Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rok 2023 w Tarnowie będzie Rokiem Karola Olszewskiego i Zygmunta Wróblewskiego. Radni uhonorowali wybitnych naukowców

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Karol Olszewski (z lewej) i Zygmunt Wróblewski zostaną uhonorowani w Tarnowie w sposób szczególny
Karol Olszewski (z lewej) i Zygmunt Wróblewski zostaną uhonorowani w Tarnowie w sposób szczególny Autorstwa Nieznany fotograf - scanned from Polsh "Problemy" monthly , May 1964, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6766267/Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=431236
W przyszłym roku w sposób szczególny uczczeni w Tarnowie zostaną naukowcy, którzy 140. lat temu jak pierwsi na świecie skroplili tlen, azot i tlenek węgla. Miejscy radni przyjęli uchwałę ustanawiającą rok 2023 Rokiem Karola Olszewskiego i Zygmunta Wróblewskiego.

Produkcja Izery. Podpisano umowę z chińską firmą Geely

od 16 lat

Tarnów upamiętni epokowe wydarzenie naukowe

W tym roku w Tarnowie wspomina się w sposób szczególny Jana Szczepanika, który jest autorem ponad 50 wynalazków, w tym kamizelki kuloodpornej czy teletroskopu będący początkiem dzisiejszej telewizji.

Kolejne dwanaście miesięcy w Tarnowie upłyną pod znakiem dwóch wybitnych naukowców, którzy wypłynęli na rozwój w dziedzinie chemii.

Z inicjatywy radnych z klubu PIS rok 2023 ustanowiono Rokiem Karola Olszewskiego i Zygmunta Wróblewskiego. To wybitni naukowcy, którzy w 1883 roku skroplili tlen, azot i tlenek węgla.

- To było epokowe wydarzenie dla chemii. Jeden z jego autorów ma duże związki z Tarnowem i to jest dobry moment, żeby przypomnieć to wydarzenie i zwrócić uwagę na to, że warto iść w kierunku rozwoju nauki i zachęcać młodych ludzi do poszerzania swoich umiejętności i pasji - mówi Mirosław Biedroń, przewodniczący klubu PiS w tarnowskiej radzie miejskiej.

Karol Olszewski, zapomniany naukowiec związany z Tarnowem

Jednym z odkrywców był Karol Olszewski, który urodził w Broniszowie na Podkarpaciu, ale później kształcił się w I Liceum Ogólnokształcącym w Tarnowie. W 1866 roku uzyskał świadectwo dojrzałości z celującymi wynikami.

Później studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, gdzie następnie kierował Katedrą Chemii Ogólnej i Nieorganicznej.

W 1907 roku badał pod kątem chemicznym wody ze Świerczkowa (dzisiejsze Mościce) na potrzeby planowanej budowy wodociągów w Tarnowie.

W 1883 roku wspólnie z Zygmuntem Wróblewskim, który kierował Katedrą Fizyki na UJ, dokonali skroplenia składników powietrza, co było jednym z najważniejszych odkryć na świecie w drugiej połowie XIX wieku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto