Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Najwyższą w historii temperaturę grudnia w Polsce odnotowano w Tarnowie! Tak było przed laty, a jaka pogoda w Boże Narodzenie 2020?

Paweł Chwał
Paweł Chwał
31 lat temu w Tarnowie padł grudniowy rekord ciepła w Polsce - termometry wskazywały 19,5 stopnia Celsjusza. A jaka będzie pogoda w Boże Narodzenie 2020?
31 lat temu w Tarnowie padł grudniowy rekord ciepła w Polsce - termometry wskazywały 19,5 stopnia Celsjusza. A jaka będzie pogoda w Boże Narodzenie 2020? Andrzej Skórka
Tarnów to polski biegun ciepła, jak się okazuje również… zimą. 31 lat temu – 19 grudnia 1989 roku w mieście pod Górą św. Marcina termometry pokazały 19,5 stopni Celsjusza, co jest rekordem ciepła, jeśli chodzi o grudzień w Polsce.

FLESZ - Zima łagodna i bez śniegu?

Tarnów wyróżnia się spośród polskich miast tym, że jest tutaj słonecznie, bezwietrznie i ciepło

Tarnów posiada jedną z najwyższych średnich temperatur powietrza w roku - wynosi ona 8-9 stopni. W Tarnowie panuje najdłuższe w Polsce termiczne lato - trwa 114 dni (jest to liczba dni z temperaturą średniodobową powyżej 15 stopni Celsjusza).

W mieście pod Górą św. Marcina jest też najwięcej w Polsce dni bezchmurnych w ciągu roku - bo aż 55. Dzięki temu Tarnów otrzymuje największą ilość energii słonecznej w Polsce. Wynosi ona 62,5 kilokalorii na cm kw. powierzchni. Ilość dni bezwietrznych - tzw. cisze termiczne - to 30 proc. roku.

Niektórzy to, że w Tarnowie jest cieplej niż gdzie indziej wiążą z tym, że w mieście przecinają sie 21. południk z 50. równoleżnikiem. Miejsce to upamiętnia ogromny granitowy głaz stojący przy al. Tarnowskich.

Rekordowe temperatury odnotowano w mieście pod Górą św. Marcina

Do Tarnowa należy nie tylko krajowy rekord ciepła w grudniu – 19,5 stopnia Celsjusza (19 grudnia 1989), ale również we wrześniu. Pięć lat temu – 1 września w mieście termometry pokazały 36,8 stopnia Celsjusza.
Z kolei 25 lutego 1990 roku w Tarnowie odnotowano 20,6 stopnia Celsjusza, co jest drugą temperaturą w kraju w tym miesiącu. Prowadzi Maków Podhaląński z wynikiem 21,4 stopnia Celsjusza.

Tarnów nazywany jest polskim biegunem ciepła ale nie zmienia to faktu, że w mieście nieraz bywało również mroźno, nawet bardzo. Do Tarnowa należy m.in. nieoficjalny rekord zimna w Polsce. W lutym 1929 roku termometry miały tu wskazywać aż -43 stopnie Celsjusza.

Prognoza pogody na święta Bożego Narodzenia

Wszystko wskazuje na to, że tegoroczne święta Bożego Narodzenia w Tarnowie nie zapiszą się w historii, jako rekordowe, jeśli chodzi o wskazania temperatury, czy to na plusie czy na minusie. Prognozy mówią o kilku stopniach powyżej 0 w ciągu dnia i lekkich przymrozkach nocami. W wigilię i pierwszy dzień świąt spodziewane są nawet opady marznącego deszczu. A w sobotę może lekko sypnąć śniegiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto