Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów: nadzór budowlany nęka działkowców

Andrzej Skórka
Tylko w Tarnowie inspektorzy muszą sprawdzić kilkanaście ogródków działkowych, na których stoi kilka tysięcy altanek
Tylko w Tarnowie inspektorzy muszą sprawdzić kilkanaście ogródków działkowych, na których stoi kilka tysięcy altanek Łukasz Jaje
Jeżeli altanka w twoim rodzinnym ogródku działkowym przekracza choćby minimalnie powierzchnię zabudowy 25 mkw. to możesz spodziewać się kłopotów. Właśnie ruszyły kontrole nadzoru budowlanego. Inspektorzy przez cały rok będą sprawdzać obiekty zbudowane na ogródkach działkowych. W przypadku przekroczenia przepisów istnieją dwa wyjścia: rozbiórka lub legalizacja, której koszt wynosi co najmniej 30 tys. złotych.

- Moim zdaniem jest to całkowicie głupi przepis. Wiadomo, że jeżeli ktoś ma większą altankę to odbywa się to kosztem czegoś innego położonego na działce. Na przykład mniejszej liczby grządek z warzywami i tym podobnych - mówi pan Franciszek, właściciel ogródka działkowego w okolicach Targowicy.
Przepisy są jednak bezlitosne - płacisz albo burzysz.

- W większości przypadków właściciele decydują się na rozbiórkę - mówi Andrzej Kuta z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Tarnowie.
Osoby, które są zainteresowane legalizacją, muszą liczyć się z wydatkiem 30 tys. zł, nawet jeżeli minimalnie przekroczyli przepisy. Należność trzeba zapłacić w ciągu 7 dni od zakończenia postępowania administracyjnego.

- Żeby zalegalizować obiekt należy spełnić też kilka innych ważnych wymogów. Wiele zależy między innymi od planu zagospodarowania przestrzennego - dodaje Andrzej Kuta.

- Co można zmieścić w altance pięć na pięć metrów? Nie chodzi przecież o to, żeby budować sobie mieszkania na działkach. Przydałoby się trochę więcej rozsądku przy tworzeniu przepisów, które są często pozbawione sensu - narzekają tarnowscy działkowicze.

Sprawdź, czy altanka jest legalna
Przepisy dotyczące obiektów, które nie wymagają pozwoleń na budowę, są zawarte w prawie budowlanym (artykuł 29).
W przypadku altan i obiektów gospodarczych na działkach w rodzinnych lub pracowniczych ogrodach działkowych nie potrzeba zezwolenia na ich budowę w następujących przypadkach:
w miastach: powierzchnia zabudowy nie przekracza 25 mkw.,
poza granicami miast: powierzchnia zabudowy nie przekracza 35 mkw.
Przepisy regulują także wysokość altanek: do 5 m (dachy strome) i do 4 m (dachy płaskie).

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto