Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Pasaż Odkryć na Rynku prawie gotowy. Heller, Szczepanik, Dagarama wprowadzą zwiedzających w świat nauki. Mamy zdjęcia wnętrz!

Paulina Marcinek-Kozioł
Paulina Marcinek-Kozioł
Tak wyglądają wnętrza Pasażu Odkryć
Tak wyglądają wnętrza Pasażu Odkryć Paulina Marcinek
Tarnów pozazdrościł Warszawie Centrum Nauki Kopernik, a stolicy Małopolski - Cogiteonu. Pasaż Odkryć na Rynku również ma prezentować świat techniki, fizyki, matematyki, chemii czy astronomii w atrakcyjny i przystępny sposób. Tuż po wakacjach otwarcie parku doświadczeń za 15 mln zł.

Premier zapowiada wzmożone kontrole

od 16 lat

Pasaż Odkryć na Rynku prawie przygotowany na przyjęcie zwiedzających

Pasaż Odkryć ulokował się przy Rynku 4, zabytkowej kamienicy pamiętającej lokatorów w osobie książąt Sanguszków oraz pałac biskupi mieszczący się kiedyś w tym miejscu. Pamiątkami z tamtych czasów są choćby zabytkowe polichromie.

Przystosowywanie kamienicy na potrzeby centrum nauki nie szło gładko. Właśnie ze względu na odkrycie polichromii, prace rozpoczęte w 2019 roku znacznie się wydłużyły. Wzrosły też koszty.

Po ponad trzech latach, trwają teraz ostatnie przygotowania, by tarnowski odpowiednik Centrum Nauki Kopernik udostępnić zwiedzającym.

Projekt od początku inspirowany był stołeczną atrakcją, bo w zabawowy, niebanalny sposób ma przybliżać małym i dużym zwiedzającym wynalazki oraz interesujące zagadnienia ze świata nauki i techniki.

- Dostępna przestrzeń nakładała na nas pewne ograniczenia. Nie można było wiercić w ścianach, trzeba było zachować piękne freski i dębowe podłogi. To sprawiło, że zdecydowaliśmy się na styl retrofuturyzmu czyli tego, jak w przeszłości ludzie sobie wyobrażali przyszłość - podkreśla Szymon Pitek, kierownik projektu Pasaż Odkryć

W Pasażu Odkryć sale poświęcono wybitnym tarnowianom

Zwiedzanie Pasażu Odkryć rozpoczynać się będzie na parterze, w sali ze stołem... pozwalającym komponować proste utwory muzyczne. Obok można będzie potańczyć, sterując kulkami w ruchomym labiryncie.

W jednym z pomieszczeń na piętrze zwiedzających czeka przygoda z astronomią, a o ciekawostkach związanych z kosmosem opowie na ekspozytorze narracyjny najsłynniejszy żyjący tarnowianin, sam ks. prof. Michał Heller.

Kolejna sala to spotkanie z chemią, poświęcona wybitnemu fizykowi i chemikowi Karolowi Olszewskiemu. Tutaj zwiedzający zobaczą nietypowy układ okresowy pierwiastków, a potem na przykład zbudują z klocków różne odmiany cząsteczek węgla.

Dalej sala dedykowana architektowi i filozofowi - Janowi Głuszakowi. Patrzący przez specjalny peryskop zobaczą alternatywny Tarnów czyli Rynek i pomieszczenia Pasażu Odkryć w zupełnie innej rzeczywistości - z palmami, astronautami, zwierzętami, a nawet... latające samochody.

„Machianrium” dzięki szeregowi maszyn prostych i interakcji pozwoli na poznać zasady pracy skomplikowanych urządzeń. Poświęcona została wybitnemu wynalazcy - Janowi Szczepanikowi.

W Pasażu Odkryć będzie też miejsce na prezentowanie stałych wystaw.

- Chcemy co kilka, kilkanaście tygodni zmieniać obiekt, dawać szansę przedsiębiorcom, uczelniom, szkołom, by zaprezentowali u nas coś nowego, co tworzą w Tarnowie i regionie – podkreśla Szymon Pitek

Na drugim piętrze kamienicy powstają pracownie edukacyjne, w których można będzie przeprowadzać naukowe zajęcia warsztatowe. Obecnie trwa ich wyposażanie

Otwarcie Pasażu Odkryć zaplanowano na 10 i 11 września. Ekspozycje w godz. 10 do 18 będą dostępne wówczas dla zwiedzających bezpłatnie.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto