Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Czy za sukces PiS w wyborach do sejmu miasto zapłaci utratą wpływów w Małopolsce? ZDJĘCIA]

Redakcja
Szykują się przetasowania w sejmiku województwa oraz tarnowskiej radzie miejskiej. Powód? Trójka radnych samorządowych zdobyło mandaty poselskie w wyborach, które odbyły się 13 października. Wszyscy startowali z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Nowa
siedziba Polska Press Kraków

Z pracą w samorządzie żegna się Anna Pieczarka, która zasiadała w zarządzie województwa małopolskiego, odkąd w ubiegłorocznych wyborach samorządowych uzyskała drugi wynik w kraju. Poparło ją wówczas ponad 72 tys. osób. Teraz - jako liderka listy - także uzyskała rekordowe poparcie w okręgu tarnowskim. Zaufało jej 75 220 mieszkańców.

Po raz pierwszy od 2001 r. swojego przedstawiciela w parlamencie będzie miał region bocheński - w osobie dotychczasowego radnego wojewódzkiego Stanisława Bukowca, członka Porozumienie Jarosława Gowina. Jego wynik wyborczy to 12 449 głosów.

Z kolei Piotr Sak, członek Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry, opuszcza tarnowską Salę Lustrzaną. 9855 głosów wystarczyło do otrzymania immunitetu poselskiego.

Na najbliższą środę odświętne ubiory mogą szykować następcy Anny Pieczarki i Stanisława Bukowca w sejmiku. W miejsce Pieczarki w fotelach przy ul. Racławickiej zasiądzie Piotr Dziurdzia z Bochni, który rok temu był „pierwszy pod kreską”. W wyborach do sejmiku otrzymał wówczas 6908 głosów. Dziurdzia jest pracownikiem naukowym krakowskiej AGH. Często widać go również w instytucjach unijnych w Brukseli - jako eksperta. W PiS działa od trzynastu lat. W regionie uważany jest za człowieka z otoczenia senatora-elekta, prof. Włodzimierza Bernackiego.

Z kolei w fotelu zwolnionym przez Bukowca powinniśmy zobaczyć tarnowskiego laryngologa Artura Asztabskiego, na którego rok temu głosy oddało 4186 mieszkańców. Powinniśmy, ale najpewniej nie zobaczymy, bo od 1 lipca został on dyrektorem Szpitala im. L. Rydygiera w Krakowie, jednej z największych lecznic w Małopolsce. Placówka ta jest podległa zarządowi województwa i trudno przypuszczać, by Asztabski zrezygnował z tak lukratywnej posady na korzyść diety radnego. Artur Asztabski bliżej z PiS-em związał się przed ubiegłorocznymi wyborami. Przez krótki czas był wymieniany w wąskim gronie kandydatów tej partii na prezydenta Tarnowa. Przez lata kierował Zespołem Przychodni Specjalistycznych.

Zanosi się więc na to, że ciężar obowiązków radnej wojewódzkiej spadnie na barki bliżej nieznanej Anny Mikosz z Łoniowej, którą rok temu poparły 1773 osoby.

Pytaniem, które frapuje obserwujących lokalną scenę polityczną jest to, czy Tarnowowi uda się utrzymać miejsce w zarządzie województwa. Choć na giełdzie potencjalnych następców Anny Pieczarki krążą nazwiska byłego europosła Edwarda Czesaka, byłego wicewojewody Józefa Gawrona czy radnego Wojciecha Skrucha nic wcale nie jest pewne.

- Po pierwsze, swoje ambicje będzie zgłaszał Kraków i Nowy Sącz czy Podhale. Po drugie, swoje będą chcieli ugrać Ziobro i Gowin, którzy są z Małopolski. I wreszcie po trzecie, może nam zaszkodzić walka dwóch lokalnych frakcji: Włodzimierza Bernackiego i podnoszącego coraz wyżej głowę Wiesława Krajewskiego. Z godną podziwu zaciekłością „żyletkują” się wzajemnie. A struktury leżą. Jak tak dalej pójdzie, to wszyscy uciekną nam do Solidarnej Polski - wzdycha jeden z polityków PiS z regionu.

W bardziej pokojowych warunkach odbędzie się zmiana wśród rajców w tarnowskim samorządzie. W miejsce Piotra Saka, po rocznej nieobecności, do rady wraca Barbara Koprowska. W Sali Lustrzanej zasiadała już w latach 1998-2018. W ostatnich wyborach uzyskała 670 głosów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Tarnów. Czy za sukces PiS w wyborach do sejmu miasto zapłaci utratą wpływów w Małopolsce? ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto