Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Armaty przeciwlotnicze z Tarnowa trafią do Afryki. Nowy kontrakt zbrojeniowy Zakładów Mechanicznych Tarnów [ZDJĘCIA]

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
100 armat przeciwlotniczych ZU-23-2CP wyprodukowanych w Tarnowie, trafi do Afryki
100 armat przeciwlotniczych ZU-23-2CP wyprodukowanych w Tarnowie, trafi do Afryki archiwum ZMT
Tarnowskie Zakłady Mechaniczne podpisały nowy kontrakt na dostawę 100 armat przeciwlotniczych ZU-23-2CP. Uzbrojenie ma trafić do jednego z krajów w Afryce.

FLESZ - Polskie zespoły zaszczepią NATO

Zakłady Mechaniczne Tarnów sprzedadzą armaty przeciwlotnicze w Afryce

Umowa zawarta z zagranicznym klientem dotyczy dostawy stu zestawów 23-milimetrowych podwójnych armat przeciwlotniczych ZU-23-2CP. Szczegóły umowy są objęte tajemnicą handlową, ale władze tarnowskiej spółki zdradziły, że broń trafi na rynek afrykański.

- Oczywiście wpisujemy się jako dostawca nowoczesnej broni w modernizacją polskiej armii, ale mamy obowiązek też odpowiednio zarządzać przedsiębiorstwem. Ceny które płacą zagraniczni kontrahenci są dobre i dzięki temu nasz pozycja finansowa jest stabilna - podkreśla Henryk Łabędź, prezes ZMT.

Uzbrojenie od postaw tworzone w tarnowskich Zakładach Mechanicznych

Armata przeciwlotnicza ZU-23-2 służy do walki z celami powietrznymi na odległości do 2,5 tys. m i wysokości 1,5 tys. m. Broń przeznaczona jest do bezpośredniej osłony wojsk i ważnych obiektów przed atakiem z powietrza. Właściwości konstrukcyjne armaty umożliwiają wykorzystanie jej również do zwalczania lekko opancerzonych celów naziemnych i punktów ogniowych na odległości do 2 tys. m.

Zestaw ZU-23-2 to zespół dwóch sprzężonych armat 2A14 kalibru 23 mm umieszczonych na przyczepie, którą może ciągnąć standardowy pojazd terenowy. Armata może też być zainstalowana na innych pojazdach kołowych i gąsienicowych.

- To jest nasz wyrób, począwszy od konstrukcji, poprzez realizację produkcyjną. Klienci doceniają ją głównie za niezawodność, skuteczność i łatwość obsługi - podkreśla prezes ZMT.

Uzbrojenie z Tarnowa trafia do rożnych krajów z całego świata

Umowa z afrykańskim kontrahentem zakłada również opcję dostawy kolejnych 40 do 60 armat w przyszłym roku.

Szef tarnowskiej spółki podkreśla, że tarnowskie Zakłady Mechaniczne znajdują się na drugiej pozycji pod względem eksporterów polskiej broni spośród firm Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

- Możliwości naszej ekspansji, sprzedaży uzbrojenia są ograniczone ze względu na to, że chociażby Amerykanie, Rosjanie, Francuzi czy Brytyjczycy mają swoje zaprzyjaźnione kraje. Ale wchodzimy na rynek afrykański, Bliskiego Wschodu, dostarczamy też nasze produkty do Europy Zachodniej i państw NATO. Mogę zdradzić nawet, że w jednym przetargu startowaliśmy razem z firmą amerykańską i izraelską i to nasz produkt wybrano - zaznacza Henryk Łabędź.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto