Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Powstała Akademia Edukacji Hybrydowej. Ma pomóc nauczycielom w zdalnym nauczaniu

Paulina Marcinek-Kozioł
Paulina Marcinek-Kozioł
Jedną z osób, która zainicjowała powstanie Akademii Edukacji Hybrydowej jest Marcin Zaród - anglista z Tarnowa i Nauczyciel Roku 2013
Jedną z osób, która zainicjowała powstanie Akademii Edukacji Hybrydowej jest Marcin Zaród - anglista z Tarnowa i Nauczyciel Roku 2013 archiwum prywatne
Specjaliści od zdalnej edukacji chcą pomóc tarnowskim nauczycielom w prowadzeniu lekcji online. W Tarnowie powstała Akademia Edukacji Hybrydowej, która ma być wsparciem merytorycznym i psychologicznym dla pedagogów, w przypadku konieczności przejścia na nauczanie zdalne czy hybrydowe. Będą spotkania z ekspertami, porady, a także wymiana doświadczeń.

FLESZ - Krótsza kwarantanna, eksperci chwalą decyzję

Z pomysłem utworzenia Akademii Edukacji Hybrydowej wyszło stowarzyszenie Tarnowska Akademia Nauki, do którego należą byli bądź obecni członkowie grupy Superbelfrzy RP. Jednym z nich jest Marcin Zaród - tarnowski anglista i Nauczyciel Roku 2013.

To właśnie on w okresie kształcenia na odległość uruchomił Tarnowską Akademii Nauki, która była alternatywą dla odwołanych lekcji w szkołach z powodu pandemii koronawirusa. Na specjalnym kanale YouTube uczniowie mogli poszerzać wiedzę, rozwijać zainteresowania i uczestniczyć w wirtualnych spotkaniach z ciekawymi ludźmi.

Od nowego roku szkolnego przyszła kolej by pomóc nauczycielom. Okazało się bowiem, że podczas szkolnej kwarantanny (marzec-czerwiec) wielu z nich przerosła nowa rzeczywistość, w której przyszło im z dnia na dzień pracować.

- Mieliśmy sygnały, że próby przełożenia nauczania tradycyjnego do internetu kończyły się często niepowodzeniem - tłumaczy Marcin Zaród. - Nauczyciele korzystali z narzędzi, które znają, a nie z narzędzi ujednoliconych, przynajmniej na poziomie szkoły. Konsekwencją tego było to, że uczeń dostawał jedno zadanie przez e-dziennik, drugie mailem, trzecie Messengerem, a czwarte przez platformę. Powodowało to olbrzymi chaos. Rodzice zwracali uwagę na to, że muszą dużo czasu spędzić z dziećmi, żeby nadążyć za tym kto, co i na kiedy wymaga – dodaje.

Zabezpieczenie na przyszłość

Aby uniknąć takiej sytuacji w przyszłości członkowie stowarzyszenia postanowili pomóc tarnowskim pedagogom. Od tego czwartku (17 września) dzięki wsparciu finansowemu z miasta (mini-grant) rusza Akademia Edukacji Hybrydowej, która ma być wsparciem merytorycznym i psychologicznym dla tarnowskich nauczycieli w przypadku konieczności przejścia na tryb nauczania hybrydowego bądź zdalnego.

- Wyszliśmy z założenia, że zadbanie o nauczyciela przełoży się na zadbanie o ucznia. Nauczyciel, który jest bardziej świadomy tego jak i co może wykorzystać podczas lekcji online, lepiej spełni oczekiwania zarówno uczniów jak i rodziców, a jednocześnie łatwiej będzie mu zadbać o własny dobrostan – podkreśla Macin Zaród.

Jak dodaje, chodzi o to, żeby była to nauka przemyślana, a uczniowie umiejętnie z niej korzystali. - Będziemy zachęcać nauczycieli do tego by stosowali metody wywodzące się z edukacji hybrydowej również podczas tradycyjnej nauki w szkole - wyjaśnia.

Startują już w czwartek

Na początek przygotowano wykład online z prof. Jackiem Pyżalskim z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obok niego podczas kolejnych spotkań pojawią się inni eksperci i specjaliści od edukacji cyfrowej. Nauczyciele dowiedzą się, jakich narzędzi używać podczas lekcji online, by zwiększać zaangażowanie i pomagać uczniom w rozwijaniu umiejętności współpracy.

- Będziemy zachęcać do tego, żeby szkoły wybierały jedną konkretną platformę do nauki zdalnej – podkreśla Marcin Zaród. - Chcemy wymieniać się doświadczeniami, informacjami, wspierać bez względu na to, czy ktoś z nas pracuje w szkole publicznej, prywatnej czy społecznej – dodaje.

Akademia Edukacji Hybrydowej dedykowana jest nauczycielom, którzy mieszkają w Tarnowie albo pracują w tarnowskich szkołach. Zapisy prowadzone są m.in. przez grupę na Facebooku „Akademia Edukacji Hybrydowej” (www.bit.ly/edukacjahybrydowa). Można również zgłosić się wypełniając formularz przez stronę internetową „Tarnowskiej Akademii Nauki” (www.tarnowskaakademianauki.edu.pl). Pilotażowy program potrwa trzy miesiące.

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto