Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Cmentarze zamknięte, ale otwarto jedną z krypt w podziemiach bazyliki katedralnej. W sumie jest ich siedem [ZDJĘCIA]

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Otwarta właśnie krypta znajduje się w nawie północnej w dawnej kaplicy św. Anny
Otwarta właśnie krypta znajduje się w nawie północnej w dawnej kaplicy św. Anny Paweł Chwał
Otwarto jedną z siedmiu krypt, znajdujących się pod tarnowską katedrą, które na co dzień są zamknięte i niedostępne dla zwiedzających. Miejsce to, po decyzją rządu o zamknięciu cmentarzy, zyskało w tym roku dodatkową wartość. Odwiedzając je można spełnić jeden z warunków koniecznych do uzyskania odpustu zupełnego dla swoich bliskich zmarłych.

FLESZ - Święto zmarłych. Oni odeszli w tym roku

W krypcie spoczywają abp Jerzy Ablewicz, bp Józef Wojtarowicz, bp Franciszek Lisowski, bp Jan Stepa i ks. Andrzej Tarło, prepozyt kolegiaty katedralnej. Wejście do krypty znajduje się pod chórem – pod dawną kaplicą św. Anny w nawie północnej.

Odwiedzając kryptę w tarnowskiej katedrze można zyskać odpust zupełny, jakby było się na cmentarzu

- To jedna z siedmiu krypt, które znajdują się pod posadzką tarnowskiej katedry. Będzie otwarta przez cały listopad, przy czym, ze względu na panujące obecnie obostrzenia, jednocześnie może przebywać w niej góra pięć osób – mówi ks. Adam Nita, proboszcz parafii katedralnej.

W krypcie można modlić się za pochowanych tam duchownych, jak również za swoich bliskich zmarłych, spełniając tym samym jeden z warunków koniecznych do uzyskania dla nich odpustu zupełnego, jakim jest nawiedzenie cmentarza. Pozostałe to: stan łaski uświęcającej, wyrzeczenie się przywiązania do grzechu, nawet lekkiego, modlitwa Wierzę, Ojcze nasz i dowolna modlitwa w intencjach Ojca Świętego.

- Krypta to nie cmentarz i zakaz rządowy jej nie dotyczy. Niemniej jednak, podobnie jak na cmentarzu znajdują się w niej groby i doczesne ludzkie szczątki - mówi ks. Adam Nita.

Dotąd odpust można było zyskać tylko przez osiem dni - od 1 do 8 listopada. W tym roku, ze względu na obostrzenia w związku z pandemią, Stolica Apostolska wydała dekret stanowiący, że odpusty za zmarłych można uzyskać przez cały listopad.

Co kryją krypty pod posadzką katedry w Tarnowie?

Pozostałych sześć krypt pod katedrą jest zamkniętych. Dwie z nich znajdują się w prezbiterium - pod pomnikami: Tarnowskich (zachowała się prawdopodobnie trumna hetmana Jana Tarnowskiego, obita czerwoną skórą z metalowymi cekinami) i Ostrogskich z dojściem od nawy południowej (zachowały się w niej dwie cynowe trumny księcia Janusza i jego żony Zuzanny), kolejne dwie – również Tarnowskich – pod dawną kaplicą Rozesłania Apostołów. Piąta mieści się pod nawą główną a szósta, w dawnej kaplicy św. Krzyża. Spoczywają w nich dawni mieszczanie i duchowni. Wszystkie są murowane z cegły i sklepione kolebkowo.

W jednej z nich złożone zostały niedawno m.in. kości, które wykopano podczas prac ziemnych na ulicy biegnącej obok bazyliki Katedralnej.

Monumentalne nagrobki w tarnowskiej katedrze

Tarnowska bazylika słynie również z monumentalnych nagrobków dawnych panów Tarnowa. Największe z nich – przedstawicieli rodu Tarnowskich i Ostrogskich znajdują się po obu stronach prezbiterium i uchodzą za jedne z najwybitniejszych polskich dzieł sztuki takich mistrzów jak: Berecci, Jan Maria Padovano i Jan Pfister.

Z kolei pomnik grobowy Barbary z Tęczyńskich Tarnowskiej, pierwszej żony hetmana Jana Tarnowskiego uznawany jest przez historyków sztuki za jedną z najpiękniejszych rzeźb w Europie, przedstawiających kobietę doby Renesansu.

Msze św. za zmarłych biskupów tarnowskich i kanoników katedry

W katedrze, 3 listopada o godzinie 18 odprawiona zostanie msza św. za zmarłych biskupów tarnowskich. Natomiast 4 listopada, wierni będą modlić się za zmarłych kanoników Kapituły Katedralnej a 5 listopada w intencji zmarłych proboszczów bazyliki katedralnej oraz kapłanów i siostry zakonne, którzy pracowali w tej wspólnocie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto