Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ryglice. To była spektakularna akcja zbrojna żołnierzy WiN. Upamiętnia ją tablica, którą odsłonięto na urzędzie gminy

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Uroczystości odsłonięcia tablicy, poświęconej wydarzeniom, które rozegrały się w Ryglicach 75 lat temu - w maju 1946 roku
Uroczystości odsłonięcia tablicy, poświęconej wydarzeniom, które rozegrały się w Ryglicach 75 lat temu - w maju 1946 roku UM w Ryglicach
W Ryglicach odsłonięto tablicę, która upamiętnia spektakularną akcję zbrojną żołnierzy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, przeprowadzoną pod Tarnowem tuż po II wojnie światową i wymierzoną w ówczesny, komunistyczny aparat represji.

W 75. rocznicę zapomnianej akcji zbrojnej

„24 maja 1946 roku grupa byłych żołnierzy Armii Krajowej skupionych w lokalnych placówkach Zrzeszenia „Wolnośc i Niezawisłość” opanowała Ryglice. Rozbito posterunek milicji. W urzędzie gminy zawieszono godło Rzeczypospolitej Polskiej z orłem w koronie”.

Tablicę tej treści uroczyście odsłonięto na budynku urzędu miejskiego w Ryglicach, w 75. rocznicę spektakularnej, choć zapomnianej akcji WiN, która została przeprowadzona właśnie tej podtarnowskiej miejscowości.

Ryglicką placówką o kryptonimie "Regina" dowodził Kazimierz Zieliński "Zbroja". Wiosną 1946 r. nastąpiło połączenie placówek z Ryglic i sąsiednich Szerzyn, a całość otrzymała kryptonim "Zbiornica 11". Jej dowódcą został Józef Mitoraj "Sowiński". Rozpoczęto aktywną działalność przeciwko komunistycznemu aparatowi represji. Akcja zbrojna, którą żołnierze organizacji przeprowadzili w maju 1946 roku była jedną najgłośniejszych w okolicy Tarnowa.

Wzięło w niej udział 20 członków WiN „Zbiornica 11”, w tym mieszkańcy Ryglic, Żurowej, Ołpin i Szerzyn. Wcześniej oddział Józefa Mitoraja zorganizował kilka ekspedycji przeciwko najbardziej aktywnym członkom PPR, milicjantom oraz donosicielom, m.in. z Racławic – luty 1946, z Czermnej – marzec 1946 oraz z Szerzyn – maj 1946.

Uroczystości przy urzędzie gminy

WiN to była polska cywilno-wojskowa organizacja konspiracyjna założona 2 września 1945 w Warszawie. Jej trzon stanowiły pozostałości rozwiązanej Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj. Zrzeszenie nie chciało dopuścić do zwycięstwa wyborczego komunistów po II wojnie światowej. WiN domagała się, by Armia Czerwona i NKWD opuściły obszar Polski. Organizacja odrzucała kształt granicy wschodniej ustalony w Jałcie. Sprzeciwiała się także prześladowaniom politycznym i czynionej przez wojska radzieckie dewastacji kraju.

Tablicę z inicjatywy Stowarzyszenia "Pro Patria", przy wsparciu burmistrza Ryglic, ufundował Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie.

W piątkowej uroczystości uczestniczyła m.in. poseł RP Anna Pieczarka, a także przedstawiciele krakowskiego oddziału IPN – Cecylia Radoń oraz Maciej Korkuć. Były poczty sztandarowe, delegacje szkół i straży pożarnej, radni, przedstawiciele organizacji patriotycznych oraz liczna grupa mieszkańców Ryglic i Szerzyn.

FLESZ - Nowe mandaty od straży miejskiej

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto