Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spór Gemini z Tarnowem o miliony odszkodowania zawieszony. Powraca temat rozbudowy największej galerii handlowej w tej części Małopolski

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Przedstawiane sześć lat temu plany rozbudowy Gemini Park Tarnów zakładały powiększenie powierzchni centrum niemal o drugie tyle. Skutecznie zablokowały je wprowadzone wówczas zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego
Przedstawiane sześć lat temu plany rozbudowy Gemini Park Tarnów zakładały powiększenie powierzchni centrum niemal o drugie tyle. Skutecznie zablokowały je wprowadzone wówczas zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego Archiwum/Paweł Topolski
Sądowy spór pomiędzy Gemini Holding a Tarnowem po trzech latach został... zawieszony. Stało się tak po decyzji radnych o przystąpieniu do sporządzenia zmian w planie zagospodarowania przestrzennego terenu, na którym znajduje się m.in. galeria Gemini Park Tarnów. Jej właściciel planował rozbudowę, która nie doszła do skutku przez brak zgody rajców.

Gemini pozwało Tarnów. Spółka domaga się od miasta ponad 7 mln zł odszkodowania

W wyniku zmian w planie zagospodarowanie przestrzennego, które zostały uchwalone w 2016 roku głosami radnych poprzedniej kadencji, spółka Gemini Holding musiała zrezygnować z planów rozbudowy największej galerii handlowej w Tarnowie. Przewidywały one niemal dwukrotne powiększenie powierzchni Gemini Park Tarnów.

Od tamtej pory spółka domaga się od miasta ponad 7 mln zł rekompensaty za zablokowanie możliwości rozbudowy i poniesione z tego tytułu straty. Sprawa w sądzie toczy się już od ponad trzech lat. Odbyły się przesłuchania świadków, a sędzia dodatkowo zdecydował o powołaniu w sprawie biegłych z zakresu architektury i szacowania wartości nieruchomości.

- Wyrok dotąd nie zapadł. Postanowieniem z dnia 10 października postępowanie zostało jednak zawieszone w związku z innym toczącym się w tej sprawie postępowaniem administracyjnym - informuje Irena Choma-Piotrowska, rzecznik prasowy do spraw cywilnych w Sądzie Okręgowym w Tarnowie.

Będą kolejne zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego terenu, na którym stoi Gemini Park Tarnów

Chodzi o nowo rozpoczętą przez magistrat procedurę dotyczącą zmiany planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu wyznaczonego przez ulice: Starodąbrowską, Nowodąbrowską, Błonie, al. Jana Pawła II i Słoneczną, na którym znajduje się również Gemini Park.

Uchwałę w tej sprawie radni podjęli jednogłośnie podczas wrześniowej sesji Rady Miejskiej w Tarnowie. "Za" byli wszyscy obecni wówczas na sali, w tym rajcy klubu PiS.

- Sześć lat temu głosowałem za zastopowaniem rozbudowy Gemini Park, wschłuchując się w głos wielu przedsiębiorców, między innymi ze Starówki, którzy obawiali się tego, że może to zrujnować ich interesy – komentuje Józef Gancarz, radny z PiS.

Dodaje, że zdania nie zmienił i nadal uważa, że powiększenie galerii jest niepotrzebne, bo uderzy to we właścicieli mniejszych sklepów i punktów usługowych w mieście. - To jest jednak moja prywatna opinia. Nie wiem, jak do tego podejdą inni radni, w tym z klubu PiS. Teraz jesteśmy w mniejszości i będzie na pewno trudniej takie ograniczenia w planie, jak wówczas, wprowadzić. Niemniej jednak czekam na dyskusję na ten temat w komisjach i na forum rady. Ciekaw jestem, co prezydent zaproponuje – dodaje Gancarz.

Innego zdania jest Sebastian Stepek z Koalicji Obywatelskiej.

- Uważam, że trzeba wrócić do tego tematu, bo pewne rzeczy są niezakończone. Kiedyś miasto dało właścicielowi Gemini Park zgodę na to, aby mógł zainwestować w Tarnowie, po czym ograniczyło mu możliwości rozbudowy. Niezależnie od procesu sądowego i groźby kilkumilionowego odszkodowania, miasto powinno pójść w kierunku polubownego rozwiązania tego sporu. Chyba dobrze, że galeria chce się rozwijać i przyciągać klientów do Tarnowa, którzy będą zostawiać pieniądze tutaj, a nie w innych miastach – mówi Sebastian Stepek.

Jak dodaje, przyjęcie korzystnych dla Gemini Holding zmian w planie zagospodarowania przestrzennego nie oznacza wcale, że spółka z nich skorzysta i zdecyduje się na rozbudowę. - To byłby na pewno dobry gest z naszej strony, który jednak inwestora do niczego nie zobowiązuj – dodaje radny.

Spółka w przesłanym oświadczeniu tłumaczy, że nie wycofała się z planów rozbudowy galerii, ta jednak wskutek decyzji radnych z 2016 roku jest niemożliwa.

- „W przypadku ewentualnej ponownej zmiany planu miejscowego, spółka na nowo zweryfikuje i rozważy możliwości oraz zasadność rozbudowy centrum handlowego. Na chwilę obecną brak jest możliwości uzasadnienia i określenia szczegółowego zakresu potencjalnej rozbudowy galerii” – odpowiada na pytania Gazety Krakowskiej.

Procedura planistyczna w Tarnowie rozpoczęta, ale do uchwały radnych długa droga

Procedura planistyczna związana z planami zagospodarowania przestrzennego jest jednak długotrwała.

- Mieszkańcy i właściciele terenów w mieście, mogą składać wnioski o zmianę planów czy studium, bądź też o sporządzenie nowych. Zgodnie z ustawą prezydent raz w okresie kadencji ma dokonać oceny aktualności studium i planów, analizując między innymi złożone wnioski. Tak też stało się w tym przypadku – tłumaczy Małgo,rzata Abramowicz, dyrektor Wydziału Planowania Przestrzennego w Urzędzie Miasta Tarnowa.

Jak zauważa, chodzi o bardzo dużą część miasta, a nie tylko o działkę zabudowaną galerią handlową. Ostateczną decyzję o przyjęciu zmian w planie zagospodarowania przestrzennego i tak podejmą radni. Na razie nie sposób określić, kiedy może to nastąpić.

Wyższy podatek od nieruchomości od 2023 roku

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto