Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Coraz bliżej dofinansowania in vitro w Tarnowie? Jest pozytywna opinia Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji

Paulina Marcinek-Kozioł
Paulina Marcinek-Kozioł
Z pomysłem, by Tarnów refundował in vitro dla par z miasta, które nie mogą począć dziecka w sposób naturalny wyszli lokalni działacze lewicy
Z pomysłem, by Tarnów refundował in vitro dla par z miasta, które nie mogą począć dziecka w sposób naturalny wyszli lokalni działacze lewicy archiwum
Projekt, przewidujący refundację z budżetu miasta zabiegów in vitro dla tarnowian uzyskał pozytywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Prawdopodobnie za miesiąc uchwałą zajmą się radni. W kolejce czeka też projekt uchwały dotyczący dofinansowania przez miasto leczenia niepłodności metodą naprotechnologii.

FLESZ - Dlaczego karpia warto jest jeść przez cały rok?

od 16 lat

Tarnów będzie refundował in vitro?

Z pomysłem, by Tarnów refundował in vitro dla par z miasta, które nie mogą począć dziecka w sposób naturalny wyszli lokalni działacze lewicy. Podpisy poparcia pod inicjatywą zebrano błyskawicznie. Kolejnym etapem było uzyskanie opinii Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

- Specjalistyczna agencja dała zielone światło tej inicjatywie. To dobra wiadomość, kolejny i bardzo ważny krok, który przybliża nas do dofinansowania zabiegów in vitro dla mieszkanek i mieszkańców Tarnowa z budżetu miasta – mówi Jacek Jabłoński, pomysłodawca uchwały.

Projekt z pozytywną oceną Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji

Projekt trafi pod obrady Rady Miejskiej najprawdopodobniej w grudniu, bo choć Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wydała pozytywną opinię, nakazała uwzględnienie kilku poprawek. Chodzi m.in. o doprecyzowanie górnego wieku kobiet, które mogły skorzystać z zabiegu in-vitro.

Obywatelski projekt zakłada, że w ciągu pięciu lat na zabiegi in vitro z miejskiej kasy przeznaczone byłoby 900 tysięcy złotych. Mogłoby z niego korzystać około 60 par z Tarnowa.

Z miejskiej kasy będą dofinansowywać naprotechnologię?

DO kancelarii rady miejskiej wpłynął też inny projekt, autorstwa komitetu obywatelskiego inicjatywy uchwałodawczej, dotyczącej dofinansowania leczenia niepłodności metodą naprotechnologii. Inicjatorzy planują, że od 1 kwietnia 2022 roku do 31 grudnia 2025 roku na leczenie przyczyn niepłodności z miejskiej kasy przeznaczone zostanie 275 tys. zł.

Ze wsparcia mieliby korzystać mieszkańcy Tarnowa, którzy pozostają w związku małżeńskim minimum od dwóch lat, ukończyli 25. i nie przekroczyli 45 roku życia.

Projekt jest teraz sprawdzany jest pod względem formalnym.

- Bardzo się cieszymy, że tak duża liczba osób zaangażowała się w zbieranie podpisów i poparła naszą inicjatywę. Teraz czekamy na odpowiedź przewodniczącego rady miejskiej, by można było później głosować – podkreśla Stanisław Klimek, tarnowski radny i prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Tarnowskiej. - Mamy nadzieję, że się uda i pomożemy małżonkom, którzy chcieliby właśnie tą metodą, wyleczyć się i mieć dzieci – dodaje.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto