Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Nowe stacje i więcej jednośladów do wypożyczenia. Miasto rozbudowało system roweru miejskiego

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Jedna z nowych stacji znajduje się przy ul. Lwowskiej. Do dyspozycji są m.in. rowery z fotelikiem dla dziecka
Jedna z nowych stacji znajduje się przy ul. Lwowskiej. Do dyspozycji są m.in. rowery z fotelikiem dla dziecka Paweł Chwał
60 dodatkowych rowerów, w tym dziesięć wyposażonych w siodełka do przewożenia dzieci oraz sześć nowych stacji , na których można wypożyczyć jednoślady pojawiło się na mapie Tarnowa. Koszt inwestycji to blisko 1,3 mln zł.

FLESZ - Ile potrwa rowerowy boom?

od 16 lat

Nowe stacje Tarnowskiego Roweru Miejskiego powstały w okolicach ul. Marynarki Wojennej, na os. Legionów Henryka Dąbrowskiego w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 23, na ul. Słonecznej (przy biurowcu), na ul. Lwowskiej – niedaleko skrzyżowania z ul. Kowalską, na ul. Klikowskiej w pobliżu kościoła oraz na ul. Mościckiego, przy wylocie ul. Rolniczej.

Nowość w Tarnowie - rowery z fotelikami dla dzieci

Większa jest też flota dostępnych rowerów. Przybyło 60 jednośladów, w tym 10 wyposażonych w foteliki do przewożenia dzieci. Rowery z fotelikami obowiązują takie same zasady wypożyczenia i zwrotu oraz identyczny taryfikator, co pozostałe – standardowe tarnowskie jednoślady.

W fotelikach nie można jednak przewozić dziecka w wieku poniżej 9 miesięcy lub ważącego mniej niż 9 kilogramów. Fotelik jest przygotowany do przewozu jednego dziecka, które waży maksymalnie 22 kilogramy.

Paski fotelika powinny być zawsze zapięte (nawet, jeśli nie przewozimy dziecka). Jeśli zapinamy dziecko w foteliku, powinnyśmy sprawdzić czy paski nie są zbyt luźne lub za mocno zaciśnięte. W upalne dni upewniamy się, że fotelik nie jest zbyt gorący. W foteliku nie umieszczamy toreb czy innego, dodatkowego obciążenia.

Jak informuje firma Nextbike Polska - operator Tarnowskiego Roweru Miejskiego przede wszystkim należy jeździć ostrożnie i odpowiedzialnie oraz pamiętać, że rower z przewożonym w foteliku dzieckiem, ma inaczej umiejscowiony środek ciężkości i może zachowywać się inaczej, niż standardowy rower.

- Przed wypożyczeniem sprawdzamy czy fotelik jest prawidłowo zamontowany. Jeśli mamy wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa lub stanu technicznego, należy skontaktować się z Biurem Obsługi Klienta (tel.: 48 14 635 15 15). Nie należy dokonywać napraw samodzielnie - informuje Nextbike Polska.

Dwa lata z rowerem miejskim

Od tej pory Tarnowski Rower Miejski będzie się składał z 16 stacji i 170 jednośladów.

- Cieszy nas rozwój systemu rowerowego w Tarnowie, dzięki któremu mieszkańcy wygodnie i bezpiecznie dojadą do celu. Pandemia zmieniła nawyki, także transportowe, Polaków, a rower nie jest już tylko środkiem rekreacji, czy uzupełnieniem komunikacji publicznej, ale coraz częściej istotnym, a czasami nawet jedynym środkiem transportu wybieranym przez mieszkańców. Liczymy, że uda się nam zachęcić jak największą liczbę osób do korzystania z bezpiecznego i indywidualnego sposobu na przemieszczanie się po mieście. — mówi Tomasz Wojtkiewicz, nowy prezes Zarządu Nextbike Polska.

Rowery miejskie pojawiły się w Tarnowie w październiku 2018 roku. Od tego czasu zostały wypożyczone ponad 31,4 tys. razy a do systemu przyłączyło się ponad 6,2 tys. osób.

Tarnowianie najchętniej pokonywali na rowerach trasę ze stacji Park Strzelecki i z powrotem (11,2 % przejazdów), z punktu Osiedle Zielone i z powrotem (7,6 %) oraz ze stacji Dworzec PKP i z powrotem (5,5%).

Tarnowski Rower Miejski umożliwia bezobsługowe wypożyczanie jednośladów przez całą dobę, we wszystkie dni tygodnia, w okresie jego funkcjonowania, czyli do końca listopada. Rowery można wynajmować bezpłatnie do 20 minut. Dla posiadaczy miejskiej E-karty Premium bezpłatna przejażdżka trwa 30 minut. Maksymalny czas wynajmu to 12 godzin.

Tarnów. Koniec sezonu na rowery miejskie. Jakim cieszyły się...

Drugi etap rozbudowy systemu Tarnowskiego Roweru Miejskiego kosztował 1 milion 217 tysięcy złotych. 85 procent tej kwoty stanowi dofinansowanie z funduszy unijnych. Zarówno cała infrastruktura, jak i wszystkie rowery są własnością miasta.

Powstaną wiaty na rowery

Oprócz nowych stacji rowerowych w mieście zamontowane zostaną także trzy wiaty, tak zwane „bike and ride”. Będzie można pod nimi zostawić jednoślad i przesiąść się do autobusu lub pociągu. Jedna wiata stanie przy ulicy Goldhammera, w pobliżu budynku PWSZ oraz przystanków komunikacji miejskiej. Dwie pozostałe zostaną ustawione w Mościcach: przy ulicy Kwiatkowskiego obok pętli autobusowej i przy ul. Chemicznej, w pobliżu stacji kolejowej. Miasto już wyłoniło wykonawcę zadania, a nowe wiaty mają stanąć jeszcze we wrześniu.

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto