Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radłowskie Termopile na budynku szkoły. Wielki mural przypomina o bohaterach Bitwy Radłowskiej i zachęca do pielęgnowania historii

Paulina Marcinek-Kozioł
Paulina Marcinek-Kozioł
Mural powstał na budynku Zespołu Szkół w Radłowie. Zdobi jedną ze ścian Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 r. Przedstawia Bitwę Radłowską i żołnierzy, którzy zostali spaleni przez hitlerowców w miejscowej szkole.
Mural powstał na budynku Zespołu Szkół w Radłowie. Zdobi jedną ze ścian Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 r. Przedstawia Bitwę Radłowską i żołnierzy, którzy zostali spaleni przez hitlerowców w miejscowej szkole. archiwum Miasto i Gmina Radłów
W podtarnowskim miasteczku powstał mural upamiętniający Bitwę Radłowską z 1939 roku. Malowidło zatytułowane "Radłowskie Termopile" zdobi od kilku dni budynek miejscowej szkoły. Przypomina o żołnierzach, którzy zginęli broniąc Radłowa przed nacierającymi Niemcami.

Bitwa Radłowska na muralu Zespołu Szkół w Radłowie

Pomysł na mural upamiętniający Bitwę Radłowską - największą stoczoną w wojnie obronnej 1939 roku na terenie Małopolski - pojawił się już trzy lata temu.

Potrzebne były jednak pieniądze na realizację tego przedsięwzięcia. W tym roku udało się je pozyskać z Ministerstwa Obrony Narodowej, które na ten cel przeznaczyło ponad 38 tys. zł. Inicjatywę wsparła także gmina Radłów oraz Radłowskie Forum Rozwoju.

Mural powstał na budynku Zespołu Szkół w Radłowie. Zdobi jedną ze ścian Szkoły Podstawowej noszącej imię Bohaterów Września 1939 r. Przedstawia Bitwę Radłowską oraz scenę spalenia obrońców przez Niemców w miejscowej szkole. Na muralu pojawiła się także data bitwy (7-8 września) a także fragment "Roty".

- Trzynastu żołnierzy, którzy bronili tej szkoły, pomimo wezwań nie poddało się i zostało spalonych żywcem, a umierając śpiewali "Rotę" - mówi Zbigniew Mączka, burmistrz Radłowa

Pamięć o żołnierzach Września 1939 r. w Radłowie ciągle żywa

Autorem projektu graficznego muralu jest Mateusz Kowal, artysta który pochodzi z sąsiedniej Woli Radłowskiej, a wykonaniem zajęła się firma z Wrocławia.

- Historia tej bitwy jest mi bliska, temat od lat przewijał się u mnie w domu i w mojej działalności projektowej, dlatego od razu wiedziałam co przedstawię. Chciałem oddać grozę sytuacji i pokazać bohaterstwo tych żołnierzy – podkreśla Mateusz Kowal.

Mural powstał zaledwie kilka dni temu, a już wzbudza spore zainteresowanie nie tylko miejscowych. Zatrzymują się tutaj mieszkańcy z okolicznych miejscowości i przyjezdni.

- Chcemy, by pamięć historyczna była żywa i wszyscy wiedzieli jakie wydarzenia się tutaj rozgrywały. Mamy nadzieję, że mural sprawi, ż wiele osób sięgnie do książek i pozna bliżej historię tej bitwy – podkreśla burmistrz Radłowa

Uroczyste, oficjalne odsłonięcie muralu odbędzie się 11 listopada.

W ostatnim czasie w gminie Radłów powstały także dwa inne murale. Jeden zaraz przy wjeździe do Radłowa - m.in. z kościołem i herbem miasta, a drugi na budynku Zespołu Szkół w Zabawie. Przedstawia postać św. Jana Pawła II. Oprócz wizerunku papieża został umieszczony napis „Jestem z Wami”

Mobilizacja w Rosji. Komentarz gen. Samola

od 16 lat

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto