Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów: encyklopedię miasta trzeba poprawić

Andrzej Skórka
Błędów nie popełnia tylko ten, kto nic nie robi - bronili się członkowie redakcji wydawnictwa (na zdjęciu Marek Popiel)
Błędów nie popełnia tylko ten, kto nic nie robi - bronili się członkowie redakcji wydawnictwa (na zdjęciu Marek Popiel) Fot. Andrzej Skórka
Jubileuszowe wydawnictwo zbiera cięgi. Już mówi się o drugim wydaniu z poprawkami.

Pierwsza w historii Encyklopedia Tarnowa miała być wisienką na torcie dla miasta świętującego 680-lecie. W ciągu kilku dni od premiery zdążyła jednak wzbudzić więcej uwag krytycznych niż pochwał.

Przykład biogramu Stanisława Opałki jest znamienny. Redaktorzy Encyklopedii Tarnowa zapewniają, że nikt nie miał zamiaru tuszować jego partyjnej przeszłości. Nie potrafiono nam jednak wyjaśnić, na jakim etapie prac wzmianki na ten temat zniknęły. - Były na pewno, czytałem je - twierdzi dr Andrzej Niedojadło, redaktor naczelny wydawnictwa. Ale w roboczej wersji biogramu, opatrzonej parafkami korekty, takich treści nie ma.

Od poniedziałku, kiedy encyklopedię zaprezentowano po raz pierwszy, mnożą się zastrzeżenia do klucza, według którego dobierano biogramy. Zabrakło w encyklopedii miejsca choćby dla Edyty Ropek - jedynej tarnowianki legitymującej się zdobyciem Pucharu Świata, czy Stanisława Żydaczka - ikony tarnowskiego boksu. Wzmianki nie doczekał się też m.in. Karol Krasnodębski - przywódca "Solidarności" w przededniu stanu wojennego, czy Karolina Kózka - wyniesiona na ołtarze w Tarnowie przez papieża Jana Pawła II. Są za to biogramy mniej znaczących osób. Bywa, że pisane przez ich podwładnych. - Trzeba było ciąć teksty i ograniczać ilość haseł, aby zmieścić się w jednym tomie - tłumaczy niedociągnięcia Andrzej Szpunar. - Dzieło zostało zrobione bardzo dobrze, ale nie jest doskonałe - dodaje.

Od kilku dni spekuluje się już o ewentualnym drugim, poprawionym i uzupełnionym wydaniu encyklopedii. W aktualnym nie zmieściło się kilkaset haseł.
- Pewne rzeczy trzeba poprawić. Redakcja zbierze się i zastanowi nad tym - mówi dr Niedojadło.

Komu miejsce w encyklopedii?

Zamiarem wydawców było, aby encyklopedia stanowiła skarbnicę wiedzy dla uczniów, studentów i pasjonatów historii.
Za sprawą wychodzących na jaw niedociągnięć okazuje się jednak być w tym względzie dziełem nieco ułomnym. Dr Niedojadło zapewnia, że redakcja czeka na konstruktywne uwagi. Pomóżmy więc usunąć niedoróbki i wprowadzić poprawki. Tak, aby ewentualne poprawione wydanie nie budziło tylu kontrowersji. Kogo ważnego dla historii Tarnowa zabrakło w encyklopedii? Czytelników prosimy o przesyłanie uwag na adres [email protected].

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto