnowa

Urodzony w 1872 roku Jan Szczepanik to postać coraz bardziej znana w środowisku nie tylko polskim. Określany jest jako „galicyjski geniusz”, „polski da Vinci” czy też „polski Edison”. Jest autorem ponad 50 wynalazków z różnych dziedzin.

Unowocześnił światowy przemysł włókienniczy, stworzył automat do tkania materiałów wzorzystych oraz gobelinów. Jest twórcą elektroskopu, czyli aparatu do reprodukowania obrazów na odległość za pomocą elektryczności. Wynalazł także kamizelkę kuloodporną , za którą uhonorowany został Medalem Izabeli Katolickiej.

W Tarnowie pracował nad wynalazkami z dziedziny fotografii kolorowej i filmu barwnego. Metoda Jana Szczepanika została wykorzystana przez firmę Kodak w 1929 r. oraz firmę Agfa w 1932 r. Prowadził pionierskie badania nad udźwiękowieniem filmu poprzez opracowanie urządzenia do zapisywania i odtwarzania dźwięku, opatentował system produkcji kamer i projektorów.

Zmarł w 1926 roku. Jego ciało spoczęło na Starym Cmentarzu w Tarnowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto