Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Nawet podróżnicy z National Geographic zauważyli problemy pieszych na ulicy Krakowskiej. Co z tym węzłem przesiadkowym? [ZDJĘCIA]

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Budowa węzła przesiadkowego przy Krakowskiej najpierw napsuła nerwów kierowcom, teraz z niedogodnościami muszą mierzyć się piesi i podróżni. Za sprawą Vienia i programu w national Geographic usłyszała o niej cała Polska
Budowa węzła przesiadkowego przy Krakowskiej najpierw napsuła nerwów kierowcom, teraz z niedogodnościami muszą mierzyć się piesi i podróżni. Za sprawą Vienia i programu w national Geographic usłyszała o niej cała Polska Paweł Chwał/archiwum
Przedłużająca się budowa węzła przesiadkowego przy ul. Krakowskiej nie umknęła uwadze podróżników, którzy odwiedzają wybrane polskie miasta w ramach akcji kanału National Geographic #jesttyledoodkrycia. Termin zakończenia inwestycji, która utrudnia życie przede wszystkim pieszym, przekładany był już kilkakrotnie.

Kłopoty z chodnikiem na Krakowskiej w Tarnowie

Fotografik Filip Springer i raper Vienio dotarli do Tarnowa w ramach akcji #jesttyledoodkrycia, która zachęca do flaneringu – sztuki gubienia się w mieście. Filmik na instagramowym profilu Vienia rozpoczyna się od ujęcia, na którym odkrywcy kierując się w stronę centrum, idą jednym z pasów ulicy Krakowskiej wzdłuż plant, a obok nich mkną samochody. Powód? Chodnik przy drodze jest rozkopany i nie można z niego skorzystać, bo jest zastawiony barierami.

- To nie jest tak, że w Tarnowie nie ma chodników, tylko akurat w tym miejscu go... nie ma - stwierdził ironicznie Vienio.

Z problemem braku przejścia chodnikiem wzdłuż Krakowskiej piesi zmagają się już od ponad dwóch miesięcy. To konsekwencja prac przy zadaniu, które realizowane jest przez Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych o wiele dłużej, bo już od pół roku.

Polega ono na budowie nowego węzła przesiadkowego. Pod hasłem tym kryje się m.in. wydłużenie zatoki autobusowej, aby jednocześnie mogła pomieścić ona pięć autobusów i trzy busy, ułożenie nowego chodnika i budowę trasy rowerowej, a także przebudowę infrastruktury dla podróżnych. Przy zatoce pojawią się m.in. nowe wiaty i budynki małej architektury oraz tablice elektroniczne informujące nie tylko o godzinach odjazdu autobusów z przystanku, ale również pociągów. Węzeł znajduje się bowiem w sąsiedztwie dworca kolejowego.

Budowa węzła przesiadkowego przy ul. Krakowskiej w Tarnowie ciągnie się już od ponad pół roku

W ramach inwestycji przebudowany został także sąsiadujący z nowym węzłem parking przy ul. Dworcowej. Choć prace w zasadniczej części zostały tam ukończone już kilka tygodni temu, miejsce to wciąż jest niedostępne dla samochodów.

- Na rogu Dworcowej z Krakowską montowana jest właśnie wiata dla rowerów. Dopiero gdy te prace zostaną zakończone, można będzie znowu korzystać z parkingu. To kwestia najbliższych dni - mówi Artur Michałek, dyrektor Zarządu Dróg i Komunikacji w Tarnowie.

Prace przy samym węźle pierwotnie miały zostać zakończone w pierwszej połowie roku. Potem termin ten przesunięto na koniec wakacji, jednak i on nie został dotrzymany.

- Na opóźnienia przy inwestycji wpływ miało to, że trzeba było wykonać mur oporowy i umocnić skarpę od strony parku. Prace musiały zostać zrealizowane metodą palowania - tak, aby nie uszkodzić korzeni rosnących wokół drzew - tłumaczy Artur Michałek.

Prace przy murze oporowym zbliżają do końca. Według zapewnień drogowców teraz inwestycja powinna już przyspieszyć. Do wykonania pozostanie już tylko chodnik oraz ścieżka rowerowa, a na finał zamontowane zostaną nowe wiaty dla podróżnych. Obecnie zamknięty odcinek chodnika przy Krakowskiej można ominąć, idąc parkowymi alejkami przez planty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto