Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Mapa pokaże, które osiedla mają problemy ze smogiem

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Powietrze, którym oddychają tarnowianie różni się na osiedlach. Wpływ na to ma m.in. to, czym domy ogrzewają domy mieszkańcy
Powietrze, którym oddychają tarnowianie różni się na osiedlach. Wpływ na to ma m.in. to, czym domy ogrzewają domy mieszkańcy Paweł Chwał
Miasto pod Górą św. Marcina, wzorem Krakowa, przygotowuje swoją uchwałę antysmogo-wą. W ograniczeniu emisji pyłów i dla poprawy jakości powietrza w Tarnowie pomocne mogą okazać się badania, które prowadzi tarnowski naukowiec - dr Marek Chyc.

FLESZ: Smog skraca życie. Jesteśmy jak palacze

Od sierpnia w różnych częściach miasta prowadzone są badania jakości powietrza. Bardzo pomocne będę m. in. pomiary z mobilnego pyłomierza najnowszej generacji, na zakup którego naukowiec Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej otrzymał uczelniany grant.

- W mieście mamy dwie stacje pomiarowe WIOŚ oraz kilka czujek sieci sensorów Airly, ale nie dają one pełnego poglądu na to, jakim powietrzem oddychają tarnowianie. Wyników tych nie można uogólniać, gdyż często sytuacja inaczej wygląda w centrum, a inaczej na poszczególnych osiedlach. Nawet jeśli w rynku czy na Rzędzinie smogu nie ma, nie oznacza to wcale, że tak samo jest w Mościcach, na Chyszowie czy w Krzyżu - zauważa Marek Chyc, pracownik katedry Ochrony Środowiska Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego PWSZ w Tarnowie.

Przy pomocy pyłomierza badany jest nie tylko poziom pyłów PM 2,5 i PM 10, ale również PM 1, którego nie sprawdzają stacje WIOŚ. - To ultradrobne cząstki o średnicy poniżej 0,1 mikrometra, które są o wiele bardziej groźne dla naszego zdrowia, bo przenikają przez płuca bezpośrednio do krwiobiegu i rozprzestrzeniają się do narządów - zauważa Marek Chyc.

Badania posłużą do wykonania pierwszej tarnowskiej mapy smogowej, która wzorowana będzie na istniejącej już mapie hałasu. Można będzie z niej wyczytać, na których osiedlach problem ze smogiem najbardziej daje się we znaki mieszkańcom w poszczególnych miesiącach i gdzie w pierwszej kolejności powinny zostać podjęte czynności prewencyjne. - Jestem zwolennikiem działań celowanych, a nie odgórnych zakazów, który wymierzone są dla całego miasta - mówi Marek Chyc, nawiązując do głośnej dyskusji, która toczy się obecnie w Tarnowie na temat planów wprowadzenia zakazu palenia węglem. -Jak wyjaśnia, paliwa stałe to tylko jedno ze źródeł zanieczyszczeń pyłowych w Tarnowie. Innymi, nie mniej dotkliwymi, są emisja przemysłowa, transport i rolnictwo oraz zanieczyszczenia które wraz z zachodnimi wiatrami docierają do miasta z Krakowa a nawet ze Śląska. - Całkowite wyeliminowanie węgla nie jest konieczne. Wystarczyłoby objąć jak największy obszar Tarnowa ciepłem systemowym lub wymienić przestarzałe piece na nowe, tak zwanej piątej klasy, które tak nie kopcą i problem zostały ograniczony do minimum - przekonuje Chyc.

Kompromisowy projekt uchwały intencyjnej w sprawie ograniczenia smogu w Tarnowie przedstawiony ma zostać podczas najbliższej, listopadowej sesji Rady Miejskiej.

- Pewne zapisy wymagają doprecyzowania, bo budzą zastrzeżenia części radnych. Chodzi między innymi o długość okresu dostosowawczego, nim uchwała wejdzie w życie. Ja zaproponowałem, żeby to były trzy lata. Inni twierdzą, że powinno być ich co najmniej pięć - mówi Tomasz Olszówka, pomysłodawca uchwały. Inną kwestią jest to, jakie konsekwencje wyciągać wobec tych, którzy nie przejdą na ekologiczne źródła ogrzewania, bo nie ma technicznych możliwości, aby podłączyć ich domy do sieci gazowej czy miejskiego ciepłociągu.

Nawet jeśli radni miejscy przegłosują uchwałę antysmogową dla Tarnowa to i tak o tym, czy wejdzie ona w życie czy nie ostatecznie zdecyduje sejmik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Tarnów. Mapa pokaże, które osiedla mają problemy ze smogiem - Gazeta Krakowska

Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto