Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital św. Łukasza w Tarnowie postawił na oświetlenie ledowe i panele fotowoltaiczne. Dzięki inwestycjom zaoszczędzi na rachunkach za prąd

Paulina Marcinek-Kozioł
W ramach termomodernizacji na dachach kilkunastu budynków szpitala wykonana została instalacja fotowoltaiczna. Wymieniona została także stolarka okienna
W ramach termomodernizacji na dachach kilkunastu budynków szpitala wykonana została instalacja fotowoltaiczna. Wymieniona została także stolarka okienna archiwum Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łuksza w Tarnowie
Zakończył się kolejny etap termomodernizacji Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie. Prowadzone prace pozwolą placówce przygotować się na kryzys energetyczny i zaoszczędzić na rachunkach za prąd.

Termomodernizacja pomoże szpitalowi św. Łukasza w dobie kryzysu energetycznego?

Prace termomodernizacyjne, na które szpital pozyskał pieniądze z Unii Europejskiej oraz z Województwa Małopolskiego rozpoczęły się dwa lata temu, a zakończyły we wrześniu tego roku.

Prowadzone roboty dotyczyły m.in. wymiany okien oraz drzwi wejściowych. Ocieplone zostały także ściany zewnętrzne i stropy w pięciu budynkach technicznych szpitala. Wymieniono również piony ciepłej wody oraz centrale wentylacyjne. W 18 budynkach pojawiło się energooszczędne oświetlenie ledowe,

- Oprócz tego we wszystkich sanitariatach zamontowaliśmy czujniki ruchu, czyli jeśli nie mamy w pomieszczeniach pacjentów, personelu czy obsług technicznej to światło jest oszczędzane, bo jest automatycznie wyłączane - podkreśla Jan Cholewa, kierownik działu technicznego Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie.

W ramach termomodernizacji na dachach kilkunastu budynków szpitala wykonana została instalacja fotowoltaiczna i zainstalowano tam 358 paneli.

- Dzięki kompleksowej wymianie oświetlenia, mamy oszczędności prądu, a dzięki zamontowanym panelom pozyskujemy trochę własnej energii - podkreśla Anna Czech, dyrektor Szpital Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie.

Fotowoltaika i ledy w szpitalu św. Łukasza

Szacuje się, że dzięki wprowadzonym rozwiązaniom szpital zapłaci o trzydzieści procent mniej za dotychczasowe rachunki za prąd. W lecznicy został również powołany specjalny zespół, który analizuje, w jakich miejscach na terenie placówki zużywa się najwięcej energii elektrycznej i w jaki sposób można to zmienić.

- Po wymianie żarówek szpital zaoszczędzi milion 350 tysięcy kilowatogodzin, a to przelicza się na konkretne złotówki. Poprzez panele jest w stanie wyprodukować 310 tysięcy kilowatogodzin w ciągu roku. Dzięki termomodernizacji ograniczy się też emisje zanieczyszczeń do środowiska o 20 procent - wylicza Łukasz Smółka, wicemarszałek Województwa Małopolskiego.

Prace związane z termomodernizacją kosztowały ponad 20 milionów złotych. Z czego ponad 17mln zł. to dofinansowanie z UE, a 750 tys. zł z Województwa Małopolskiego. Pozostałą kwotę (ponad 2,5 mln zł) dołożył szpital.

Zakaz handlu w niedzielę. Solidarność chce zaostrzenia przepisów

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto