Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spółdzielnia chce oszczędzać na odśnieżaniu

Andrzej Skórka
- Ktoś kiedyś wybudował tu chodnik chyba po to, żeby ludzie mogli nim chodzić, obojętnie czy zimą, czy latem - mówi Bogdan Kornaus. Ale spółdzielnia nie wszędzie zamierza usuwać śnieg
- Ktoś kiedyś wybudował tu chodnik chyba po to, żeby ludzie mogli nim chodzić, obojętnie czy zimą, czy latem - mówi Bogdan Kornaus. Ale spółdzielnia nie wszędzie zamierza usuwać śnieg Andrzej Skórka
Tarnowska Spółdzielnia Mieszkaniowa zamiast odśnieżać chodniki, ustawia przy nich tabliczki. Prawnicy przekonują, że w razie wypadku, nie zwalnia to TSM od odpowiedzialności cywilnej

Pierwszy raz w tym sezonie spadł wczoraj śnieg w Tarnowie. Niby nic nadzwyczajnego o tej porze roku, ale oczy ze zdumienia przecierali lokatorzy Tarnowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, zwłaszcza ci z osiedla Westerplatte - jednego z największych w mieście. Przy wybranych chodnikach, na których pojawiła się warstwa białego puchu, zobaczyli tajemnicze tabliczki informacyjne. Wynika z nich, że zarząd TSM tej zimy nie zamierza odgarniać śniegu na niektórych alejkach, choć ma taki obowiązek.

Osiedlowe chodniki gorszej kategorii
"Uwaga. W okresie zimy przejście nieodśnieżone" - taki komunikat pojawił się m.in. przy chodniku obok bloku przy ulicy Westerplatte 3. Mieszkańcy nie mogą w to uwierzyć.

- Ktoś kiedyś wybudował tu chodnik chyba po to, żeby ludzie mogli nim chodzić, obojętnie czy zimą, czy latem - zżyma się wracający z pobliskiego sklepu Bogdan Kornaus. - To jakaś paranoja!

Władze spółdzielni mieszkaniowej przekonują, że decyzja jest jak najbardziej racjonalna.

- Oznaczyliśmy w ten sposób tylko te ciągi piesze na osiedlu, z których mieszkańcy korzystają sporadycznie - zaznacza Kazimierz Kępowicz, wiceprezes Tarnowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. - Główne chodniki, prowadzące do przystanków autobusowych, szkół, przedszkoli, sklepów, klatek schodowych zawsze były i będą odśnieżane.

Przyznaje, że podzielenie chodników na te, które trzeba odśnieżać i te mniej istotne, podyktowane jest oszczędnościami. Niektóre przejścia spółdzielnia przegrodziła łańcuchami, a na innych postawiła tabliczki informacyjne, że traktuje je jako wyłączone z użytku dla pieszych.

Straż miejska: Możemy nakładać mandaty
Taka praktyka zaskoczyła Tadeusza Pawlika, komendanta straży miejskiej w Tarnowie. Podkreśla, że według przepisów właściciele i zarządcy posesji mają obowiązek odśnieżenia chodników wzdłuż nieruchomości. Kto tego nie robi, może zostać ukarany np. stuzłotowym mandatem przez strażników miejskich.

- Jeśli mieszkańcy zgłoszą nam interwencje dotyczące takich chodników, sprawę będziemy wyjaśniać na bieżąco - zapewnia komendant.

Spółdzielnia brnie jednak dalej w swojej kontrowersyjnej decyzji o nieodśnieżaniu chodników. Próbuje umyć ręce od odpowiedzialności za ewentualne wypadki na nieodśnieżanych szlakach. - Za skręcenie nogi na śniegu nikt nie może mieć do nas pretensji. Informacja przecież jest. Każdy wchodzi na własne ryzyko - uważa wiceprezes Kępowicz.

Suchej nitki na takiej interpretacji nie zostawia mecenas Jerzy Hebda z Tarnowa.

- Nie można uchylać się od ustawowych obowiązków za pomocą jednostronnych oświadczeń. One nie rodzą skutków prawnych - ocenia. - To tak jakby ktoś ustawił tabliczkę na swojej posesji z informacją, że nie obowiązuje u niego konstytucja. Totalny absurd.

O tym, że zamknięte chodniki są jednak uczęszczane, świadczyły wczoraj liczne ślady stóp pozostawione na śniegu.
- Oferowałem spółdzielni, że mogę te chodniki odśnieżać, w zamian za częściową redukcję mojego zadłużenia w czynszu. Nie chcieli - tłumaczy Bogdan Kornaus.

Według TSM w poprzednich latach okazało się to za drogie. Taniej postawić tabliczkę.

***

Piaskarki w akcji
Po wczorajszych opadach na ulice Tarnowa bardzo szybko wyjechały piaskarki. Jezdnie w wielu miejscach były posypywane. Całodobowe dyżury akcji zimowej trwają już od 20 listopada. - Główny nacisk kładziemy na utrzymanie przejezdności dróg - mówi wiceprezydent Henryk Słomka-Narożański.

Tarnów podzielony został na pięć rejonów zimowego utrzymania. Nawet bez opadów, jeśli temperatura spada do 1 stopnia powyżej zera, drogowcy posypują piaskiem i solą wzniesienia, wiadukty i mosty.

Zgłoś problemy
Interwencje i uwagi na temat zimowego utrzymania ulic mieszkańcy zgłaszać mogą całą dobę. W dni robocze dzwonić w tej sprawie można pod numer tel. 14 688 25 76 (od godz. 7 do 15). Czynny jest także całodobowy telefon interwencyjny: 511 956 620.

Gdy wysiadł akumulator
Co zrobić, jeśli na mrozie posłuszeństwa odmówi samochodowy akumulator? W odpaleniu pojazdu pomogą patrole straży miejskiej. - Mamy na wyposażeniu dwa specjalistyczne urządzenia - mówi komendant Pawlik. Po pomoc wystarczy zadzwonić pod numer tel. 14 621 14 25.

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto