Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto miasta Tarnowa i festiwal niepodległości

Paweł Chwał
Świętowanie niepodległości w Tarnowie rozłożone zostało na dwa tygodnie
Świętowanie niepodległości w Tarnowie rozłożone zostało na dwa tygodnie Paweł Chwał
Tarnów - Pierwsze Niepodległe obchodzi Święto Miasta - Dzień Pamięci o Zwycięskim Zrywie Niepodległościowym.

Uroczystości rozpoczną się w najbliższy poniedziałek, czyli w dzień odzyskania niepodległości przez miasto, który Rada Miejska ustanowiła oficjalnym świętem. Tego dnia mieszkańcy będą mogli uczestniczyć w Apelu Poległych na Starym Cmentarzu (godz. 11) oraz uroczystej mszy św. w katedrze (godz. 12). W trakcie uroczystej sesji w ratuszu wręczone zostaną Nagrody im. Tadeusza Tertila. O godz. 15 na Rynku rozpocznie się spacer historyczny z udziałem Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej. - To wyjątkowa okazja, aby poznać te miejsca, które były ważne 30-31 października 1918 roku, kiedy miasto jako pierwsze odzyskało niepodległość. Tych punktów, gdzie się zatrzymamy będzie siedem - mówi Marcin Sobczyk, dyrektor Wydziału Kultury magistratu.

Marsz zakończy się w Parku Strzeleckim, gdzie zaplanowano Piknik Niepodległościowy z inscenizacją historyczną, wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych i pokazem laserowym.

Ukontentowani powinni być także melomani. Wieczorna galę w teatrze zdominuje muzyka Fryderyka Chopina. Za fortepianem zobaczymy Takashi Yamamoto – laureta wielu nagród m.in. IV nagrody na XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Towarzyszyć mu będzie Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej, która przez wielu uważna jest za najlepszy zespół kameralny w kraju. Solista grać będzie na najwyższej klasy, specjalnie na tę okoliczność wypożyczonym fortepianie koncertowym.

Równolegle z uroczystościami miejskimi odbywać się będzie już po raz szósty Festiwal Niepodległości. Zainaugurowała go uroczysta gala, w niedzielę w PWSZ. Podczas niej Ryngraf Niepodległości otrzymał działacz Solidarności oraz "Sokoła-Świat Pracy" Andrzej Olejnik. Natomiast Szablą Niepodległości uhonorowano legendę Solidarności - Karola Krasnodębskiego.

Ciąg dalszy świętowania zaplanowano na 10 i 11 listopada.

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 18. "Kijak"

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto