Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sprawa remontu al. Solidarności w Tarnowie w prokuraturze i sądzie. MPGK w Tarnowie żąda od Zarządu Dróg i Komunikacji pół miliona

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Remont al. Solidarności budzi kontrowersje. Sprawami dotyczącymi inwestycji zajmują się prokuratura i sąd
Remont al. Solidarności budzi kontrowersje. Sprawami dotyczącymi inwestycji zajmują się prokuratura i sąd archiwum
W tarnowskim sądzie toczy się spór Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej z Zarządem Dróg i Komunikacji. Miejska spółka domaga się od miasta ponad pół miliona złotych za remont al. Solidarności, który został przeprowadzony w 2019 roku. Inwestycji przygląda się też prokuratura.

Chociaż od remontu al .Solidarności w Tarnowie minęły już blisko cztery lata, to wciąż budzi on kontrowersje. Inwestycję na zlecenie Zarządu Dróg i Komunikacji wykonywało Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych (od 2022 po połączeniu spółek komunalnych działa w strukturze Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej).

Prace prowadzono latem 2019 roku. Zaledwie kilka tygodni po położeniu asfaltu na 300-metrowym odcinku ulicy pojawiły się koleiny i pofałdowania.

Po analizie sprawy ZDiK stwierdził, że wina leży po stronie miejskiej spółki, która miała wadliwie położyć warstwy bitumiczne. Ekspertyzę inwestycji wykonał Instytut Badawczy Dróg i Mostów w Warszawie.

- Tam ewidentnie stwierdzono również, że jednym z głównych powodów tego zniszczenia drogi, było zbyt szybkie puszczenia ruchu. Miałem informacje, że wywierano presję na wykonawcy, aby droga została jak najszybciej oddana do użytku - mówi Marek Ciesielczyk, niezależny radny Rady Miejskiej w Tarnowie, który w 2020 roku zawiadomił prokuraturę o swoich podejrzeniach.

Czy prokuratura postawi komuś zarzuty?

Do dziś postępowanie nie zostało zakończone. Jak dowiadujemy się w tarnowskiej prokuraturze, zostało zawieszone.

- Zasięgnięto opinii Politechniki Krakowskiej odnośnie wykonawstwa nawierzchni, a dodatkowo oczekujemy na protokół kontroli tego zadania z Regionalnej Izy Obrachunkowej w Krakowie - tłumaczy prok. Mieczysław Sienicki, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Tarnowie.

Dopiero po otrzymaniu tych materiałów prokuratura podejmie decyzję, czy będzie stawiała komukolwiek zarzuty, czy też sprawa zostanie umorzona.

- Dziwne tylko, że to aż tak długo trwa - komentuje Marek Ciesielczyk.

Spór sądowy MPGK i ZDiK

To nie koniec kontrowersji związanych z remontem al. Solidarności, bowiem Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej pozwało do sądu Zarząd Dróg i Komunikacji w Tarnowie. Domaga się od miejskiej jednostki wypłaty ponad 565 tys. zł za wykonane prace remontowe związane z położeniem asfaltu, których do dziś ZDiK nie zapłacił.

Sprawa trafiła do Wydziału Gospodarczego Sądu Okręgowego w Tarnowie. Na jakim etapie jest postępowanie?

- Postanowieniem Sądu Okręgowego w Tarnowie z dnia 30 marca 2023 r. na zgodny wniosek stron postępowanie zostało zawieszone - przekazała nam Joanna Kicińska z Sądu Okręgowego w Tarnowie.

Jak udało nam się dowiedzieć, strony przedstawiły sądowi wnioski dowodowe. Zarówno MPGK, jak i ZDiK zgłosiły również o dopuszczenie analizy biegłego z zakresu budownictwa drogowego, która będzie miała kluczowe znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy przez sąd.

Artyści zagrają koncert, by pomóc teatrowi zrealizować czerwcową premierę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto