Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital w Chełmnie został doposażony w nowoczesne urządzenia robotyczne do rehabilitacji. Zdjęcia

Monika Smól
Monika Smól
Nowy sprzęt dotarł do chełmińskiego szpitala. Z części z niego już korzystają pacjenci
Nowy sprzęt dotarł do chełmińskiego szpitala. Z części z niego już korzystają pacjenci Rafał Przybylski
Na wyposażenie chełmińskiego szpitala trafił nowy, nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny. Korzystają już z niego pacjenci Oddziału Rehabilitacji Ogólnoustrojowej w SP ZOZ Chełmno.

Zespół Opieki Zdrowotnej w Chełmnie uzyskał dofinansowanie z Departamentu Innowacji Ministerstwa Zdrowia w celu doposażenia w nowoczesne urządzenia.

Kilka nowych urządzeń w szpitalu w Chełmnie

- Urządzenia robotyczne zostały zakupione w ramach konkursu "Rehabilitacja. Roboty. 2023" - informuje lek. med. Piotr Szudy, koordynator Oddziału Rehabilitacji Ogólnoustrojowej w Szpitalu Powiatowym ZOZ Chełmno, specjalista w dziedzinie rehabilitacji medycznej i specjalista w dziedzinie ortopedii i traumatologii. - Za przyznane środki kupiono pięć urządzeń. Pierwsze z nich, o nazwie R-Force, to tzw. bieżnia antygrawitacyjna. Składa się ono z bieżni do ćwiczenia chodu lub biegu, komory ciśnieniowej, za pomocą której ciężar pacjenta może być zmniejszany, oraz oprogramowania informatycznego za pomocą którego dokonywany jest pomiar różnych składowych parametrów chodu. Dzięki temu pomiarowi fizjoterapeuta przeprowadzający zabieg i sam pacjent uzyskuje takie informacje jak: długość kroku, czas obciążenia kończyny, symetrię chodu, jego prędkość czy przebyty dystans. Wyniki są pokazywane przez maszynę na ekranie wbudowanym w specjalną konsolę. Na ich podstawie fizjoterapeuta i sam pacjent może bezpośrednio korygować chodzenie, zwiększać lub zmniejszać obciążenie kończyn dolnych i zmieniać natężenie wysiłku. Tego rodzaju zabieg nazywamy treningiem rehabilitacyjnym. Natomiast wzajemne oddziaływanie pomiędzy pacjentem a maszyną nazywamy treningiem w warunkach poszerzonej rzeczywistości, zaś wsparcie ze strony maszyny biofeedbakiem.

Na podobnej zasadzie działa urządzenie o nazwie Jupiter - wykorzystywane przez pacjentów Oddziału Rehabilitacji i urządzenia TELKO, CUBITO, VECTIS do ćwiczeń z systemem ACX rehab i nowoczesny aparat do ćwiczeń z biofeedbackiem MOTOmed muvi. Te ostatnie znajdują się w sali do kinezyterapii, nadzorowanej przez Annę Piotrowską, kierowniczkę Działu Fizjoterapii ZOZ Chełmno. Na tych maszynach pacjenci są poddawani zabiegom treningu rehabilitacyjnego kończyn górnych i kończyn dolnych.

- Podstawowym celem treningu rehabilitacyjnego jest reedukacja, czyli nauka od nowa prawidłowego chodu, poprawa wydolności fizycznej, poprawa zakresu ruchu w stawach kończyny górnych i dolnych, poprawa krążenia krwi w tkankach , ich elastyczności i poprawa koordynacji psychoruchowej - dodaje Piotr Szudy. - Ten sprzęt przeznaczony jest dla osób z bardzo różnymi chorobami. Przede wszystkim korzystają z niego osoby po operacjach ortopedycznych kończyn górnych i dolnych (np. założenia endoprotezy biodra czy kolana, po artroskopiach kolan i barków po złamaniach). Drugą dużą grupę stanowią pacjenci z chorobami neurologicznymi: niedowłady, ch. Parkinsona, stwardnienie rozsiane, u których nie ma przeciwwskazań do tego typu treningu . W trzeciej grupie chorych mieszczą się osoby ze zmianami zwyrodnieniowymi stawów, reumatoidalnym zapaleniem stawów, łuszczycowym zapaleniem stawów, zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa, wtórnymi zapaleniami stawów do chorób jelit.

Taki sprzęt dopiero wchodzi do szerokiego zastosowania

Jak mówi koordynator Oddziału Rehabilitacji Ogólnoustrojowej w SP ZOZ Chełmno, taki sprzęt jaki udało się pozyskać dla chełmińskiego szpitala dopiero wchodzi do szerokiego zastosowania. Wszyscy fizjoterapeuci i lekarze pracujący z tym sprzętem musieli przejść szkolenia w zakresie jego obsługi i zastosowania. Wstępnej kwalifikacji do zabiegu dokonuje lekarz, uwzględniając stan ogólny chorego, wskazania i przeciwwskazania do zabiegu. Za opracowanie planu treningowego, wybór rodzaju programu komputerowego do realizacji zabiegu i nadzór w trakcie zabiegu odpowiedzialny jest fizjoterapeuta.

Specjaliści ze szpitala w Chełmnie mają nadzieję, że podobne urządzenia będą co raz częściej wykorzystywane także w praktyce pracowni fizjoterapeutycznych.

- Potrzeba leczenia fizjoterapeutycznego jest jedną z najbardziej palących potrzeb leczenia rehabilitacyjnego - mówi Daniel Klein, fizjoterapeuta. - Na Oddział Rehabilitacji Ogólnoustrojowej w Chełmnie trafiają głównie pacjenci w wieku senioralnym, ale fizjoterapii potrzebują także dzieci i młodzież. Problemy tej młodszej grupy wiekowej dotyczą w szczególności korekcji wad postaw i obniżonej sprawności fizycznej. Jedna z przyczyn większego zapotrzebowania na fizjoterapię wynika z wielogodzinnego korzystania z komputerów, telefonów komórkowych oraz braku regularnej aktywności fizycznej. Jeśli obecny trend utrzyma się, to w ciągu najbliższych lat pacjentów w młodym i najmłodszym wieku będzie coraz więcej. Niestety, nie tak dawna pandemia COVID 19 przyczyniła się do zwiększenia zapotrzebowania na fizjoterapię wśród dzieci, młodzieży oraz dorosłych przez przymusową izolację. Zachęcam do zapoznania się z badaniami Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie z 2023 roku "WF z AWF", dotyczącymi poziomu sprawności fizycznej dzieci.

Kolejki oczekujących do pracowni fizjoterapeutycznych są długie.

- Zapotrzebowanie na usługi fizjoterapeutyczne jest ogromne - podkreśla lekarz Piotr Szudy. -  Należy jednak bardzo dobitnie stwierdzić, że leczenie rehabilitacyjne jest kompleksowe, a fizjoterapia, prowadzona przez fizjoterapeutów, jest tylko jednym z jego elementów. Podstawowym celem leczenia rehabilitacyjnego jest nie tylko przywrócenie zdolności chorego do samodzielnego funkcjonowania (mycie, ubieranie, chodzenie, bieganie), ale także powrót do pracy i do uczestniczenia w życiu społecznym. Elementem leczenia rehabilitacyjnego jest także nauka działań profilaktycznych, w tym zmiana zachowania chorego. Jako zespół, jesteśmy głęboko przekonani, że zastosowanie nowoczesnych urządzeń robotycznych w leczeniu rehabilitacyjnym znacznie przyśpieszy osiągnięcie tego celu oraz zwiększy liczbę wyników dobrych i bardzo dobrych tego leczenia.

Zobaczcie zdjęcia m.in. nowego sprzętu w szpitalu w Chełmnie

Nowy sprzęt dotarł do chełmińskiego szpitala. Z części z niego już korzystają pacjenci

Szpital w Chełmnie został doposażony w nowoczesne urządzenia...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelmno.naszemiasto.pl Nasze Miasto