Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stadion w Wojniczu w remoncie, a co z mozaiką, która zdobi klubowy budynek? Miłośnicy sztuki apelują do burmistrza o jej ocalenie

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Przebudowa stadionu Olimpii w Wojniczu ruszyła pełną parą. W trakcie prac przy elewacji budynku klubowego okaże się, co dalej stanie się z mozaikami na jednej ze ścian
Przebudowa stadionu Olimpii w Wojniczu ruszyła pełną parą. W trakcie prac przy elewacji budynku klubowego okaże się, co dalej stanie się z mozaikami na jednej ze ścian Archiwum
Rozpoczął się wyczekiwany remont stadionu Olimpii w Wojniczu. Zakres prac jest szeroki. Zakłada między innymi termomodernizację leciwego budynku klubowego. W efekcie dwie, ponad 40-letnie ceramiczne kompozycje zdobiące jedną ze ścian czeka zasłonięcie lub skucie. Znawcy sztuki apelują do władz Wojnicza o zachowanie mozaiki w dotychczasowym miejscu. Z tym jednak może być problem.

Prace na stadionie Olimpii ruszyły pełną parą

Plac budowy został końcem ubiegłego roku przekazany wykonawcy. Ten, korzystając ze sprzyjającej pogody, ruszył z modernizacją stadionu Olimpii pełną parą. W pierwszym rzucie wykonywane są prace ziemno-wyburzeniowe, związane m.in. z budową nowej trybuny oraz wewnątrz budynku klubowego. I to właśnie z nim związany jest apel, który do władz gminy Wojnicz skierowali miłośnicy sztuki, w tym entuzjaści ceramiki, która przez lata była wytwarzana w spółdzielni „Kamionka” w pobliskiej Łysej Górze.

- Ten zakład niestety już nie istnieje, ale zostały po nim piękne mozaiki, które zdobią wciąż wiele budynków, ale też na przykład przystanki autobusowe w regionie. Część z nich znajduje się na Tarnowskim Szlaku Łysogórskiej Ceramiki, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem miłośników sztuki i pasjonatów. Przyjeżdża do nas naprawdę dużo osób z całego kraju tylko po to, aby je zobaczyć z bliska – mówi Ewa Łączyńska-Widz, szefowa Biura Wystaw Artystycznych w Tarnowie.

Jedna z takich ceramicznych dekoracji zdobią ścianę budynku klubowego Olimpii. Do jej wykonania wykorzystane zostały fragmenty charakterystycznych, łysogórskich naczyń, w gamie ugrów, pomarańczu i zieleni

- Mozaiki, w tym ta wojnicka, mimo upływu lat wciąż są w bardzo dobrym stanie. Zachowały piękne, żywe kolory, a warunki atmosferyczne nie spowodowały w nich poważniejszych zniszczeń - zauważa Ewa Łaczyńska-Widz. Jak dodaje, dekoracja klubu „Olimpia” to przykład tego, jak stosunkowo niewielkimi środkami można stworzyć kompozycję ceramiczną, która przyciągnie wzrok i wyróżni skromny budynek.

Apel o uratowanie mozaiki w Wojniczu

O zachowanie wojnickiej mozaiki apeluje wielu miłośników ceramiki z Łysej Góry, m.in. Julia Dragović – popularyzatorka architekury i dekoracji architektonicznych oraz dr Bożena Kostuch – kustosz Muzeum Narodowego w Krakowie, autorka książek i wystaw o łysogórskiej ceramice. Rozmawiano o tym m.in z burmistrzem Wojnicza.

- Szkoda, że temat nie został zgłoszony wcześniej, kiedy przygotowywany był projekt prac, a nie wówczas, kiedy te się już praktycznie rozpoczynały – mówi burmistrz Tadeusz Bąk.

Projekt zakłada docieplenie ścian budynku klubowego. Jak przekonuje - zostawienie tak dużej powierzchni bez styropianu pokrzyżowałoby te zamierzenia i spowodowało dużą utratę ciepła.

- Będziemy szukać jakiegoś rozwiązania polubownego. Skoro jest wola zostawienia tej ceramiki, to postaramy się coś wymyślić, aby jej nie skuwać i nie zasłaniać – deklaruje burmistrz Wojnicza.

Wszystko okaże się w trakcie prac - czy możliwe będzie zdjęcie ze ściany mozaiki w całości lub w dużych fragmentach, aby można było ją odtworzyć. Wstępne ustalenia są takie, że na ścianę budynku klubowego już nie wróci, ale ma zostać zamontowana obok niego, na specjalnie wykonanej konstrukcji.

Przebudowa stadionu Olimpii pochłonie blisko 5 mln zł, z czego 1,4 mln zł stanowi dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Obiekt ma być gotowy po wakacjach. Wiosną piłkarze z Wojnicza będą rozgrywać swoje mecze na boisku w sąsiedniej Dębinie.

Cenne mozaiki na ceramicznym szlaku

Mozaiki i ceramiczne arcydzieła zdobią wciąż wiele budynków i obiektów użyteczności publicznej w regionie. Aby pokazać ich różnorodność i przy okazji ocalić przed zapomnieniem wytyczony został nawet Szlak Ceramiczny Regionu Tarnowskiego, na który składa się 40 obiektów w 10 miejscowościach. Jego trzon stanowią realizacje przede wszystkim w Tarnowie, Dębnie, Wojniczu, Brzesku, Nowym Wiśniczu oraz Łysej Górze.
Umieszczone na szlaku obiekty można zwiedzać i poznawać m.in. przy pomocy specjalnie stworzonej w tym celu darmowej aplikacji, przygotowanej przez Tarnowską Organizację Turystyczną.
Mozaiki zdobią m.in. ściany basenu w Miejskim Domu Sportu w Mościcach, elewację fabryki Tamel, antresolę sali gimnastycznej w I LO w Tarnowie, tarnowskie kościoły i domy prywatne, m.in. przy ul. Wojtarowicza, Chopina, Sienkiewicza i Moniuszki, siedzibę Banku Spółdzielczego w Brzesku czy kina Wawel w Wojniczu. Najpotężniejsza gabarytowo mozaika jest na południowej ścianie hotelu Tarnovia to wizja bitwy pod Aleppo, stoczonej pod wodzą gen. Bema. Co ciekawe, do jej wykonania artyście posłużyły nie ceramiczne płytki, ale... odpady pochodzące z Zakładów Radiowych Kasprzaka, uzupełnione przez kamienie i bryłki szkła.

Średnia cena piwa będzie szła w górę

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto