Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów: Azoty w posiadaniu Kędzierzyna. Zwolnień nie będzie

Andrzej Skórka
Znaczenie spółki z Tarnowa wzrośnie. Po fuzji Grupa Azotów stanie się jednym z największych producentów nawozów w kraju
Znaczenie spółki z Tarnowa wzrośnie. Po fuzji Grupa Azotów stanie się jednym z największych producentów nawozów w kraju Andrzej Skórka
Tarnów stanie się potentatem polskiej chemii! Walne zgromadzenie akcjonariuszy Azotów Tarnów zgodziło się na przejęcie przez spółkę kontroli nad fabryką chemiczną w Kędzierzynie.

Kilka dni wcześniej zielone światło dla tego procesu dała rada nadzorcza. Tarnowska spółka giełdowa właścicielem ponad połowy akcji Kędzierzyna będzie jeszcze przed końcem tego roku.

- Nasza grupa kapitałowa znacznie powiększy swoje możliwości - mówi Robert Lichwała, rzecznik prasowy Azotów. Chodzi głównie o zwiększenie udziałów w rynku nawozów sztucznych.

Co nowa sytuacja oznaczać będzie dla pracowników spółki z Tarnowa? Według związkowców z zakładowej "Solidarności" do rozstrzygnięcia jest kilka niewiadomych. Najważniejszy - wpływ konsolidacji na zatrudnienie.

- Pewne komórki obu spółek mogą się dublować - uważa Jerzy Wróbel, wiceszef "S" w Azotach. - O ile o zatrudnienie przy produkcji jesteśmy w zasadzie spokojni, to obawiamy się, że redukcja może dotknąć część administracji.

Robert Lichwała uspokaja. - Konsolidacja pozostanie bez wpływu na sytuację kadrową. W minionych dwóch latach, w ramach programu dobrowolnych odejść, zatrudnienie w spółce zostało już zrestrukturyzowane.

Związki zawodowe opinii na temat konsolidacji na razie nie wydały. Tłumaczą, że nie znają uzasadnienia decyzji. - Mam nadzieję, że przed zakończeniem całego procesu dokumenty otrzymamy i będziemy mogli zająć stanowisko - mówi Jerzy Wróbel.

W sprawie połączenia spółek wypowiedzieć się musi jeszcze Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jeśli nie zgłosi zastrzeżeń, Azoty kupią akcje Kędzierzyna w ciągu kilku tygodni. Umowa o transakcji między firmami podpisana zostanie jeszcze w październiku.

W tej chwili w skład Grupy Kapitałowej Azoty wchodzi osiem spółek.
W większości to spółki-córki, które wcześniej wyodrębniono z Azotów. Wyjątek to niemiecki producent tworzyw ATT Polymers, którą Azoty kupiły na początku roku.

Gdy do tego grona dołączy Kędzierzyn, roczne obroty grupy osiągną pułap 3 miliardów złotych. Zdolności produkcyjne nawozów sztucznych wyniosą 1,65 mln ton - to wynik porównywalny do możliwości konkurencyjnego giganta z Puław. Tarnów i Kędzierzyn dysponować będą 70 procentami udziałów w krajowym rynku produkcji saletrzaku.

Brutalne zbrodnie, zuchwałe kradzieże, tragiczne wypadki. Zobacz, jak wygląda
prawda o kryminalnej Małopolsce
www.kryminalnamalopolska.pl

60 tysięcy złotych do wygrania.Sprawdź jak. Wejdź na www.szumowski.eu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto