Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Kierowcy igrają ze śmiercią na przejazdach kolejowych. Niebezpieczne sytuacje na torach w regionie [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Paweł Chwał
Paweł Chwał
Zdarzenie zarejestrowane na przejeździe w Sterkowcu między Tarnowem a Brzeskiem
Zdarzenie zarejestrowane na przejeździe w Sterkowcu między Tarnowem a Brzeskiem PKP PLK
Na przejazdach kolejowo-drogowych regularnie dochodzi do sytuacji, w których absurdalne zachowanie kierowców prowadzi do tragedii. W naszym regionie jednym z takich miejsc jest Sterkowiec koło Brzeska. Ostatnio dołączył do niego niestety również przejazd w Rzezawie, gdzie kierowca ciężarówki wjechał na tory mimo czerwonego światła i opuszczonych rogatek, taranując je. Miał szczęście, że nie doprowadził do zderzenia z nadjeżdżającym pociągiem towarowym. Zobaczcie, co zarejestrowały kamery w ub. roku na przejazdach kolejowych w Polsce! Ku przestrodze.

FLESZ - Ile naprawdę zarabiają Polacy?

Wypadki na przejazdach kolejowo-drogowych to wciąż duży problem

W 2020 roku na przejazdach kolejowo-drogowych w Polsce doszło do 140 niebezpiecznych zdarzeń. To o 23 mniej niż w 2019 r. Na torach zginęły 32 osoby.

98 procent zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych spowodowanych jest nieostrożnością kierowców. Dlatego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach prowadzonej od 2005 r. kampanii społecznej ,,Bezpieczny przejazd”, prowadzą działania propagujące bezpieczeństwo i właściwe zachowanie przy przekraczaniu torów.

Przypominają, że ignorowanie znaku stop, czerwonego światła, omijanie rogatek, wjeżdżanie na tory w momencie, gdy nie ma miejsca na zjazd z przejazdu to prowokowanie tragedii.

A rozsądek i korzystanie z informacji na żółtych naklejkach umieszczonych na przejazdach może uratować życie

Żółte naklejki na przejazdach

Każda naklejka posiada trzy ważne numery. Pierwszy to indywidualny numer przejazdu kolejowo-drogowego. Drugi to numer alarmowy 112, który należy wybrać w przypadku zagrożenia życia. Operator 112 po podaniu numeru skrzyżowania będzie w stanie precyzyjnie określić gdzie należy wysłać pomoc. Ma także możliwość szybkiego łącza z kolejarzami, którzy mogą wstrzymać ruch pociągów na linii. Trzeci numer to numer awaryjny, na który można zgłaszać usterki nie zagrażające bezpośrednio życiu.

Przykłady niebezpiecznych zachowań kierowców są dostępne na stronie PLK: www.bezpieczny-przejazd.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto