SIŁA KOBIETY – to program realizowany przez Mościckie Centrum Medyczne a dotyczy wczesnej profilaktyki raka piersi

Materiał informacyjny Mościckiego Centrum Medycznego

Rak piersi to najczęstszy nowotwór złośliwy wśród kobiet w Polsce. Jednym z podstawowych elementów walki z rakiem piersi jest profilaktyka. Celem profilaktyki pierwotnej jest zmniejszenie zachorowalności na raka piersi poprzez eliminowanie czynników ryzyka dla raka piersi.

Najważniejsze czynniki ryzyka raka piersi to:

 • wiek pacjentki - najwięcej zachorowań odnotowuje się między 50 a 70 rokiem życia,
 • alkohol zwłaszcza wysokoprocentowy, dieta bogata w tłuszcze nasycone. Natomiast dieta bogata w warzywa i owoce, spożywanie ubogotłuszczowych produktów mlecznych i pokarmy zawierające wapń i witaminę D oraz regularna aktywność fizyczna zdecydowanie redukują ryzyko raka piersi,
 • czynniki genetyczne – obecność zmutowanych genów raka piersi BRCA1 i BRCA 2,
 • otyłość - nadmiar tkanki tłuszczowej zaburza równowagę hormonalną, w ten sposób sprzyjając rozwojowi raka piersi,
 • wpływ hormonów – zarówno tych związanych z naturalnym cyklem hormonalnym jak i przyjmowanych z zewnątrz – hormonalne środki antykoncepcyjne i hormonalna terapia zastępcza.

Profilaktyka raka piersi polega też na badaniach mających na celu wykrycie nowotworu, gdy nie ma jeszcze objawów choroby. W celu wczesnego wykrycia zmian w piersiach stosuję się następujące badania:
- samobadanie piersi przez kobietę,
- USG piersi,
- mammografia.

Samobadanie piersi – to absolutne minimum które może zrobić dla siebie kobieta, ale to właśnie minimum niejednokrotnie ratuję życie – bowiem rak piersi rozpoznany odpowiednio wcześnie jest niemal w 100% uleczalny. Kobiety, które regularnie badają swoje piersi mogą wykryć guz o wielkości ok. 1 cm, a guz wielkości do 2 cm jest niemal w 100% wyleczalny. Samobadanie piersi powinno się wykonywać raz w miesiącu :

 • u kobiet miesiączkujących - po miesiączce - piersi są wtedy najbardziej zrelaksowane
 • u kobiet po zakończeniu zegara biologicznego – na początku każego miesiąca kalendarzowego – aby nie zapominać!

USG piersi - do 40 roku życia jest to badanie z wyboru, więcej bowiem zmian w piersiach jest wykrywane tym właśnie badaniem. Zgodnie z wytycznymi po 40 roku życia do końca życia zaleca się naprzemienne wykonanie co 2 lata USG piersi, co 2 lata badanie mammograficzne.

Mościckie Centrum Medyczne realizuje projekt SIŁA KOBIETY dofinansowany z Funduszy Europejskich, którego celem jest zwiększenie poziomu uczestnictwa kobiet w wieku od 50 do 69 lat w programie zdrowotnym profilaktyki raka piersi. W ramach projektu wykonywane są badania mammograficzne, które finansowane są z Narodowego Funduszu Zdrowia. Program skierowany jest do kobiet w wieku 50-69 lat – bo jest to okres największej zachorowalności na raka piersi.

1. Każda kobieta w tym przedziale wieku na listowne lub telefoniczne zaproszenie ma możliwość wykonania mammografii raz na 24 miesiące – bezpłatnie, w wybranej placówce – tu polecamy Mościckie Centrum Medyczne, które od jesieni dysponuje nowym, cyfrowym aparatem mammograficznym.

2. Pacjentki mogą wykonywać mammografię co 12 miesięcy – w powyższym przedziale wieku, gdy rak piersi występuje wśród członków rodziny: matka, siostra, babcia, córki lub przy obecności zmutowanych genów BRCA1 i BRCA 2.

W pozostałych przedziałach wiekowych – 40-50 r.ż. i powyżej 70 r.ż. - zapraszamy na wizytę do Poradni Położniczo-Ginekologicznej, gdzie w ramach podstawowego ubezpieczenia wydajemy skierowanie na badanie mammograficzne, podobnie jak i na USG piersi.

Każda kobieta, która zauważy niepokojące zmiany w piersiach powinna jak najszybciej udać się do lekarza ginekologa i ta wizyta powinna być traktowana jako PILNA!

Czujność onkologiczna powinna dotyczyć każdego lekarza, a szczególnie lekarzy pierwszego kontaktu. Najczęstsze zmiany w piersiach, które powinny niepokoić kobietę to:

 • wyczuwalny guz w piersiach,
 • zmiana wielkości, kształtu i i obrysu piersi,
 • wciągnięcie brodawki piersi - występujące nagle, w ciągu kilku tygodni,
 • krwisty wyciek z piersi,
 • powiększenie węzłów chłonnych pod pachą,
 • tzw. objaw skórki pomarańczy – zaczerwienienie i obrzęk skóry piersi z drobnymi dołeczkami w skórze piersi – objaw świadczący o zaawansowanej chorobie

Nie każda zmiana w piersiach to musi być rak !
Najczęstsze zmiany łagodne w piersiach to: torbiele, gruczolako–włókniaki, zwapnienia piersi, tłuszczaki i zmiany mastopatyczne – czyli twarde guzki piersi wyczuwalne podczas badania piersi w ramach samokontroli piersi.

Pamiętajmy więc, że wczesne wykrywanie nowotworów, to wykrywnie nowotworów w najwcześniejszym stadium, zanim staną się wyczuwalne i dadzą o sobie znać.
Zapraszamy więc do Mościckiego Centrum Medycznego, które postawiło na wczesną profilaktykę raka piersi!!! Aby już nie panowało stwierdzenie, że najczęstszą osobą rozpoznającą raka piersi w Polsce jest ...pacjentka.

Osoby zainteresowane uczestnictwem w programie profilaktyki raka piersi pn. Siła Kobiety mogą kontaktować się z Mościckim Centrum Medycznym sp. z o.o. ul. Kwiatkowskiego 15, I Piętro, 33-101 Tarnów, telefonicznie 146 88 05 63 lub 882 663 380 lub elektronicznie [email protected].

logo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie