Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Inteligentny Systemu Transportowy ma kierować ruchem w Tarnowie jeszcze w tym roku. Pomoże znaleźć parking i rozładuje korki?

Paulina Marcinek-Kozioł
Paulina Marcinek-Kozioł
Wyłączona sygnalizacja świetlna, zwężenia jezdni, wykopy - na takie utrudnienia napotykali kierowcy i piesi, na ulicach Tarnowa podszas wdrażania ITS w Tarnowie
Wyłączona sygnalizacja świetlna, zwężenia jezdni, wykopy - na takie utrudnienia napotykali kierowcy i piesi, na ulicach Tarnowa podszas wdrażania ITS w Tarnowie archiwum
Trwają ostatnie prace związane są z wdrażaniem w Tarnowie Inteligentnego Systemu Transportowego (ITS). Nowy system zacznie działać w mieście jeszcze w grudniu. Ma usprawnić ruch, pomóc w znalezieniu wolnego miejsca na parkingu, a spóźnionym w korkach autobusom nadrobić opóźnienia.

FLESZ - Etapy znoszenia obostrzeń

Inteligentny System Transportu na ulicach Tarnowa

Firma, która zajmuje się wdrażaniem w Tarnowie Inteligentnego Systemu Transportowego (ITS) miała czas na zakończenie prac do końca tygodnia. Wstępnie zakładano, że uda się to zrobić nawet dwa tygodnie wcześniej, ale plany pokrzyżował koronawirus.

- Załoga, która montuje sterowniki rozchorowała się i musieliśmy przesunąć ten termin – wyjaśnia Artur Michałek, dyrektor Zarządu Dróg i Komunikacji w Tarnowie,

Zgodnie z ostatecznymi ustaleniami, termin upłynął w piątek (27 listopada). Nie oznacza to jednak, że elektronika od razu zacznie pracować. Miasto ma bowiem trzy tygodnie na obiór inwestycji i sprawdzenie czy wszystko działa jak należy. Jeśli przeszkód nie będzie, w połowie grudnia ITS powinien zostać uruchomiony.

- Skróci na pewno czas przejazdu po mieście, poprawi się też płynność ruchu - podkreśla Artur Michałek. - Patrząc jednak na doświadczenia innych miast, aby ten system w pełni zafunkcjonował i wykorzystywał wszystkie swoje możliwości, potrzeba co najmniej pół roku - zastrzega.

ITS już widać na tarnowskich ulicach

Pierwsze zmiany związane z ITS można już dostrzec na ulicach Tarnowa gołym okiem. Na masztach sygnalizacji świetlnej pojawiły się kamery. W sumie zamontowano ich 140 w całym mieście. Z kolei w budynku przy ul. Nadbrzeżnej powstało Centrum Sterowania Ruchem.

Pracujący tam będą mieli stały podgląd na ruch uliczny, dzięki czemu na bieżąco będą mogli zmniejszać natężenie ruchu w wybranych obszarach miasta

Z kolei na drogach wlotowych do Tarnowa - przy ulic Krakowskiej, Mościckiego i al. Jana Pawła II - pojawiły się już maszty, a na nich elektroniczne tablice. Gdy zostaną uruchomione, mają pokazywać najkrótsze trasy przejazdu przez miasto oraz informować kierowców o zmianach w organizacji ruchu bądź wypadkach.

Pojawią się stacje pogodowe, które będą informować kierowców m.in. o temperaturze, sile wiatru czy jakość powietrza.

Parkowanie w Tarnowie będzie łatwe dzięki ITS?

Kierowcy, którzy szukają wolnego miejsca parkingowego w centrum Tarnowa, też powinni odczuć zmianę. ITS pozwoli za pomocą specjalnej aplikacji, na smartfony dowiedzieć się, na jakich ulicach w centrum w danej chwili są dostępne wolne miejsca parkingowe. Kilka miesięcy temu na miejscach postojowych zamontowano czujniki wykrywające ich "zajętość".

Autobusy miejskie dotrą szybciej do celu

Spóźnione autobusy komunikacji miejskiej, za sprawą ITS będą mogły szybciej docierać do wyznaczonego celu. Kierowca takiego kursu, zyska możliwość wydłużenia czasu trwania zielonego światła na skrzyżowaniach na swojej trasie, by dojechać szybciej na przystanek, zamiast czekać na kolejną zmianę świateł.

Całkowity koszt wdrożenia w Tarnowie Inteligentnego Systemu Transportu to około 18 milionów złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto