Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Takiej atrakcji pod Tarnowem do tej pory nie było. W Ciężkowicach wznowiono budowę ścieżki w koronach drzew. Mamy zdjęcia

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Nowa małopolska ścieżka w koronach drzew powstaje w górującym nad Ciężkowicami lesie w przysiółku Rakutowa. Widać już fundamenty, na których posadowiona zostanie stalowo-drewniana konstrukcja
Nowa małopolska ścieżka w koronach drzew powstaje w górującym nad Ciężkowicami lesie w przysiółku Rakutowa. Widać już fundamenty, na których posadowiona zostanie stalowo-drewniana konstrukcja UG Ciężkowice
Ścieżka w koronach drzew w Ciężkowicach przyciągać będzie na Pogórze tłumy turystów. Wznowione zostały prace przy budowie tej atrakcji. To efekt ugody, którą gmina zawarła z wykonawcą w sprawie zwiększenia puli środków na inwestycję.

Kłopotliwa ścieżka w koronach drzew w Ciężkowicach

Podniebna trasa w Ciężkowicach miała być pierwszą w Małopolsce. Niestety problemy z wyłonieniem wykonawcy (wyłoniono go dopiero w piątym przetargu) i konieczność modyfikacji pierwotnego projektu, który gmina przejęła od województwa małopolskiego sprawiły, że w międzyczasie powstały ścieżki koronami drzew w Krynicy i Starym Sączu, a ta w Ciężkowicach wciąż jest w powijakach. W dodatku rozpoczęte rok temu prace w ostatnich miesiącach przystopowały. Powód?

- W trakcie wykonywania palowania pod konstrukcje, na których posadowiona będzie ścieżka, okazało się, że są tam odmienne warunki gruntowe niż wynikało to z wcześniejszych informacji – tłumaczył nam w maju Marcin Golonka, prezes firmy Remar, która wykonuje ciężkowicką ścieżkę.

Niezbędne okazało się przeprojektowanie fundamentów, aby podniebne spacery były bezpieczne. To jednak skutkowało wzrostem kosztów inwestycji. Sprawa trafiła do Sądu Polubownego.

- Negocjacje prowadzili mecenasi gminy i firmy. Ostatecznie udało się osiągnąć porozumienie i prace mogą być kontynuowane – tłumaczy Beata Weron-Białas, sekretarz urzędu gminy Ciężkowice.

Kiedy wyruszymy na podniebny spacer z widokiem na Pogórze i Tatry?

Zgodnie z ugodą pula inwestycji zostanie zwiększona o dodatkowe 5,5 mln zł netto, co oznacza, że budowa ciężkowickiej ścieżki przekroczy 20 mln zł. Opóźni się również termin oddania nowej atrakcji do użytku. Ma to nastąpić do 30 kwietnia 2023 roku, czyli u progu kolejnego sezonu turystycznego.

Gmina liczy na to, że brakującą kwotę uda się pozyskać ze środków zewnętrznych – dzięki dofinansowaniu zadania przez województwo. W tym momencie trwają prace przy mikropalowaniu i wykonywaniu betonowych fundamentów, na których posadowiona będzie konstrukcja podniebnej trasy. Ta będzie mierzyć ponad kilometr, a jej główny pomost ma być zlokalizowany na wysokości od 17 do 22 metrów. Stoją też mury budynków obsługi zwiedzających, które będą zlokalizowane przy wejściach na ścieżkę z jednej i drugiej strony.

Budowa ścieżki jest elementem większego projektu, który uzyskał unijne dofinansowanie. W ramach niego obok Muzeum Przyrodniczego w Ciężkowicach wybudowany został potężny gmach Małopolskiego Centrum Edukacji Ekologicznej. W budynku powstają dodatkowe sale wystawiennicze oraz do organizowania warsztatów, lekcji przyrodniczych i spotkań. Otwarcie centrum planowane jest jeszcze w tym roku.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto