Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Dodatkowe kubły na śmieci w Tarnowie. Od stycznia tarnowianie będą segregować również bioodpady. Czy wzrosną opłaty?

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Brązowe pojemniki na odpady bio są rozwożone przez pracowników MPGK do domów tarnowian
Brązowe pojemniki na odpady bio są rozwożone przez pracowników MPGK do domów tarnowian Paweł Chwał
Do tarnowian trafiają właśnie dodatkowe, plastikowe kubły na śmieci. To brązowe pojemniki na bioodpady, do których mieszkańcy mają wrzucać pozostałości organiczne z gospodarstw domowych. Od 1 stycznia 2021 roku segregowanie odpadów biodegradowalnych to obowiązek w Tarnowie.

FLESZ - Rząd szuka oszczędności

Segregowanie bioodpadów będzie w Tarnowie od 1 stycznia 2021 roku obowiązkowe

To efekt znowelizowania ustawy o utrzymaniu czystości i porządku, która zobowiązuje właścicieli nieruchomości do prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów, w tym pozostałości organicznych.

To już piąty pojemnik do segregacji odpadów

Pojemniki na bioodpady to kolejny kosz, do którego mają trafić śmieci wyprodukowane w poszczególnych gospodarstwach domowych. Dotąd tarnowianie dostawali worki o trzech kolorach: żółtym – na plastik i metal, niebieskie – na papier i zielone – na szkło. Poza tym mieli kubły na odpady zmieszane. Do tych ostatnich trafiać ma teraz mniej śmieci właśnie za sprawą nowych, brązowych pojemników.

Te dostarczone zostaną przed Nowym Rokiem za darmo do wszystkich gospodarstw domowych w mieście.

Co wrzucimy do brązowego kubła, a co nie powinno do niego trafić?

Do brązowego pojemnika powinny trafiać: resztki jedzenia natury roślinnej, np. owoce, warzywa, makaron, ryż, pieczywo, obierki z warzyw i owoców, resztki stałych produktów mlecznych, skorupki jajek, łupiny orzechów, pestki owocowe, fusy po kawie i herbacie. Ponadto możemy wrzucić trawę, liście, resztki kwiatków ciętych i doniczkowych, a także gałęzie i zrębki. Wszystkie odpady powinny być wrzucane luzem do pojemnika lub zapakowane w papierowe torby.

Do bioodpadów natomiast nie należą płynne resztki jedzenia, jak zupa, mleko i olej, resztki natury zwierzęcej, jak kości, mięso czy ości ryb. Nie można także wyrzucać do pojemnika drewna, kamieni, piasku, ziemi oraz popiołu i odchodów zwierzęcych.

Przy blokach mieszkalnych i kamienicach już pojawiły się lub niedługo zostaną ustawione również dodatkowe kubły koloru brązowego na bioodpady.

Jak często kosze będą opróżniane?

Wszystko wskazuje na to, że bioodpady, zwłaszcza w miesiącach ciepłych, kiedy będą się szybciej psuć, będą odbierane częściej niż plastik, szkło i papier – prawdopodobnie raz na tydzień. Zimą być może raz na dwa tygodnie. Ale to jeszcze jest tematem uzgodnień.

Koszt odbioru bioodpadów będzie uwzględniony w opłacie śmieciowej, którą uiszczają co miesiąc mieszkańcy. Od stycznia będą to 24 złote od osoby, którzy z Nowym Rokiem wchodzi w życie nieznaczna – o 2 zł podwyżka, którą radni uchwalili końcem października.

Bioodpady (także odpady bio, śmieci biodegradowalne) to odpady organiczne powstające w naszych domach z resztek jedzenia lub roślin. Ulegają one naturalnemu procesowi rozkładu (biodegradacji). Wybrane resztki organiczne można wykorzystać do produkcji kompostu, który zwiększa żyzność gleby lub biogazu, z którego można wytworzyć energię.

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto