Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sami możemy wskazać, do kogo trafi 1 procent naszego podatku

Paweł Chwał
fot. archiwum
Zaledwie co siódma osoba, która do tej pory złożyła zeznanie podatkowe za ubiegły rok w Tarnowie przeznaczyła jeden procent swojego podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego.

To najgorszy wynik odkąd w ogóle jest taka możliwość, mimo że zasady uproszczone zostały do minimum.
Dla przykładu, z blisko 27 tysięcy zeznań, które wpłynęły do tej pory do II Urzędu Skarbowego w Tarnowie, zaledwie w 4272 zeznaniach podatnicy zaznaczyli odpowiedni kwadrat i wpisali numer KRS wybranej organizacji pożytku publicznego. Reszta nie zrobiła niczego, aby pieniądze, które i tak państwo potrąci im w podatku, przeznaczyć na wiadome cele, które realizują lokalne OPP.

- Chyba lepiej, że te pieniądze zostają u nas - w Tarnowie, a nie rozdzielane są przez ludzi w Warszawie - mówi Krzysztof Drwal, prezes stowarzyszenia Ich Lepsze Jutro, które zajmuje się opieką i terapią osób z niepełną sprawnością intelektualną i ruchową - dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. W tym roku za pieniądze z jednego procenta chce uruchomić w Tarnowie specjalistyczne centrum rehabilitacyjne dla niepełnosprawnych z Tarnowa i regionu.

Duże nadzieje z akcją jednego procenta wiąże także tarnowskie koło Polskiego Towarzystwa na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, które pilnie potrzebuje kupić urządzenie wspomagające koncentrację uwagi, szybkość myślenia i pamięć. Dodatkowe pieniądze bardzo przydadzą się jednak zwłaszcza na to, aby móc kontynuować systematyczną rehabilitację i terapię podopiecznych.

Tarnowska Caritas pieniądze pozyskane z jednego procenta podatku przeznacza co roku w całości na rzecz chorych, niepełnosprawnych, bezdomnych, rodzin wielodzietnych i potrzebujących.
- Za część funduszy kupujemy leki osobom, które muszą je zażywać, ale nie stać ich na nie oraz pokrywamy koszty operacji czy rehabilitacji najuboższych - wylicza ksiądz Ryszard Podstołowicz, dyrektor diecezjalnej Caritas.

Wśród OPP nie brakuje organizacji szkolnych, które z akcji jednego procenta fundują stypendia zdolnym uczniom, niejednokrotnie z biednych rodzin oraz stowarzyszeń klubowych, promujących sport wśród dzieci i młodzieży.

Odliczone w tym roku sumy nie porażają. Łącznie z 4272 zeznań złożonych w II US do podziału jest w tym momencie niewiele ponad 150 tysięcy złotych. Najwyższa odliczona kwota z tego tytułu wyniosła 5 tysięcy złotych. - Aby przekazać jeden procent podatku na rzecz wybranej OPP, nie trzeba już znać dokładnie jej pełnej nazwy, wystarczy tylko prawidłowo wpisać do zeznania numer KRS. I to wszystko - mówi Halina Zdońska z II US.

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: 11 lat za próbę zabójstwa córki
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy
Skok do celu Adama Małysza: czytaj wszystko o ostatnim występie najlepszego polskiego skoczka

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto