Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów: amazonki. To one wygrały z rakiem!

Urszula Wolak
Cotygodniowe spotkania w Klubie Amazonek wypełniają m.in. specjalnie dobrane dla nich ćwiczenia
Cotygodniowe spotkania w Klubie Amazonek wypełniają m.in. specjalnie dobrane dla nich ćwiczenia Paweł Chwał
Nowotwór to wojna na śmierć i życie… albo on, albo my. - Tak na spotkaniu z tarnowskimi amazonkami mówił dr Andrzej Radkowski, ordynator w Zakładzie Radioterapii Szpitala Wojewódzkiego im. Świętego Łukasza.

W kontekście statystyk miał absolutną rację. Średnio co 40 minut rak piersi diagnozowany jest u kolejnej Polki. Oznacza to 35 nowych zachorowań dziennie. Rocznie na raka piersi umiera 5000 kobiet.

Klub tarnowskich amazonek działa już od dziesięciu lat i obejmuje teren miasta i regionu. Należą do niego 102 kobiety.
- Spotykamy się raz w tygodniu, we wtorek. Ćwiczymy z rehabilitantem i rozmawiamy o codziennych problemach - mówi pani Krystyna. - Każdy może tu przyjść i tak po ludzku się wyżalić, a my zawsze służymy radą.

Zobacz co mają do powiedzenia tarnowianom**kandydaci na prezydenta**

Dziesięć lat działalności amazonek dokumentuje prowadzona przez nie kronika. Tom zawiera szereg wspomnień oraz informacji o osiągnięciach klubu. O wyjątkowej istocie kroniki świadczą zdobiące jej strony fotografie, także tych kobiet, które już odeszły.

Klub Amazonka zajmuje się przede wszystkim niesieniem pomocy kobietom przed i po mastektomii, czyli chirurgicznym usunięciu jednej lub obu piersi. Wtedy obecność amazonki ma szczególne znaczenie, a pierwsze spotkanie z nią jest zawsze wyjątkowe.

- To było zaraz po operacji w Krakowie. Na drugi dzień przy moim łóżku pojawiła się amazonka. To ona dodała mi sił. Słowa, które padały z jej ust, pamiętam do dziś, to dzięki nim żyję - wspomina pani Romana.

Wybierz prezydenta Tarnowa.**Oddaj głos już dziś**

Brutalne zbrodnie, zuchwałe kradzieże, tragiczne wypadki. Wejdź na**kryminalnamalopolska.pl**

60 tysięcy złotych do wygrania. Sprawdź jak. Wejdź na**www.szumowski.eu **

Kontakt z kobietą, która nosi podobny bagaż doświadczeń, jest naprawdę niezwykle ważny.
- To całkiem zrozumiałe. Pamiętam, kiedy zobaczyłam moją amazonkę w drzwiach. To trzeba przeżyć, żeby zrozumieć - kontynuuje pani Roma. - Zaczęło do mnie dochodzić, że ta dziewczyna naprawdę żyje i ma się całkiem nieźle. Pomyślałam nawet, że zapewne opalała się już na słońcu. To napawało mnie dużym optymizmem. Zapragnęłam żyć i postanowiłam walczyć z chorobą! - dodaje wyraźnie wzruszona.

Zapotrzebowanie na rozmowy wśród kobiet zmagających się z rakiem piersi jest zawsze duże. Nie każdy jednak lubi się "tak od razu" uzewnętrzniać. Najlepiej wiedzą o tym ochotniczki - profesjonalnie przeszkolone amazonki, które podnoszą na duchu chore pacjentki.

- Są osoby, które w ogóle nie chcą rozmawiać i my szanujemy ich wolę, bo najtrudniejsze w tej pracy jest umiejętne nawiązanie kontaktu z drugą kobietą. Jeśli jedna strona nie chce rozmawiać, nic dobrego nie wyniknie z pomocy amazonki - twierdzi Romana Stankiewicz-Mróz, prezes Stowarzyszenia Klub Amazonka w Tarnowie.

Nie każda z kobiet może zostać ochotniczką. Trzeba posiadać specjalne predyspozycje. Liczy się umiejętność rozmawiania z drugim człowiekiem i odporność psychiczna, bo o wzruszenie przy szpitalnym łóżku nietrudno. Każda ochotniczka musi także przejść specjalne szkolenie, po którym otrzymuje certyfikat, uprawniający ją do prowadzenia rozmów z chorymi kobietami.

Wybierz prezydenta Tarnowa.**Oddaj głos już dziś**

Brutalne zbrodnie, zuchwałe kradzieże, tragiczne wypadki. Wejdź na**kryminalnamalopolska.pl**

60 tysięcy złotych do wygrania. Sprawdź jak. Wejdź na**www.szumowski.eu **

Bezpośredni kontakt z pacjentkami to nie jedyna forma pomocy, którą oferują Amazonki. Uczestniczą także w akcjach na rzecz wczesnego wykrywania nowotworów piersi, edukują młodzież w zakresie profilaktyki choroby oraz wydają informacyjne ulotki. Spotykają się także na warsztatach o zalecanych metodach leczenia kobiet z zaawansowanym rakiem piersi (HER2).

- To daje nam kobietom siłę do walki z rakiem. Uzyskana podczas spotkań wiedza sprzyja pokonaniu lęku i mobilizuje pacjentki do dbałości o swoje zdrowie - podsumowuje Stankiewicz-Mróz.

Warsztaty odbywające się pod wdzięczną nazwą "Spotkania przy HERbacie" są również okazją dla Amazonek do podzielenia się swoimi doświadczeniami i znalezienia wsparcia w walce z chorobą. Patronat nad spotkaniami objął pierwszy portal społecznościowy poświęcony rakowi piersi - www.amazonki.net.
Walka z rakiem wymaga jednak nie tylko właściwego leczenia. Ważny jest również kontakt lekarza z pacjentką. O to również dba tarnowski Klub Amazonka.

- Lekarze przytaczają chorym statystyki wyleczeń i nawrotów choroby. Omawiają z nimi ryzyko związane z wyborem metod leczenia - mówi Ewelina Jasiak, autorka pracy o jakości życia kobiet po mastektomii. - Nie mówią im jednak, jak będą się czuły i wyglądały po zabiegu.

- Budujemy porozumienie między lekarzami i pacjentami, ale nie dostaliśmy, niestety, instrukcji obsługi człowieka - stwierdza bezradnie dr Radkowski.
Amazonki są tego świadome, dlatego rozmawiają z kobietami także przed operacją. Chcą je psychicznie przygotować, bo wiedzą, że nic nie jest przesądzone, a jedyną pewną rzeczą w onkologii jest… niepewność.

Dlatego walka z nowotworowym, bezlitosnym wrogiem trwa. Nawet (a może przede wszystkim) po zabiegu mastektomii. To trudne wyzwanie podejmują tarnowskie amazonki. I dzięki ich wsparciu kobiety odzyskują wiarę we własne siły. Już od dziesięciu lat.

Wybierz prezydenta Tarnowa.**Oddaj głos już dziś**

Brutalne zbrodnie, zuchwałe kradzieże, tragiczne wypadki. Wejdź na**kryminalnamalopolska.pl**

60 tysięcy złotych do wygrania. Sprawdź jak. Wejdź na**www.szumowski.eu **

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto