Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W blokach z wielkiej płyty mieszka ponad połowa mieszkańców Tarnowa! Najstarsze z nich liczą już pół wieku, a miały przetrwać jedynie 30 lat

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Najstarsze bloki z wielkiej płyty w Tarnowie liczą pół wieku. W mieście stoi ok. 250 budynków wybudowanych w tej technologii, przede wszystkim na największych osiedlach
Najstarsze bloki z wielkiej płyty w Tarnowie liczą pół wieku. W mieście stoi ok. 250 budynków wybudowanych w tej technologii, przede wszystkim na największych osiedlach Nostalgikon.pl
Mieszka dziś w nich ponad 50 tysięcy tarnowian. Bloki z tzw. wielkiej płyty w Tarnowie od pół wieku stanowią charakterystyczny element największych osiedli. Szacuje się, że w całym mieście pod Górą św. Marcina stoi około 250 budynków wzniesionych w tej technologii, która była charakterystyczna dla budownictwa mieszkaniowego w czasach PRL-u.

Bloki z wielkiej płyty w Tarnowie

W tym roku mija dokładnie 50 lat od ukończenia realizacji osiedla XXV-lecia PRL położonego między ulicami Lwowską i Słoneczną (obecnie Osiedle Niepodległości), w skład którego wchodzi m.in. sześć bloków 11-kondygnacyjnych.

Były to pierwsze budynki w Tarnowie, które wybudowano w technologii OWT, czyli tzw. wielkiej płyty. W ciągu niespełna 20 lat w całym mieście powstało ich 250. Ostatni został oddany w 1991 roku przy ulicy Szpitalnej 58.

Sypialnie Tarnowa z wielkiej płyty

Najwięcej bloków z wielkiej płyty znajduje się na tarnowskich „Falklandach” - na osiedlach Jasna II i Westerplatte, ale wieżowce wybudowane w tej technologii dominują również przy ul. Lwowskiej i Skowronków, Starodąbrowskiej, na osiedlu Niepodległości, w rejonie ul. Kościuszki i Mościckiego, a także na osiedlu Legionów i Zielonym.

Najwięcej posiada ich w swoich zasobach Tarnowska Spółdzielnia Mieszkaniowa, ale są one również zamieszkiwane przez lokatorów Spółdzielni Mieszkaniowej Jaskółka.

Bloki z wielkiej płyty w Tarnowie stoją dłużej, niż zakładano i wyglądają ładniej

Choć początkowo żywotność bloków z wielkiej płyty szacowano na ok. 30 lat, żaden z nich nie został w mieście rozebrany. Wiele z nich zmieniło w ostatnich latach swój wygląd dzięki przeprowadzonym termomodernizacjom. Szarość zastępowana jest przez estetyczne, radosne elewacje.

Zdjęcia archiwalne pochodzą ze strony Nostalgikon.pl, użyczone przez stowarzyszenie Miasta w Internecie (realizator projektu Cyfrowy Most Pokoleń).

Reakcja rynku pracy na inflację

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto