Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Osoby, które chorowały na COVID-19 i zostały uznane za zdrowe mogą oddać osocze także w Tarnowie. Jest już specjalny separator

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Krew, zwłaszcza od ozdrowieńców jest w tym momencie bardzo potrzebna
Krew, zwłaszcza od ozdrowieńców jest w tym momencie bardzo potrzebna RCKiK w Krakowie
Do Tarnowa trafił separator do pobierania osocza z krwi ozdrowieńców, którzy pokonali koronawirusa SARS-CoV-2. Pozyskane za jego pomocą osocze może pomóc wyzdrowieć chorym, którzy ciężko znoszą zakażenie COVID-19.

FLESZ - Będzie strajk pielęgniarek?

Punkt krwiodawstwa w Tarnowie otrzymał separator do pozyskiwania osocza z krwi ozdrowieńców

Do tej pory w dwóch funkcjonujących w Tarnowie terenowych punktach Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa można było oddać tylko krew pełną. Trafiała ona następnie do centrum w Krakowie, gdzie po odwirowaniu pozyskiwano z niej osocze, ale było go mniej niż uzyskanego za pomocą separatora.

- Aparat już mamy, czekamy jeszcze tylko na dostawę sterylnych zestawów do pobierania krwi. Być może już w piątek separator zacznie pracę i uda się dzięki niemu pozyskać pierwsze osocze - mówi Krystyna Chudzik z punktu krwiodawstwa przy Szpitalu im. Edwarda Szczeklika w Tarnowie.

Osocze może uratować życie choremu na koronawirusa

Osocze zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia.

Terapia oparta na przetoczeniach osocza rekonwalescentów chorób zakaźnych była skutecznie stosowana u pacjentów zakażonych wirusem EBOLA, koronawirusem SARS (SARS-CoV), wirusem grypy A (H1N1) oraz wirusem ”ptasiej” grypy A (H5N1). Zawarte w osoczu przeciwciała do wirusa SARS-CoV-2, który powoduje COVID-19, mają po przetoczeniu zblokować namnażanie się wirusa w organizmie pacjenta z aktywnym zakażeniem.

Osocze mogą oddać osoby, które spełniają poniższe warunki:

  • Przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, lub osoby, które przeszły bezobjawowe Minął okres co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów albo 18 dni od zakończenia izolacji
  • Są w wieku 18-65 lat,
  • Spełniają kryteria zawarte w przepisach prawnych określających wymagania ogólne dla dawców krwi i jej składników

Jak długo trwa pobieranie osocza?

Przed wizytą w punkcie pobrań należy umówić się telefonicznie. W czasie rozmowy dokonana zostanie wstępna ocena braku przeciwwskazań do oddania osocza i ustalony zostanie odpowiedni termin.

- Pobieranie osocza trwa dłużej niż samej krwi. Sam proces trwa około 40 minut, ale do tego trzeba doliczyć też czasu konieczny na wcześniejsze przygotowanie się do niego - tłumaczy Krystyna Chudzik.

Punkt przy ul. Szpitalnej pracuje w godz. 7.15-11.30. Telefon to 14 622 13 38

Na separator liczą także w drugim punkcie krwiodawstwa w Tarnowie, który znajduje się przy szpitalu św. Łukasza. Dopóki urządzenia nie będzie, krew od ozdrowieńców pobierana będzie stamtąd nadal przesyłana do regionalnego centrum w Krakowie, celem pozyskania z niej osocza. Punkt również pracuje w godz. 7.15-11.30. Telefon: 14 631 51 55.

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Wklejka facebook
Tarnów:

Bochnia:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto