Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Ponad 5 mln zł do podziału dla mieszkańców na wymianę pieców, starych okien, drzwi i instalacji. Kto może ubiegać się o dotacje?

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Dzięki realizacji programu "Ciepłe Mieszkanie" - w Tarnowie może zostać zlikwidowanych nawet ponad dwieście palenisk, w których do ogrzewania mieszkań, wykorzystywany jest węgiel
Dzięki realizacji programu "Ciepłe Mieszkanie" - w Tarnowie może zostać zlikwidowanych nawet ponad dwieście palenisk, w których do ogrzewania mieszkań, wykorzystywany jest węgiel Archiwum Polska Press
Nawet ponad dwustu właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych w Tarnowie będzie mogło skorzystać z dofinansowania na wymianę tzw. kopciuchów na efektywne źródła ciepła a także starych okien, drzwi czy instalacji centralnego ogrzewania. Miasto podpisało umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, która zakłada pokrycie nawet 90 proc. kosztów inwestycji skutkujących poprawą jakości powietrza.

Nowy program WFOŚiGW. Szansa dla właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych

Tarnów przystąpił do nowego programu realizowanego przez WFOŚiGW w Krakowie pod nazwą „Ciepłe Mieszkanie”, którego celem jest przede wszystkim zmniejszenie emisji pyłów i gazów cieplarnianych a przez to poprawa jakości powietrza.

– Podobne założenia ma wprawdzie program „Czyste Powietrze”, ale z niego skorzystać mogli jedynie właściciele budynków jednorodzinnych. „Ciepłe Mieszkanie” to wyjście naprzeciw oczekiwaniom właścicieli lokali w budynkach wielorodzinnych, które nie posiadają wspólnot mieszkaniowych – wyjaśnia Kazimierz Koprowski, prezes WFOŚIGW w Krakowie.

W ramach programu mieszkańcy będą mogli starać się o dofinansowanie wymiany pieca, opalanego węglem na ogrzewanie gazowe lub elektryczne, piec na pellet czy wykonanie przyłącza do miejskiej sieci ciepłowniczej. Dotacje udzielane będą także na poprawę efektywności energetycznej budynków , m.in., na wymianę okien i drzwi, wewnętrznej instalacji C.O. i ciepłej wody a także wentylacji mechanicznej z odzyskaniem ciepła.

Poziom dofinansowania może wynieść od 30 do nawet 90 procent kosztów kwalifikowanych inwestycji (od 15 tys. zł do 37,5 tys. zł). Wysokość dopłaty uzależniona jest od uzyskiwanych przez mieszkańców dochodów. Z wnioskiem może wystąpić wyłącznie właściciel, bądź współwłaściciel mieszkania lub całego budynku.

– Jeżeli w budynku są trzy, cztery, czy pięć lokali, to wystarczy że wystąpi jedna rodzina, która będzie chciała wymienić nieefektywne źródło ciepła we własnym mieszkaniu. Natomiast jeżeli wszyscy lokatorzy będą chcieli wymienić to źródło, rezygnując z pieców na rzecz na przykład miejskiej sieci ciepłowniczej, to wówczas koszty przyłącza zostaną podzielone na poszczególne lokale – tłumaczy Kazimierz Koprowski.

Tarnów podpisał umowę. Kiedy nabór wniosków?

Mieszkańcy Tarnowa również będą mogli skorzystać z możliwości nowego programu, gdyż miasto podpisało w środę (25 stycznia) stosowną umowę z WFOŚiGW. Do podziału ma być ponad 5 mln złotych, bo o takie środki wnioskował magistrat.

- Robiliśmy wcześniej sondaż i stąd taka kwota – tłumaczy Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa. Jak dodaje, miasto ruszy z naborem wniosków od mieszkańców niezwłocznie, gdy tylko będzie gotowy regulamin. Prezydent jednocześnie ubolewa nad tym, że program nie obejmuje lokali w budynkach socjalnych i komunalnych, w których jest największy problem z kopciuchami. - Są zapowiedzi, że program będzie ewaluował, dlatego liczę na to, że być może już w drugim etapie naboru, lista jego beneficjentów zostanie poszerzona również o te lokale i wówczas będziemy się starać o dodatkowe środki – dodaje.

Według wyliczeń magistratu w Tarnowie jest jeszcze ok. 2,5 tysiąca palenisk na węgiel. Część osób używa wprawdzie ogrzewania gazowego, ale wobec ostatnich zawirowań na rynku cen gazu i energii elektrycznej, nadal utrzymuje piece węglowe i tzw. kozy, przez co nie może skorzystać z różnego rodzaju dofinansowań. Miasto planowało wyeliminować większość „kopciuchów” w ciągu najbliższych trzech lat, ale w obecnej sytuacji wydaje się to niemożliwe.

Do programu przystępują również podtarnowskie gminy. Umowę z WFOŚiGW podpisały już władze Mędrzechowa, a w najbliższych dniach zrobi to również Szczucin.

„Czyste Powietrze” po nowemu. Wyższe kryteria dochodowe i... dotacje

Od 3 stycznia ruszyła natomiast nowa wersja programu „Czyste Powietrze”, który skierowany jest dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych. Wprowadzone zmiany dotyczą podwyższenia progów dochodowych, zwiększenia wysokości dotacji oraz wprowadzono możliwość złożenia kolejnego wniosku o dofinansowanie dla tych, którzy już wcześniej skorzystali z tego programu.

Mieszkańcy mogą starać się o dofinansowanie na szereg rozwiązań służących dociepleniu budynku i wymianie źródła ciepła wraz z np. modernizacją instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, montażem wentylacji z rekuperacją oraz instalacji fotowoltaicznej. Można w ten sposób zdobyć dotację w wysokości nawet 135 tysięcy złotych na jedno gospodarstwo. W urzędach gmin funkcjonują punkty konsultacyjne programu „Czyste Powietrze”, w których dyżurują doradcy i wyjaśniają szczegóły.

Sytuacja pracownika na rynku pracy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto