Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Były dom dziecka przy ulicy Brodzińskiego w remoncie. Znajdzie w nim miejsce nowa miejska instytucja - Centrum Usług Społecznych

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Część spraw z zakresu usług społecznych mieszkańcy Tarnowa będą mogli załatwić w budynku dawnego domu dziecka, przy ul. Brodzińskiego, który jest właśnie remontowany
Część spraw z zakresu usług społecznych mieszkańcy Tarnowa będą mogli załatwić w budynku dawnego domu dziecka, przy ul. Brodzińskiego, który jest właśnie remontowany Paweł Chwał
W Tarnowie powstanie Centrum Usług Społecznych. Nowa instytucja, która przejąć ma zadania realizowane obecnie między innymi przez MOPS oraz wydział zdrowia i polityki społecznej magistratu.

FLESZ - Ważna zmiana w certyfikatach covidowych!

od 16 lat

Przygotowania do otwarcia Centrum Usług Społecznych w Tarnowie

Miasto postanowiło skorzystać z nowych regulacji ustawodawczych, zainicjowanych przez prezydenta RP Andrzeja Dudę i utworzyć własne Centrum Usług Społecznych. Idei przyświeca cel zwiększenia dostępu mieszkańców do tego rodzaju usług.

Gminy – dzięki nowemu rozwiązaniu – mają trafniej i bardziej kompleksowo odpowiadać na rosnące i zmieniające się potrzeby mieszkańców związane z szeroko pojętą pomocą społeczną. Tarnowskie CUS formalnie powołane zostanie z dniem 1 stycznia 2022 roku, ale faktycznie rozpocznie działalność od 1 kwietnia.

Nowa instytucja przejąć ma m.in. zadania, które obecnie realizuje MOPS oraz Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej magistratu, ale koordynować ma również wiele innych, z zakresu m.in. kultury, oświaty, mieszkalnictwa, którymi zajmują się różne wydziały i jednostki magistratu a także organizacje pozarządowe.

- Czeka nas spora reorganizacja. Urzędnicy muszą liczyć się z tym, że mogą zostać przeniesieni w nowe miejsca. Chcemy bowiem tak zorganizować pracę CUS, aby mieszkańcy nie musieli chodzić między budynkami, ale dane sprawy mogli załatwić możliwie w jednym z nich – mówi Dorota Krakowska, zastępca prezydenta Tarnowa, która od 1 stycznia odchodzi ze stanowiska wiceprezydenta, by objąć fotel dyrektora nowej instytucji.

.

Pod potrzeby CUS zagospodarowane zostaną pomieszczenia przy al. M. B. Fatimskiej, na ul. Goldhammera, a także w kamienicy po dawnym domu dziecka przy ul. Brodzińskiego, gdzie właśnie trwa kompleksowy remont. Pieniądze na ten cel pochodzą częściowo z budżetu miasta, a w części z funduszy norweskich.

Urząd zapyta mieszkańców Tarnowa o to, jakiej pomocy oczekują

Nowa instytucja ma nie tylko zajmować się sprawami z zakresu szeroko pojętej pomocy społecznej, mieszkalnictwa, czy przejąć obsługę osób niepełnosprawnych ale również inicjować nowe zadania z myślą m.in. o seniorach, osobach chorych, samotnych, dotkniętych przez los. Pracownicy CUS mają pomagać im w rozwiązywaniu codziennych problemów, związanych m.in. z drobnymi naprawami, znalezieniem fryzjera, zrobieniem zakupów czy wypożyczeniem książki z biblioteki.

- Zakres tych działań będzie o wiele większy. Będziemy go z czasem sukcesywnie poszerzać, odpowiadając na sugestie samych zainteresowanych - dodaje Dorota Krakowska.

W celu opracowania programu usług społecznych początkiem roku zostanie przeprowadzona diagnoza potrzeb tarnowian.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto