Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów-Gręboszów. Zdzisław Baszak odebrał tytuł Honorowego Obywatela Gminy Gręboszów. Z Powiślem wiązały się jego wojenne losy [ZDJĘCIA]

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Generał Zdzisław Baszak odebrał tytuł Honorowego Obywatela Gminy Gręboszów
Generał Zdzisław Baszak odebrał tytuł Honorowego Obywatela Gminy Gręboszów Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Gręboszowie
Władze gminy Gręboszów wręczyły generałowi Zdzisławowi Baszakowi tytuł Honorowego Obywatela Gminy Gręboszów. Legendarny żołnierz Armii Krajowej pochodzi z Woli Gręboszowskiej i z rodzinnymi stronami również wiąże się jego działalność konspiracyjna w czasie II wojny światowej.

FLESZ - Dodatek osłonowy. Można już składać wnioski

od 16 lat

Tytuł Honorowego Obywatela Gminy Gręboszów nadano 101-letniemu generałowi Baszakowi jeszcze w październiku ubiegłego roku. Jednak ze względu na podeszły wiek i problemy zdrowotne nie mógł on osobiście odebrać zaszczytnego odznaczenia. Władze gminy Gręboszów nie zapomniały jednak o bohaterze i w ostatnich dniach odwiedzili generała w jego domu w Tarnowie.

Podczas spotkania przewodniczący Rady Gminy Gręboszów, Marek Mosio wręczył bohaterowi AK akt nadania uroczystego tytułu. Z kolej wójt gminy Gręboszów, Krzysztof Gil przekazał mu okolicznościowy medal upamiętniający to wyjątkowe wyróżnienie oraz upominki związane z gminą Gręboszów.

Wspomnienia dawnych lat z Powiśla Dąbrowskiego

W trakcie uroczystości generał Baszak wspominał czasy swojej młodości, które związane były z gminą Gręboszów i całym Powiślem.

- Wspominał między innymi o tym, że Gręboszów był pierwszą placówką Armii Krajowej utworzoną w powiecie dąbrowskim, która przystąpiła do działań konspiracyjnych już w listopadzie 1939 roku, tutaj również realizowany był na szeroką skalę kolportaż prasy konspiracyjnej. Zaznaczył również, że sieć konspiracyjna na terenie gminy była bardzo dobrze zabezpieczona - zaznacza Wiesław Lizak, dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa w Gręboszowie, który również uczestniczył w spotkaniu z generałem.

Bohater wojenny przypomniał również, że na Powiślu Dąbrowskim organizował akcje sabotażowo-dywersyjne, a także na tym terenie odbywały się przygotowania do akcji „Most”.

Legenda Armii Krajowej w regionie tarnowskim

Zdzisław Baszak urodził się w 1920 roku w Woli Gręboszowskiej. Na początku II wojny światowej brał udział w bitwie pod Pszczyną. Gdy 20 września 6. Dywizja Piechoty skapitulowała, Zdzisław Baszak nie porzucił broni. Uciekł przed niemiecką niewolą i powrócił do domu rodzinnego w Dąbrowie Tarnowskiej. W stolicy Powiśla zaangażował się w działalność ruchu oporu. Działał w Służbie Zwycięstwu Polski, gdy został namierzony, ukrywał się pod fałszywą tożsamością, jako Zdzisław Barański, został zatrudniony przy budowie wałów rzecznych w powiecie buskim.

W 1943 roku powrócił do pracy konspiracyjnej na Powiślu Dąbrowskim. Został oficerem dywersji obwodu Armii Krajowej Dąbrowa Tarnowska. Brał udział w operacji "III Most" w Wał Rudzie. "Pirat" został zastępcą dowódcy osłony prowizorycznego lądowiska "Motyl", na którym wylądował brytyjski samolot "Dakota". Załoga miała odebrać fragmenty niemieckich rakiet V-2 stanowiących tajną broń Hitlera. Trwająca ponad godzinę akcja zakończyła się sukcesem i znacząco wpłynęła na losy pogrążonej w wojnie Europy.

Po przemianach ustrojowych w Polsce zaangażował się w działalność Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej-Okręg Tarnów, do dziś jest zresztą jego honorowym prezesem. Dzięki niemu w Tarnowie powstała też Izba Pamięci AK, która w ostatnich latach została przebudowana i działa obecnie jako Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto