Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Przez lata był zapomniany i zaniedbany. Cmentarz nr 202 przemienia się w prawdziwą wojenną nekropolię [ZDJĘCIA]

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Na rozległej działce między ul. Starodąbrowską i Szpitalną odtwarzany jest  garnizonowy cmentarz armii austriackiej, na którym w czasie I wojny światowej chowano zmarłych żołnierzy różnych narodowości
Na rozległej działce między ul. Starodąbrowską i Szpitalną odtwarzany jest garnizonowy cmentarz armii austriackiej, na którym w czasie I wojny światowej chowano zmarłych żołnierzy różnych narodowości Paweł Chwał
Rozpoczęły się prace przy odtworzeniu I-wojennego cmentarza nr 202 w Tarnowie. Zapominana i niemal zrównana z ziemią nekropolia odzyskuje należny jej wygląd, a pochowane na niej osoby wreszcie będą godnie upamiętnione.

Zapomniany cmentarz w Tarnowie

Na porośniętym trawą, rozległym terenie pomiędzy ul. Starodąbrowską i Szpitalną, gdzie przez lata spotukali się amatozy taniego wina a mieszkańcy okolicznych bloków wyprowadzali psy na spacer, spoczywa 1485 żołnierzy: 680 austro-węgierskich, 9 niemieckich oraz 796 rosyjskich. Wśród nich są również Polacy, którzy walczyli po obu stronach frontu, wcieleni do różnych armii. Pierwotnie znajdował się w tym miejscu XIX-wieczny, garnizonowy cmentarz armii austriackiej. W czasie I wojny światowej nekropolia znacznie rozrosła się, gdyż chowano na niej poległych w walkach w okolicach Tarnowa w 1914 roku i w początkach 1915 roku, oraz żołnierzy zmarłych w tarnowskich szpitalach i lazaretach.

W okresie międzywojennym o cmentarz nie dbano, a podczas II wojny światowej armia niemiecka urządziła na nim stanowisko obrony przeciwlotniczej. Dzieło zniszczenia nekropolii dokończono po wojnie. W latach 60 ub. wieku wywieziono z niego ostatnie pozostałości nagrobków i muru cmentarnego oraz splantowano cały teren nie ekshumując prochów poległych. W planach miejskich była nawet budowa w tym miejscu kolejnych bloków mieszkalnych, do czego na szczęście nie doszło.

Miejsce pamięci odzyskuje należny mu wygląd

Ponad dekadę temu udało się zrekonstruować bramę i centralnie posadowiony obelisk a także pojedyncze nagrobki, m.in. węgierskiego żołnierza Michała Forgona i jego towarzyszy, wytyczyć centralną aleję, a także wykonać ogrodzenie.

Teraz przyszła pora na odtworzenie trzech kwater, w których spoczywają żołnierze różnych narodowości. Przygotowywane są miejsca na nagrobki, między którymi odtworzone mają zostać cmentarne alejki, według historycznych planów. Miejsce to zachować ma swój parkowy charakter. Prace mają zakończyć się w tym roku.

Odbudowa cmentarza jest możliwa dzięki szerszemu projektowi, na który służby wojewody pozyskały dofinansowanie unijne. Zakłada on rewitalizację w sumie 41 cennych, choć zaniedbanych cmentarzy I-wojennych w Małopolsce.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto