Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów: nowy kierunek studiów na PWSZ. Nauczą się negocjować po chińsku

Andrzej Skórka
Zainteresowani współpracą Chińczycy już odwiedzają Tarnów
Zainteresowani współpracą Chińczycy już odwiedzają Tarnów Archiwum UMT
Studenci nowootwartego kierunku na PWSZ w Tarnowie nauczą się będą podstaw języka chińskiego oraz sztuki negocjacji z biznesmenami Państwa Środka i panującej tam etyki. Efekt?

Po roku takiej nauki powinni być gotowi do rozkręcenia biznesu w Chinach lub do współpracy z firmami zza wielkiego muru.

Na razie uczelnia uruchamia nowy kierunek na studiach podyplomowych. Musi się jednak znaleźć przynajmniej 20 chętnych. Skąd tak egzotyczny pomysł? - Proszę rozejrzeć się po okolicy. Chińczycy są już przecież w Tarnowie, Żabnie, Mielcu, więc nie ma na co czekać - przekonuje dr Anna Gądek, dyrektor Instytutu Administracyjno-Ekonomicznego PWSZ w Tarnowie.

W Tarnowie Chińczycy zostali ponad rok temu właścicielami fabryki silników elektrycznych Tamel. To w tej chwili drugi co do wielkości zakład produkcyjny w mieście. Kilka lat temu zainwestowali w dużą fabrykę świeczek w podtarnowskim Żabnie. Teraz kupują z kolei zakłady w pobliskim Mielcu, produkujące awionetki.

- My jako jedni z pierwszych będziemy mieć kadry potrafiące prowadzić biznes z Chińczykami - zapewnia dr Gądek z PWSZ. Rekrutacja przyszłych studentów właśnie rusza. "Prowadzenie działalności gospodarczej w Chinach" to w tej chwili jedyny taki kierunek studiów w kraju. Rusza we współpracy z Polsko-Chińską Fundacją Promocji Kultury i Sztuki DONG FENG. Objęty został także honorowym patronatem Ministerstwa Gospodarki oraz Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Studenci poznają kulturę Chin, mentalność Azjatów, sposób prowadzenia negocjacji, zasady dyplomacji, marketingu oraz lobbingu. Mają nawet opanować podstawy języka chińskiego. - Obcokrajowiec, który potrafi w tym języku posłużyć się choćby prostymi grzecznościowymi zwrotami, bardzo zyskuje w oczach Chińczyków. To wielki atut w negocjacjach - zauważa Anna Gądek.

Wykładowcami będą co prawda Polacy, ale doskonale znający realia Państwa Środka - byli dyplomaci, osoby znające realia chińskiej gospodarki oraz wybitny znawca tego kraju prof. Jan Rowiński.

Teoria to jednak nie wszystko. W ramach studiów zaplanowano też wyjazdy do Chin, gdzie wspólnie z tamtejszymi organizacjami pracodawców odbędzie się cykl sześciu konferencji. Jeden z tematów to promocja eksportu polskich produktów. Koszty w dużej części pokryje ministerstwo oraz PAIIZ. Uczelnia zachęca do udziału w eskapadach tarnowskich przedsiębiorców szukających w tamtej części świata rynków zbytu.

PWSZ o patronat nad nowym kierunkiem zwróciła się do władz Tarnowa. Powinna go uzyskać, bo miasto też nawiązuje kontakty z Chinami. Ostatnio gościło delegację biznesmenów i samorządowców z 700-tysięcznego miasta Shangyu.

- Wizyta miała kurtuazyjny charakter. Zachęcaliśmy gości do inwestowania w mieście. Nie jest wykluczone, że dojdzie do kolejnych spotkań - mówi Grzegorz Gotfryd, dyrektor Centrum Obsługi Mieszkańców w UMT.



Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto