Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów ma swój dziecięcy uniwersytet

Paweł Chwał
Świeżo upieczeni studenci DUM. Na zdjęciu (od lewej) Dominik Tulik, Bartłomiej Lizak, Jakub Krasowski oraz Piotr Cebula
Świeżo upieczeni studenci DUM. Na zdjęciu (od lewej) Dominik Tulik, Bartłomiej Lizak, Jakub Krasowski oraz Piotr Cebula Paweł Chwał
Tarnowowi przybyła uczelnia. W poniedziałek w Ratuszu symboliczne indeksy odebrali najmłodsi 10- i 11-letni studenci Dziecięcego Uniwersytetu Muzealnego. To kolejna nietypowa inicjatywa w mieście po prężnie działających tu już m.in. Uniwersytetach III Wieku dla osób starszych.

Fakty24: Zobacz najświeższe informacje z Krakowa i Małopolski!

Piotrek Cebula chodzi do tarnowskiej "ósemki", do klasy czwartej. - Lubię historię, zwłaszcza opowieści o rycerzach, bitwach i wojnach. Chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej na temat dawnego Tarnowa - mówi jeden z 50 żaków Dziecięcego Uniwersytetu Muzealnego, którzy wczoraj rozpoczęli pierwszy rok studiów.

Jak na prawdziwą inaugurację przystało, był hymn akademicki, birety na głowach oraz indeksy, które wręczali każdemu dyrektor muzeum Adam Bartosz i wicemarszałek Małopolski Roman Ciepiela.

- Mimo wszechobecnych komputerów nic nie zastąpi bezpośredniego obcowania z historią. Ratusz nadaje się do tego idealnie - mówi wicemarszałek.

Dzieci miały okazję nie tylko obejrzeć muzealne ekspozycje, ale także wejść na wieżę ratu-szową i podziwiać z niej panoramę miasta.

Kolejne zajęcia odbywać się będą w większości już w Muzeum Etnograficznym.

- Dzieci będą mogły skorzystać z wiedzy tarnowskich etnografów podanej w formie zabaw, gier, pokazów, spotkań z twórcami i rzemieślnikami ludowymi - wylicza dyrektor Adam Bartosz. Jak dodaje, do udziału w tym projekcie, finansowanym z grantu ministra kultury, zgłosiło się już ok. 700 dzieci. Lista cały czas jest jednak otwarta i nadal można się do niej dopisywać.

Zajęcia są tak zaprogramowane, że każde z dzieci będzie miało możliwość aktywnego włączenia się w przebieg lekcji. - Stale współpracujemy z bednarzami, garncarzami, malarkami z Zalipia. Dzieci mają okazję naocznie zobaczyć, jak kiedyś wykonywało się garnki czy zdobiło gospodarstwa - wyjaśnia Danuta Cetera z Muzeum Etnograficznego.

Udział w zajęciach potwierdzany będzie pieczątką do indeksu. Uczestnicy dostaną na koniec Karty Absolwenta DUM, stając się odtąd uprzywilejowanymi gośćmi tarnowskiego muzeum. Zyskają dzięki niej zniżki bądź darmowy wstęp dla siebie i bliskich z rodzin na muzealne wydarzenia i wystawy.

- Na pewno przyprowadzę tu ze sobą rodziców - zapowiedział po wizycie w Ratuszu Kuba Krasowski.

Zobacz śliczne kandydatki do Sejmu z Małopolski. Weź udział w plebiscycie i oddaj głos na najpiękniejszą [ZDJĘCIA]

Małopolska Wybory 2011: Zobacz wszystkich kandydatów do Sejmu i Senatu

Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje z Tarnowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zamów newsletter!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto