Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stąd pochodzi ciepła woda dla mieszkańców Stargardu. Zajrzeliśmy do geotermii. Zdjęcia za dnia i w nocy

Emila Chanczewska
Druga w Polsce pod względem wielkości geotermia działa w Stargardzie. To z niej pochodzi ciepła woda użytkowa, którą Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Stargardzie dostarcza mieszkańcom. Wczoraj (26.05.2020 r.) nasz fotoreporter odwiedził Geotermię Stargard. Uwiecznił jak działa w dzień, podczas spuszczania wody o temperaturze ok. 75 st. C, oraz jak wygląda w nocy.

Goetermia Stargard w 2011 roku została przejęta i od tej pory zarządzana jest przez spółkę G-Term Energy Sp. z o.o. Zatrudnia kilkanaście osób.
- Dotychczas działaliśmy w oparciu o 3 otwory geotermalne - 1 wydobywczy i 2 zatłaczające - natomiast w najbliższym czasie oddamy do eksploatacji kolejne 4 - informuje Arkadiusz Biedulski, prezes zarządu G-Term Energy Sp. z o.o. - Dzięki temu produkcja ciepła w geotermii wzrośnie blisko dwukrotnie pokrywając ponad 60 procent zapotrzebowania na ciepło Stargardu.

Odwierty powstają w ramach projektu rozbudowy realizowanego przy wykorzystaniu dotacji unijnych. Dofinansowanie wyniosło ok. 50 procent.
- Całkowity koszt realizacji projektu przez Geotermię Stargard, to ponad 88 mln zł - informuje Urząd Miejski w Stargardzie. - Po jego zakończeniu wydłuży się czas samodzielnej pracy ciepłowni geotermalnej. Latem woda w Stargardzie podgrzewana jest wyłącznie dzięki energii z wnętrza ziemi. Inwestycja umożliwi większe wykorzystanie geotermii także w sezonie grzewczym.

Jakie są plany na przyszłość w stargardzkiej geotermii?
- W najbliższych latach chcielibyśmy zrealizować końcowy etap rozbudowy instalacji obejmujący jeszcze dwa otwory geotermalne i pompy ciepła, co pozwoliłoby nam generować ciepło w ilości zaspokajającej blisko 90 procent potrzeb Stargardu - zdradza Arkadiusz Biedulski.

W Stargardzie wody geotermalne są pozyskiwane z głębokości ok. 2670 m. Ich temperatura sięga 90 st. C. To ciepło zaliczane do źródeł odnawialnych. Wydobywana woda termalna (solanka) oddaje energię w wymienniku. Następnie solanka schłodzona do temperatury 40-55 st. C trafia do otworów zatłaczających. Obieg wody termalnej jest zamknięty. Dzięki temu w podziemnym złożu zachowywana jest równowaga, co umożliwia jego eksploatację przez cały czas.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto