Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Nowe muzeum w Tarnowie wybudowane. Ma interesującą bryłę, a zwiedzający poczują się jakby cofnęli się w czasie [ZDJĘCIA]

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Bryła nowego muzeum wyróżnia się w scenerii Tarnowa. To połączenie betonu, cegły i szkła
Bryła nowego muzeum wyróżnia się w scenerii Tarnowa. To połączenie betonu, cegły i szkła Paweł Chwał
Dobiegła końca budowa Regionalnego Centrum Edukacji o Pamięci przy ul. Mościckiego, które zastąpiło stojącą wcześniej w tym miejscu Izbę Pamięci Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Tarnowie. W tym momencie trwają prace związane z wyposażeniem i przygotowywaniem ekspozycji w nowym muzeum. Będą one prezentować historię w nowoczesny i przystępny sposób.

FLESZ - Stanowcze „nie” zmianom w przepisach

W otwarciu nowego muzeum w Tarnowie przeszkodziła pandemia

Plany zakładały otwarcie Centrum w ubiegłym roku, ale na przeszkodzie stanęła pandemia koronawirusa i obostrzenia z tym związane, w tym odgórne decyzje o zamknięciu muzeów dla zwiedzających.

- Sytuacja jest taka, jaka jest. Zwolniliśmy tempo prac, gdyż i tak nie mieliśmy możliwości udostępnienia obiektu zwiedzającym – przyznaje Kazimierz Kurczab, p. o. dyrektora Muzeum Okręgowego w Tarnowie, któremu podlega Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci.

Nowa placówka muzealna o oryginalnej bryle architektonicznej ma być w dużej mierze kontynuatorką Izby Pamięci AK, w której przez lata gromadzone były różnego rodzaju eksponaty, w tym dokumenty, umundurowanie, militaria, odznaczenia, życiorysy osób związanych z tarnowskim Ruchem Oporu.

Co można będzie zobaczyć w środku?

- Chcemy przygotować uroczyste otwarcie ekspozycji możliwie jak najszybciej. Może sytuacja pozwoli na to na wiosnę. Chcielibyśmy zaprosić na nie pułkownika Zdzisława Baszaka oraz przedstawicieli środowiska AK. Zyskaliśmy więcej czasu, a to oznacza, że wystawa zostanie przygotowana bardzo solidnie i będzie odgrywać ważną rolę w przywracaniu pamięci o ludziach i wydarzeniach związanych nie tylko z II wojna świątowa, ale również z okresem tuż przed jej wybuchem i po wyzwoleniu – mówi Kazimierz Kurczab.

Mimo że budynek jest większy i ma dwa poziomy, to na stałej wystawie w RCEiP prezentowanych będzie nieco mniej zbiorów niż wcześniej w Izbie Pamięci. Za to pojawią się multimedia, za pomocą których można będzie lepiej poznać rzeczywistość wojenną. Do tego m.in. atrapa wagonu, jakim więźniowie jechali z Tarnowa do obozów koncentracyjnych, fragment ogrodzenia z drutu kolczastego, makieta ekspozycji sklepowej z czasów wojennego Tarnowa, czy ilustrująca akcję III Most.
Sala do zwiedzania znajduje się na parterze, a na piętrze przygotowano pomieszczenia na archiwum i administrację.

W budynku przy ul. Mościckiego mieścić się będzie także siedziba Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Okręg w Tarnowie.

Z powodu ogłoszonego lockdownu zamknięte są od jesieni również inne oddziały i filie Muzeum Okręgowego, w tym oddana w ub. roku ekspozycja poświęcona dziejom Tarnowa w wyremontowanej kamienicy przy Rynku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto