Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Broń z Zakładów Mechanicznych Tarnów trafiła do polskiego wojska. Moździerze na wyposażeniu WOT [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Broń z Zakładów Mechanicznych Tarnów trafiła do polskiego wojska
Broń z Zakładów Mechanicznych Tarnów trafiła do polskiego wojska Aneta Gawle
Ponad 100 moździerzy LMP-2017 wyprodukowanych w tarnowskich Zakładach Mechanicznych trafiło do Wojsk Obrony Terytorialnej. To kolejna już dostawa tego uzbrojenia dla jednostek WOT.

FLESZ - Bezrobocie nadal maleje

od 16 lat

Zakłady Mechaniczne z Tarnowa zbroją "Terytorialsów"

Lekkie moździerze dla piechoty LMP-2017 to jeden z flagowych produktów Zakładów Mechanicznych w Tarnowie. Korzystają z nich już m.in. żołnierze 1. Podlaskiej i 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wkrótce uzbrojenie trafi także do kolejnych jednostek WOT. Z Tarnowa wyjechała bowiem partia kolejnych 103 sztuk funkcjonalnego uzbrojenia.

To realizacja kontraktu, który w grudniu 2018 roku Zakłady Mechaniczne podpisały z Ministerstwem Obrony Narodowej. W jego ramach do 2022 roku w Tarnowie ma zostać wyprodukowanych w sumie 780 moździerzy kalibru 60 mm.

- Podczas szkoleń organizowanych dla WOT, a także podczas różnego rodzaju pokazów broni, w których bierze udział ZM Tarnów, otrzymujemy liczne informacje zwrotne o funkcjonalności tego wyrobu. Szczególną uwagę przykuwa fakt, że moździerz LMP-2017 jest lekki, mobilny i zapewnia skuteczne wsparcie walczących pododdziałów w każdych warunkach atmosferycznych. Broń cechuje się także dalekim zasięgiem i dużym polem rażenia - podkreśla Henryk Łabędź, prezes tarnowskich Zakładów Mechanicznych.

W tym roku jeszcze jedna duża dostawa broni z Tarnowa

Moździerz LMP-2017 to broń lekkiego typu. Waży zaledwie 6,5 kg. Można z niego oddać 1500 strzałów. Do obsługi wystarczy dwóch żołnierzy. Przeznaczony jest nie tylko do działań szkoleniowych czy bojowych. Z racji tego, że można w nim używać amunicji oświetlającej, można go wykorzystywać w różnych sytuacjach kryzysowych, m.in. w akcjach poszukiwawczych.

W 2019 roku tarnowska spóła dostarczyła WOT 150 sztuk moździerzy, a w ubiegłym roku do żołnierzy trafiła partia kolejnych 204. W tym roku zaplanowano jeszcze jedną dostawę 294 moździerzy LMP-2017.

Oprócz samego uzbrojenia umowa z tarnowskimi Zakładami Mechanicznymi obejmuje również szkolenie instruktorów i rusznikarzy. Na poligonach w całej Polsce prowadzi je kierownik projektu Adam Henczel.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto