Tarnów liczy na to, że dzięki Igrzyskom Europejskim zyska obiekty sportowe i wyremontuje drogi. Do miasta może trafić nawet ok. 100 mln zł

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Z pozyskanych pieniędzy miasto chce przebudować nieczynny basen w Mościcach oraz wyremontować stadion lekkoatletyczny. Liczy, że przy okazji PKP odnowi niszczejący dworzec kolejowy
Z pozyskanych pieniędzy miasto chce przebudować nieczynny basen w Mościcach oraz wyremontować stadion lekkoatletyczny. Liczy, że przy okazji PKP odnowi niszczejący dworzec kolejowy Archiwum
Udostępnij:
Tarnowskie obiekty sportowe będą areną niektórych zmagań sportowców podczas przyszłorocznych Igrzysk Europejskich. W związku z wydarzeniem miasto liczy nie tylko na to, że uda się zmodernizować obiekty sportowe, ale również zrealizować inne inwestycje w infrastrukturę, które poprawią komunikację i poruszanie się po mieście.

List intencyjny podpisany, Tarnów przygotowuje się do Igrzysk

We wtorek (18 stycznia) w Krakowie podpisany został list intencyjny, który uzgadnia sposób finansowania przyszłorocznych Igrzysk. Wydatki związane z organizacją wydarzenia oszacowano na 400 mln zł. Połowę kosztów pokryje Ministerstwo Sportu i Turystyki, a po 100 mln Województwo Małopolskie i Kraków.

- Tarnów jest miastem partnerskim igrzysk. W naszym mieście zaplanowano zawody we wspinaczce, badmintonie, plażowej piłce ręcznej, plażowej siatkówce oraz plażowej piłce nożnej – wylicza Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa.

Jak dodaje, poza sportowymi emocjami IE to również wymierne, finansowe korzyści dla mieszkańców i miasta, w którym związku ze sportowym świętem zrealizowanych ma zostać sporo inwestycji, sfinansowanych z zewnętrznych pieniędzy.

Jedną z nich będzie letni park wodny w Mościcach z boiskami treningowymi do dyscyplin plażowych (powstanie w miejscu zamkniętego basenu letniego), na realizację którego miasto w poniedziałek podpisało umowę z wyłonionym w przetargu wykonawcą. Inwestycja będzie kosztować ponad 34 mln złotych, z czego ponad 25 mln zł miasto otrzyma z rządowego programu Polski Ład.

Przy okazji igrzysk do miasta trafi także dodatkowo ok. 20 mln zł na modernizację stadionu piłkarsko-lekkoatletycznego w Mościcach, który podczas IE ma być areną rozgrywania dyscyplin plażowych.

- W tym celu stadion zostanie zmodernizowany, powstaną piaszczyste boiska do piłki nożnej, siatkowej i ręcznej oraz trybuna dla około 1,5 tysiąca widzów, a na terenie kortów dwa boiska treningowe z tymczasowymi trybunami dla około 200 widzów każda. Na zmodernizowanym stadionie, który po igrzyskach wróci do swoich pierwotnych funkcji, zostanie tarnowianom nowa trybuna – mówi prezydent Tarnowa.

Dodatkowe środki trafią również na modernizację ściany wspinaczkowej w hali sportowej tarnowskiej PWSZ.

Co powstanie w Tarnowie przy okazji Igrzysk?

Około 35 mln zł przeznaczone ma zostać na drogi i parkingi. Za te pieniądze ułożona ma zostać m.in. nowa nawierzchnia ulicy Kwiatkowskiego, zaplanowano ponadto przebudowę skrzyżowań i parkingów w sąsiedztwie obiektów sportowych, a także ulica Traugutta.

Mowa jest ponadto o wyremontowaniu zajezdni autobusowej w Mościcach. Plany zakładają także budowę parkingu Park&Ride obok dworca PKP w Mościcach. Gdyby kolej wyremontowała sam budynek dworca, mógłby on być wykorzystywany do obsługi pasażerów przyjeżdżających na wydarzenia sportowe rozgrywane na sąsiadujących z nim obiektach.

Prezydent chciałby przed przyszłorocznymi Igrzyskami również dokończyć przebudowę ul. Lwowskiej, zwłaszcza „wąskie gardło” pod przejazdem kolejowym. Będzie wnioskował o środki na ten cel z kolejnego rozdania pieniędzy w ramach Polskiego Ładu.

Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023 odbędą się w dniach 21 czerwca – 2 lipca 2023

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

SONDA - Od 21 maja ruszyła dobrowolna zasadnicza służba wojskowa.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

b
barbara
A za nim ruszą nowe remonty warto naprawić fuszery imć Ogrodnika na ul Romanowicza
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie