Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Cenne zabytki ze zbiorów Muzeum Diecezjalnego w konserwacji. To kilkusetletnie rzeźby "świętych biskupów" z małopolskich kościołów

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Przekazane do konserwacji rzeźby biskupów stanowią cenny przykład sakralnej sztuki gotyckiej
Przekazane do konserwacji rzeźby biskupów stanowią cenny przykład sakralnej sztuki gotyckiej Archiwum Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie
Trzy gotyckie rzeźby, datowane na XIV i XV wiek, ze zbiorów Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie zostaną poddane konserwacji. Placówka otrzymała na ten cel dotację od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Rzeźby "świętych biskupów" w konserwacji

Mowa o rzeźbach „świętych biskupów”, które pierwotnie znajdowały się w kościołach w Bieczu, Iwkowej oraz w Czarnym Potoku. Wszystkie są mocno zniszczone, częściowo niekompletne, zjedzone przez drewnojady. O ile rzeźby z Iwkowej i Czarnego Potoku można było jeszcze do niedawna oglądać na wystawie stałej, to już „Świętego Biskupa” z Biecza od dawna nie. Ze względu na fatalny stan, była ona przechowywana w magazynie.

- Wszystkie trafiły już do pracowni konserwatorskiej w Krakowie, tej samej, w której w ubiegłym roku renowację przeszły gotyckie rzeźby Pięknej Madonny z Janowic oraz Pieta z Woli Mędrzechowskiej. Prace potrwają wiele miesięcy. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem to wrócą do nas w grudniu – mówi ks. Piotr Pasek, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie.

Dofinansowanie od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Wspieranie działań muzealnych" wyniosło 70 tysięcy złotych. Wkład własny diecezji do zadania stanowił 20 tysięcy złotych.

Po renowacji rzeźby będą eksponowane w bogatej Galerii Sztuki Gotyckiej, stanowiącej najcenniejszą część zbiorów muzeum diecezjalnego.

Cenne zbiory w muzeum w Tarnowie

Muzeum Diecezjalne w Tarnowie zostało założone w 1888 roku przez przez ówczesnego rektora tarnowskiego seminarium ks. Józefa Bąbę. To najstarsza tego typu placówka w Polsce, która może pochwalić się wyjątkowo cennymi zbiorami.

Najważniejszy dział stanowią zabytki sztuki cechowej – gotyckiej rzeźby i malarstwa z terenu Małopolski, reprezentujące tzw. szkołę krakowsko-sądecką.

Drugi dział zbiorów obejmuje tkaniny kościelne od czasów średniowiecza po wiek XIX.

Osobne miejsce zajmują dzieła sztuki ludowej, wśród których na szczególną uwagę zasługują obrazy ludowe malowane na szkle, pochodzące z terenu Europy a także innych kontynentów. Przekazał je w darze dla Muzeum Diecezjalnego w roku 1957 znany kolekcjoner, Węgier z pochodzenia, Norbert Lippóczy. Muzeum posiada także przykłady współczesnej rzeźby ludowej z bardzo żywotnego ośrodka tej sztuki w Paszynie k. Nowego Sącza.

Najstarszy eksponat to pochodząca z XIII w. rzeźba głowy św. Jana Chrzciciela na misie.

W dni powszednie muzeum jest czynne w godz. 10:00 - 15, a w niedziele i święta w godz. 9 - 14. Przerwa obiadowa: 12 - 13.

FLESZ - Polskie parafie pomagają uchodźcom

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto